ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać zasłony i firanki do pokoju dziecięcego - praktyczne wskazówki

-
Jak wybrać zasłony i firanki do pokoju dziecięcego - praktyczne wskazówki
Aranżacja okna w pokoju dziecięcym to nie to samo, co dekorowanie okien w salonie lub sypialni. Dzieci mają inne potrzeby, stąd po inne firany i zasłony trzeba sięgnąć. Podpowiadamy, jak wybrać firany i zasłony do pokoju dziecięcego.

Pokój dziecinny – jakiemu wyzwaniu muszą sprostać firany i zasłony


Pokój dziecinny to nie taki sobie zwykły pokój jak każdy inny. Ten jest wyjątkowy i to nie tylko dlatego, że mieszka w nim najmłodszy domownik. To pokój, który jednocześnie jest pokojem dziennym, bawialnią, pracownią, salonem do przyjmowania gości, sypialnią, a czasem nawet statkiem kosmicznym. Aranżacja takiego pokoju to wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych dekoratorów wnętrz. Firany i zasłony w pokoju dziecinnym pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Szczególnie zasłony mają dużo do zrobienia. Dzieci lubią czasem pospać w dzień albo zaprosić kolegów na wspólne oglądanie filmów i zabawy po ciemku. Firanki z kolei muszą zapewnić dziecku prywatność (szczególnie gdy okno wychodzi na ulicę lub dom sąsiadów), jednocześnie nie odcinając dopływu światła słonecznego.

Zasłony do pokoju dziecinnego – jaką tkaninę wybrać


Tu odpowiedź jest prosta. W pokoju dziecinnym najlepiej sprawdzi się tkanina zaciemniająca typu blackout. Powodów jest kilka, ale ten najważniejszy to możliwość zaciemnienia pokoju w dowolnym momencie. Zasłony do pokoju dziecinnego powinny dawać tę właśnie możliwość – pokój powinien stać się ciemny niemal na żądanie. A takie może pojawić się w każdej chwili – południowa drzemka, chęć zabawy w duchy czy zabawa w chowanego po ciemku.

Ponadto, o czym może nie wszyscy wiedzą, tkaniny zaciemniające typu blackout mają jeszcze jedną ważną cechę – potrafią częściowo tłumić hałas. Zasłonięta zasłona skutecznie odetnie dziecko od ulicznego gwaru, pozwalając mu spać przy uchylonym oknie, co szczególnie w sezonie letnim jest nie do przecenienia. Zasłony z tkanin blackout mają także właściwości termoizolacyjne, co z kolei przydaje się w zimie.

Opcjonalnie, zamiast zasłon, można zamontować uszyte z tej samej tkaniny rolety rzymskie.

Jakie zasłony lub rolety do pokoju dziecka


Zasłony do pokoju dziecinnego – gładkie czy wzorzyste


Zdecydowanie wzorzyste! Dzieci nie lubią gładkich, nijakich, „dorosłych” tkanin. Na takie przyjdzie czas później, gdy dziecko stanie się nastolatkiem. U maluchów rządzą inne prawa i tak:
  • fan piłki nożnej ucieszy się z zielonych zasłon z piłkami (Zobacz: www.alena-firany.pl/zaslony-do-pokoju-dzieciecego.html),
  • mała dama będzie zachwycona zasłonami przedstawiającymi sowy lub flamingi,
  • miłośnicy przyrody chętnie powitają zasłony w kwiaty lub koty.

Powyższe przykłady to tylko kilka z licznych możliwości. Przed zakupem warto porozmawiać z dzieckiem, zapytać, jakie chciałoby mieć zasłony. Dla ułatwienia można wcześniej przygotować kilka opcji, które będą pasowały kolorystycznie do wnętrza i poprosić dziecko o dokonanie wyboru. Maluchy bardzo lubią czuć, że dorośli liczą się z ich zdaniem. Tym samym zasłony do pokoju dziecinnego zostaną wybrane przez osobę najbardziej zainteresowaną.

Firanki do pokoju dziecięcego – jaką tkaninę wybrać


Jeśli okno dziecięcego pokoju wychodzi na ulicę, warto postawić na woal. To nieprzezroczysta tkanina, która doskonale przepuszcza światło słoneczne. Ze względu na wygląd mylona jest z tkaninami zasłonowymi, jednak woal to zdecydowanie materiał na firanki. Jego zaletą jest gwarancja stuprocentowej dyskrecji, jaką możemy zapewnić dziecku dzięki nieprzezroczystej firance.

Jeśli okno wychodzi na ogród, a dziecko chce móc przez nie wyglądać, warto postawić na żakard. To tkanina idealna na firanki do pokoju dziecięcego – nie gniecie się i pozostanie gładka nawet wówczas, gdy dziecko będzie często odsłaniać i zasłaniać okno. Firany żakardowe wystarczy uprać, lekko odwirować i wilgotne rozwiesić na oknie. Rozprostują się w czasie schnięcia.

Firanki do pokoju dziecięcego – białe, kolorowe czy zdobione


Niewiele jest dzieci, które z zadowoleniem przyjmą propozycję powieszenia w oknie białych firanek. Biel jest nudna, jest dorosła, dzieci marzą o kolorach.

Jeśli koniecznie chcemy postawić na jednolite firanki, najlepiej wybrać pastele, jednak o wiele lepszą opcją są firany zdobione kolorowymi nadrukami (Zobacz: www.alena-firany.pl/firany-do-pokoju-dzieciecego.html). Tu podobnie jak w przypadku zasłon, można poszukać inspiracji w dziecięcych gustach i zainteresowaniach.

Bardzo modne są firanki przedstawiające postaci z bajek: dla dziewczynek myszka Mini lub bohaterki Krainy Lodu, dla chłopców oczywiście samochody z filmu Auta. Kubusia Puchatka można uznać za wersję uniwersalną, pasującą do pokoju dla dziewczynek i chłopców.

Jak wybrać zasłony i firanki do pokoju dziecięcego - praktyczne wskazówki - dodano: 2019-12-03

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.