Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Czy EllaOne jest w Polsce dostępna bez recepty? Sprawdzamy

-
   

Czy EllaOne jest w Polsce dostępna bez recepty? Sprawdzamy
Tabletki ellaOne przyjmowane są w celu uniknięcia ciąży przez kobiety, które współżyły bez zabezpieczenia lub stosowały zabezpieczenie, które mogło okazać się zawodne. Ich skuteczność działania zależna jest od czasu zażycia, więc nie warto w tym przypadku zwlekać. Z artykułu dowiesz się, czy tabletki "po" można kupić w aptece szybko bez recepty.

Czy można kupić ellaOne bez recepty?


Hormonalne środki antykoncepcyjne, w tym również antykoncepcja ratunkowa, dostępne są w polskich aptekach wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza. Tłumaczy się to faktem bezpieczeństwa - tabletki "po" zawierają sporą dawkę hormonów, która nie jest bez znaczenia dla organizmu kobiety. Powinny być więc przyjmowane wyłącznie sporadycznie i po wcześniejszym sprawdzeniu, czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne do ich zażycia. Nie można również traktować ich jako podstawowej formy zabezpieczenia przed ciążą, gdyż nie w tym celu zostały stworzone.

Tabletki "dzień po" nie można zatem kupić w aptece od ręki, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W pierwszej kolejności pacjentka musi zgłosić się do lekarza, by ten wystawił jej receptę.
Lekarz ocenić musi stan zdrowia pacjentki, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, które wykluczałyby możliwość bezpiecznego przyjęcia leku. Takim przeciwwskazaniem jest między innymi nadwrażliwość pacjentki na składniki czynne lub pomocnicze tabletki.

Szybka recepta na antykoncepcję awaryjną


Antykoncepcja ellaOne bez recepty nie może być kupiona w żadnej aptece, gdyż farmaceuta nie jest upoważniony do wydania środków hormonalnych bez dokumentu od lekarza. Jeśli chodzi o tabletki ellaOne, dostępność w aptekach nie stanowi więc problemu - kłopotliwe jest jednak szybkie uzyskanie recepty, która uprawniać będzie do wykupienia preparatu. W przypadku ellaOne skuteczność działania zależy od szybkości przyjęcia tabletki, ale rozwiązaniem są e-recepty online na ten preparat - na przykład ellaOne na NaszaRecepta.pl. Receptę w tym przypadku można uzyskać nawet w 5 minut, a to zdecydowanie szybciej niż przy jakichkolwiek konsultacjach stacjonarnych.

By otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną przez Internet, nie trzeba wcześniej rezerwować wizyty, czy też dostosowywać się do godzin pracy lekarza. Formularz medyczny można uzupełnić nie wychodząc z domu, również w godzinach wieczornych czy nocnych, gdyż takie placówki działają 24h/dobę. Lekarz analizuje odpowiedzi pacjentki zawarte w formularzu medycznym pod kątem wskazań i przeciwwskazań do przyjęcia tabletki. Jeśli nie będzie mieć wątpliwości, e-receptę wystawi pacjentce niezwłocznie, a ta będzie mogła lek wykupić od ręki - chociażby w aptece całodobowej.

EllaOne - dostępność w aptekach i ceny


Posiadając receptę na antykoncepcję awaryjną, pacjentka nie powinna mieć problemu z jej wykupieniem w aptece. Jeśli czas na to pozwala, warto jednak wcześniej zorientować się w kwestii dostępności tabletek "po" w poszczególnych aptekach, a także ich cen. Koszty zakupu mogą różnić się zależnie od punktu aptecznego i to dość znacznie, gdyż apteki w różnych cenach kupują lek w hurtowniach i inne marże narzucają przy sprzedaży.

Przed zażyciem tabletki "dzień po" należy pamiętać jeszcze o jednej kwestii. Sam fakt wystawienia pacjentce e-recepty na antykoncepcję awaryjną nie zwalnia jej z obowiązku zapoznania się z informacjami zawartymi w opakowaniu. W przypadku ellaOne ulotka powinna być przez pacjentkę uważnie przeczytana przed połknięciem tabletki. Znaleźć można tam ważne informacje o bezpieczeństwie przyjęcia środka, jego skuteczności i możliwych skutkach ubocznych, a także ile ellaOne utrzymuje się w organizmie.

Czy EllaOne jest w Polsce dostępna bez recepty? Sprawdzamy - dodano: 2022-03-02

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.