Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

10 przykazań w profilaktyce chorób serca. Jak zadbać o serce w młodym wieku?

-
   

10 przykazań w profilaktyce chorób serca. Jak zadbać o serce w młodym wieku?
Choroby układu krążenia i problemy z sercem wciąż przodują w statystykach przyczyn zgonów. Często mówi się o nich jako chorobach cywilizacyjnych, związanych paradoksalnie z dokonywanym postępem - rozwojem przemysłu oraz zmianami stylu życia społeczeństw. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób serca można wskazać oczywiście uwarunkowania obiektywne, jak wiek, płeć czy też predyspozycje dziedziczone. W przeważającej jednak większości, ludzie chorują na serce z powodu własnych zaniedbań oraz niewłaściwych nawyków. Warto więc zacząć dbać o swoje serce już w młodym wieku, a z pewnością pomoże w tym przestrzeganie określonych zasad, dotyczących diety, prowadzonego trybu życia, a także profilaktyki medycznej.

Właściwa dieta od najmłodszych lat


Właściwe odżywianie to podstawa prawidłowego rozwoju oraz zachowania zdrowia na kolejnych etapach życia. Nieodpowiednia dieta bardzo często prowadzi do otyłości i nadwagi, cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego, które są jednymi z najistotniejszych czynników ryzyka wystąpienia chorób serca. Tak więc należy unikać żywności wysoko przetworzonej, zawierającej m.in.
przemysłowe kwasy tłuszczowe i różnego rodzaju substancje konserwujące. Warto ograniczać lub wyeliminować produkty z dużą zawartością cukru, a także soli, będącej przyczyną nadciśnienia tętniczego. Te negatywne dla zdrowia składniki znaleźć można m.in. w bardzo popularnych różnego rodzaju fast foodach (nierzadko stanowią one główny posiłek w ciągu dnia), przekąskach, a także słodzonych napojach.

Jak dbać o serce


Dobre dla serca menu powinno być zróżnicowane i składać się przede wszystkim z produktów naturalnych, warzyw, owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych oraz mlecznych. Wskazane jest spożywanie chudego mięsa i oczywiście ryb będących bogatym źródłem kwasów omega-3. W określonych warunkach (np. zalecenia lekarskie), uzupełnieniem codziennej diety mogą być produkty medyczne czy też różnego rodzaju suplementy, które między innymi oferuje wapteka.pl. Mówiąc o zdrowej diecie, nie należy pomijać kwestii odpowiedniego nawadniania organizmu, a zdrowy dorosły człowiek powinien pić minimum 1,5 litra wody dziennie. Warto również wspomnieć o właściwych nawykach żywieniowych, jak regularność posiłków oraz nie przejadanie się. Podsumujmy zatem podstawowe zasady odżywiania dobrego dla serca:

  • unikanie produktów wysoko przetworzonych,
  • zróżnicowana dieta z przewagÄ… produktów naturalnych,
  • picie wystarczajÄ…cej iloÅ›ci wody,
  • odpowiednie nawyki żywieniowe.

Styl życia, a zdrowe serce


Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki chorób serca jest prowadzony styl życia. Zacząć wypada od kwestii znaczenia aktywności fizycznej. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, których praca zawodowa czy innego rodzaju zajęcia, wymagają postawy siedzącej przez wiele godzin. Taka sytuacja wydatnie zwiększa m.in. ryzyko zawału serca. Konieczne jest zatem zapewnienie sobie odpowiedniej dziennej dawki ruchu, rzecz jasna adekwatnie do wieku czy stanu zdrowia. Ważne by aktywność fizyczna towarzyszyła już od najmłodszych lat i stała się nieodłącznym elementem stylu życia.

Jak dbać o serce


Najlepiej skorzystać z licznych i ogólnie dostępnych form rekreacji czy sportu na świeżym powietrzu, które dostarczą organizmowi odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego, tak potrzebnego dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Już codzienny półgodzinny spacer będzie miał świetny wpływ na kondycję człowieka. Bardzo istotnym elementem zdrowego stylu życia jest sen. Jego odpowiednia ilość sprawi, że zachodzące w organizmie procesy będą przebiegać prawidłowo. Dorosły zdrowy człowiek powinien spać 6-8 godzin na dobę. Regularny sen pomoże m.in. w obniżeniu ciśnienia tętniczego oraz redukcji poziomu kortyzolu (hormon stresu). Osoby wyspane są dwukrotnie mniej narażone na udar mózgu i zawał serca. Mówiąc o zdrowym stylu życia trzeba również wspomnieć o wpływie stresu. Sytuacje stresowe prowadzą do wzmożonej produkcji organicznych związków chemicznych przyspieszających pracę serca, podnoszących ciśnienie krwi i wywołujących skurcze naczyń wieńcowych. Są to objawy ułatwiające wywołanie zawału serca.

Całkowite uniknięcie stresu na co dzień jest rzecz jasna praktycznie nie możliwe, należy jednak takich okoliczności unikać, a przede wszystkim samemu ich nie prowokować. Wreszcie używki. Alkohol i papierosy to nieodłączne atrybuty codzienności wielu osób. Jest to poważny problem wśród młodych ludzi, a granica wieku jest coraz niższa. Alkohol i papierosy to silne patogeny, czynniki chorobotwórcze także dla układu krążenia i serca. Tak więc korelacja między prowadzonym trybem życia, a zdrowym sercem jest bardzo wyraźna. Przypomnijmy więc dobre zasady do stosowania na co dzień:

  • aktywność fizyczna,
  • wystarczajÄ…ca ilość snu,
  • ograniczanie stresu,
  • ograniczanie używek.

Lepiej zapobiegać niż leczyć


Codzienne dbanie o zdrowie nie powinno uśpić czujności. Niezwykle istotną rolę w profilaktyce chorób serca odgrywają regularne badania. Badania kontrolne, wczesna diagnostyka, pozwolą na szybką specjalistyczną reakcję na ewentualne zagrożenie chorobowe. Zalecane jest także regularne mierzenie ciśnienia tętniczego, aparat można bez problemu kupić w dobrych aptekach jak wapteka.pl. I jeszcze kwestia, która pozornie może wydawać się bez związku ze stanem serca - codzienna higiena jamy ustnej. Prowadzone badania wykazały, że chorobotwórcze bakterie jamy ustnej, przedostając się do krwiobiegu podnoszą ryzyko chorób serca. Tak więc do kanonu dobrych praktyk w trosce o zdrowe serce należą również:

  • regularne badania profilaktyczne,
  • odpowiednia, codzienna higiena jamy ustnej.


10 przykazań w profilaktyce chorób serca. Jak zadbać o serce w młodym wieku? - dodano: 2021-08-19

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.