ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Materace dziecięce - jakimi parametrami kierować się podczas wyboru?

-
Materace dziecięce - jakimi parametrami kierować się podczas wyboru?
Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka jest niezwykle istotny dla rozwoju jego organizmu. To właśnie od tego elementu łóżeczka zależy, czy tworzący podstawę dla ciała kręgosłup prawidłowo się ukształtuje. Jakimi parametrami zatem kierować się podczas zakupu materaca dla dziecka?

Odpowiedni materac w łóżku dziecięcym to podstawa nie tylko wypoczynku milusińskich, ale również prawidłowego rozwoju nieukształtowanych jeszcze elementów kręgosłupa. To właśnie ten element szkieletu człowieka, zbudowany z 26 kości, w tym 24 kręgów, kości guzicznej oraz kości krzyżowej odpowiada za prawidłowe podtrzymywanie organizmu. Sam kręgosłup wbrew pozorom to bardzo skomplikowana konstrukcja, podzielona na pięć odcinków:
  • odcinek szyjny - składający się z siedmiu kręgów szyjnych;
  • odcinek piersiowy - złożony aż z 12 kręgów piersiowych;
  • odcinek lędźwiowy - składający się z pięciu kręgów lędźwiowych;
  • odcinek krzyżowy - 5 zrośniętych kręgów krzyżowych;
  • odcinek guziczny - do 5 zrośniętych kręgów guzicznych.

Każdy element kręgosłupa odpowiada za coś innego. Na przykład, odcinek szyjny umożliwiają prawidłowe poruszanie się głowy, a odcinek lędźwiowy wpływa na poruszanie się kończynami dolnymi. Wbrew pozorom kręgosłup wymaga odpowiedniej podstawy już od najmłodszych lat naszego życia. Jednym z istotnych elementów podczas opieki nad dzieckiem, którego kręgosłup dopiero się kształtuje, jest dobór odpowiedniego materaca do łóżeczka. Pozwoli na odpowiedni rozwój kręgosłupa i zapewni komfort podczas codziennych drzemek.

Jaki materac dla dziecka


Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu materaca dla dziecka?


Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego materaca dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszy z nich to jego miękkość. Nie zaleca się zakupu modeli z oznaczeniami H2 - średnio miękki, H3 - średnio twardy oraz H4 - twardy. Dla dziecka odpowiedni okaże się materac z oznaczeniem H1, czyli miękki. Jest on szczególnie polecany dla osób o wadze poniżej 60 kilogramów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór materaca piankowego, który wykonany jest ze specjalnej pianki lateksowej lub poliuretanowej. Takie materace oferuje renomowana, skandynawska firma Hilding. Cechują się one twardością H1, jednak to nie jedyne pozytywy tego typu rozwiązania. Materace piankowe pozwalają na zapewnienie odpowiedniego otoczenia w łóżeczku dziecka. Dzięki swojej hiperalergiczności rzadziej tworzy się w nich wilgoć i nie gromadzą się w nich niebezpieczne dla najmłodszych roztocza oraz kurz. Ponadto są łatwe w wyczyszczeniu, co jest istotną kwestią w przypadku materaca dla dziecka.

Rodzaje materacy dziecięcych


Na rynku poza materacami piankowymi znajdziemy również inne rodzaje produktów dedykowanych dla dzieci. Coraz więcej producentów, w tym firma Hilding stosuje politykę oferowania dziecięcych, o wiele miększych wydań swoich topowych modeli. W sklepach coraz częściej możemy znaleźć dziecięce materace sprężynowe oraz kieszeniowe. Te ostatnie są unowocześnioną formą klasycznych materacy stosowanych od dziesięcioleci w naszych domach. Dzięki zastosowaniu zamkniętych w specjalnych, tkaninowych koszulkach sprężyn są o wiele mniej awaryjne oraz potrafią zapewnić nawet do siedmiu stref twardości, jak na przykład materac Makarena firmy Hilding. Jeśli szukacie natomiast rozwiązania dla osób dorosłych, to zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem "Dobry materac to podstawa komfortowego snu. Zobacz jak znaleźć właściwy materac"

Materace dziecięce - jakimi parametrami kierować się podczas wyboru? - dodano: 2020-02-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.