
Problemy z pamięcią
Sporo osób już w coraz młodszym wieku ma problemy z pamięcią. Wpływ na to ma nasz styl życia: stres, brak snu, przemęczenie. Na trudności te oddziałują też niektóre choroby takie jak np. depresja, nadciśnienie czy cukrzyca. Znaczenie ma także nasz wiek - wraz z upływem czasu coraz mniej sprawne staja się ośrodki kory mózgowej odpowiedzialne właśnie za pamięć.
Przestrzeganie kilku zasad, higiena snu, dobre odżywianie i stosowanie suplementów ziołowych na pamięć mogą znacząco poprawić jakość i komfort naszego życia.
Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Tak, problemom z pamięcią w pewnym stopniu możemy zapobiegać. Pomoże nam w tym stosowanie się do kilku ważnych zasad:
- Sen - odpowiednia ilość snu - zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych - znacząco poprawi naszą pamięć i koncentrację. Każdy wiek ma swoje normy snu - przestrzegajmy ich. Starajmy się kłaść mniej więcej o tej samej godzinie, a rano będziemy wyspani i wypoczęci. Aby poprawić jakość naszego snu, musimy pamiętać o wywietrzeniu sypialni, wygodnym łóżku, wieczornych rytuałach np. relaksującej kąpieli, miłej lekturze przed snem. W czasie nocnego odpoczynku nasz organizm resetuje się i zyskuje siły na kolejny dzień.
- Zdrowa, zbilansowana dieta - jedzmy zdrowo! Ta złota zasada dobrego zdrowia ma znaczenie także dla naszej pamięci. Posiłki powinny być lekkostrawne, bogate w warzywa i owoce. Nie przejadajmy się, zamieńmy słodkie przekąski na owoce - cukier zawarty w słodyczach powoduje, że czujemy się ospali, pozbawieni sił i chęci do pracy. Pełnowartościowe posiłki z kolei zapewnią nam właściwą dawkę witamin i minerałów, dodadzą wigoru - łatwiej będzie nam się skoncentrować w pracy czy szkole.
- Planowanie - planuj swój dzień, nie narzucaj sobie zbyt wielu zadań. Staraj się tak zagospodarować czas, aby wszystkie czynności mogły zostać wykonane starannie. Zbyt wiele zadań jednego dnia to większe ryzyko pomyłek i błędów oraz zapominalstwa. Rozsądny dobór obowiązków wpłynie na wzmacnianie pamięci i redukcję stresu.
- Pilne zadania wykonuj priorytetowo - w trakcie planowania dnia na pierwszym miejscu należy umieszczać te czynności, które są najważniejsze. Dzięki temu skupimy się na najważniejszych sprawach.
- Aktywność fizyczna - codzienny ruch zbawiennie wpłynie na naszą koncentrację. Nasz mózg pod wpływem wysiłku fizycznego będzie lepiej pracował.
- Świeże powietrze - każdego dnia powinniśmy wychodzić na zewnątrz. Już krótki spacer dotleni i odświeży nasz mózg, dzięki czemu będziemy mogli bardziej efektywnie pracować.
- Ćwicz pamięć, staraj się nie rozpraszać - warto stosować ćwiczenia wspomagające pamięć i sprawność naszego mózgu np. rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy granie w memory. Takie prozaiczne czynności sprawią, że mózg znacznie szybciej będzie zapamiętywał informacje i koncentrował się. Starajmy się, aby przy wykonywaniu zaplanowanych zadań nic nas nie rozpraszało, planujmy je tak, aby w ich trakcie np. wyłączyć telefon, telewizor, komputer czy zrezygnować z tych rzeczy, które odciągną nas od wykonywanych czynności.
- Stres - to nie jest dobry motywator do działania. Starajmy się unikać stresujących sytuacji, myślmy o sobie, sprawiajmy sobie przyjemności, relaksujmy się.
- Suplementy - wspomagać utrzymanie dobrej sprawności umysłowej pomogą nam także dostępne w aptekach zioła na pamięć.
Sposoby na polepszenie pamięci - dodano: 2021-06-28