ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Oczyszczacz powietrza - zadbaj o powietrze, którym oddychają Twoi bliscy

-
Oczyszczacz powietrza - zadbaj o powietrze, którym oddychają Twoi bliscy
Sezon wzmożonych infekcji zbliża się wielkimi krokami. Nie mamy wpływu na stan powietrza w miejscach publicznych, ale możemy zadbać o eliminację drobnoustrojów chorobotwórczych w domu. Sprawdzamy, dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza.

Powietrze - jaki jest jego prawdziwy skład?


Skład powietrza w przybliżeniu jest znany wszystkim. To mieszanina gazów, w której dominuje azot, na drugim miejscu jest życiodajny tlen, na trzecim dwutlenek węgla. Niestety to nie wszystko. Poza śladowymi ilościami innych gazów, w powietrzu znajduje się także to, co absolutnie nie powinno. Drobinki kurzu, pyły, alergeny, patogeny są codziennie przez nas wdychane, co nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. W sezonie grzewczym w wielu miejscach w kraju pojawia się smog. To efekt ogrzewania przestarzałymi technologiami. Niestety ich eliminacja jest powolna i kosztowna. Zapewne minie jeszcze trochę czasu, nim kominy zaczną pełnić funkcję wyłącznie wentylacyjną lub dekoracyjną. Zanim to nastąpi, trzeba sobie radzić inaczej. W domu, w którym jest małe dziecko, na pewno przyda się oczyszczacz powietrza.

oczyszczacz powietrza


Dlaczego warto oczyszczać powietrze?


Teoretycznie nasz organizm powinien sobie radzić nawet w niezbyt czystym powietrzu. Rzęski włosowe w nosie zatrzymują i wydalają to wszystko, co nie powinno trafić do układu oddechowego, a jeśli coś trafi ustami – powinniśmy to wykasłać. Teoretycznie, bo w praktyce nie jest tak dobrze. Zbyt suche powietrze osłabia pracę rzęsek nosowych, które w tej sytuacji nie są w stanie skutecznie chronić organizmu. Silnie zanieczyszczone powietrze faktycznie wywoła odruch kasłania, ale to o niewielkim stopniu zanieczyszczenia już nie. Ponadto i tak nie zdołamy wykasłać wszystkiego.

Dzieci są szczególnie mocno narażone na skutki zanieczyszczonego powietrza. Kurz, pyły i alergeny przedostające się do ich młodego układu oddechowego powodują infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz sprzyjają rozwojowi alergii wziewnych. Nie powinno się lekceważyć tego rodzaju problemów, nieleczone alergie (także pokarmowe) mogą doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Dlatego, jeśli w domu jest małe dziecko, a jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia kup oczyszczacz w sklepie MediaExpert. Możesz liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze najlepiej dopasowanego do potrzeb.

polecany oczyszczacz powietrza


Jak działa oczyszczacz powietrza?


Potrafimy sobie wyobrazić działanie odkurzacza zbierającego kurz z mebli i dywanów, ale jak wyczyścić powietrze? Trudno chodzić z odkurzaczem wycelowanym w nicość, a i jakość takiego sprzątania będzie wątpliwa. Dobry oczyszczacz powietrza załatwia sprawę inaczej.

Najczęściej używana technologia sprowadza się do przepuszczenia powietrza przez urządzenie wyposażone w filtry zatrzymujące wszystkie zanieczyszczenia. Czyli po prostu jednym otworem wpada brudne powietrze, drugim wypada czyste.

Dobre oczyszczacze powietrza nie tylko eliminują nieczystości, ale też neutralizują drobnoustroje chorobotwórcze, alergeny i nieprzyjemne zapachy. Te najlepsze mają wbudowane automatyczne czujniki, które na bieżąco monitorują stan powietrza w pomieszczeniu i aktywują oczyszczacz, gdy stan jakości powietrza jest niezadowalający. Niektóre oczyszczacze mają wbudowaną funkcję nawilżania powietrza.


Oczyszczacz powietrza - zadbaj o powietrze, którym oddychają Twoi bliscy - dodano: 2019-10-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.