
Co oznacza ucisk w gardle?
Ucisk w gardle na tle nerwowym, nazywany też nerwicą przełyku lub nerwicą gardłową, to dolegliwość o podłożu psychosomatycznym. Nieprzyjemne uczucie nie ma jednak przełożenia na stan fizyczny osoby, która przeżywa atak. W zależności od jego stopnia pacjent zmagający się z nerwicą przełyku opisuje ją jako silne ściśnięcie gardła i zacisk na szyi, który niekiedy wywołuje wrażenie trudności w oddychaniu, swobodnego mówienia lub odruchów wymiotnych. Odczuwane dolegliwości nie mają jednak przełożenia fizycznego. Ucisk powstaje w reakcji na silny stres lub jest objawem zaburzeń lękowych. Może występować również w przebiegu depresji lub nerwicy.
Przebieg ataku nerwicy przełyku
Nerwica przełyku objawia się nagle i obejmuje gardło, krtań i tchawicę. W przypadku ataku paniki występuje ponadto wrażenie ucisku w klatce piersiowej i niemoc swobodnego złapania powietrza. Pacjent ma wrażenie, że się dusi, chociaż nie do końca ma świadomość, iż normalnie oddycha. W przypadku ciężkiej postaci nerwicy osoba przeżywająca atak wskazuje również na pieczenie w okolicy serca, co jeszcze bardziej potęguje strach i nasila odczuwanie pozostałych objawów. U niektórych osób dochodzi do cofania się treści żołądka i zgagi. Atak nerwicy przełyku trwa kilka minut, jednak osoba go przeżywająca traci poczucie czasu i ma wrażenie upływania wielu godzin. Dolegliwość ustępuje samoistnie i nagle.
Jak można radzić sobie z nerwicą przełyku?
W przypadku nawracających ataków nerwicy przełyku, które utrzymują się minimum pół roku, wskazana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Bardzo ważne w przebiegu wstępnej diagnostyki jest wykluczenie zaburzeń funkcjonowania lub uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Przewlekła nerwica przełyku wymaga leczenia w postaci psychoterapii. Sesje terapeutyczne pomogą wskazać przyczynę lęków i sposób radzenia sobie ze stresem. Zaawansowana postać nerwicy przełyku wymaga wdrożenia farmakoterapii w postaci np. leków uspokajających lub przeciwdepresyjnych.
Ucisk w gardle - czy to nerwica? - dodano: 2022-06-14