
Warsztaty edukacyjno-kulinarne to wydarzenie pełne atrakcji, które pozwala na poznanie wielu ciekawych osób, eksperymentowanie ze smakami, rozwijanie kreatywności.
Nauka gotowania w młodym wieku
Już nawet małe dzieci często okazują duże zainteresowanie pomaganiem w kuchni. Warto oczywiście spędzać z nimi więcej czasu na wspólnym przygotowywaniu posiłków dla całej rodziny, zgodnie z ich aktualnymi możliwościami. W przypadku starszego dziecka świetną opcją będzie zapisanie go na warsztaty kulinarne dla dzieci. Wspólne gotowanie i pieczenie to świetny pomysł na dobrą zabawę i naukę. Można nabyć wielu przydatnych umiejętności, które ułatwiają codzienne życie. Wspólne gotowanie buduje więzi, ma pozytywny wpływ na relacje z dzieckiem. Jest to okazja do pośmiania się, porozmawiania. Dzieci czują większą więź z rodzicami, są bardziej skłonne do otworzenia się i powiedzenia o swoich trudnościach, smutkach, rozterkach. Najczęściej dzieje się tak podczas wykonywania zwykłych czynności typu przygotowywania kanapek, robienie ciastek.
Kolejną zaletą gotowania z dziećmi jest oswojenie ich z przyrządami kuchennymi i rozmaitymi akcesoriami oraz poznawanie nowych smaków. Dziecko ma okazję to dotykania wszystkiego, wąchania, próbowania poszczególnych składników. Będzie wiedzieć, z czego jest zrobiony posiłek widniejący na talerzu, jak dokładnie powstał.
Co dają warsztaty kulinarne dla dzieci?
Warsztaty kulinarne mają bardzo korzystny wpływ na rozwój kreatywności. Już samo połączenie różnych składników i odkrywania nowych połączeń smakowych mocno stymuluje umysł. Wiele dzieci nie wie nawet, jak pachną i smakują poszczególne produkty, bo do tej pory spożywały je po wymieszaniu, w postaci gotowego dania.
Kolejną kwestią jest poznawanie wielu składników, to samo dotyczy używanych w kuchni akcesoriów, sprzętów. Wspólne gotowanie to także sposób na rozwój małej motoryki. Stanowi to świetny trening dla palców. Dziecko ma także okazję do uczenie się matematyki poprzez zabawę. Ma to miejsce podczas odmierzania gramatury poszczególnych składników, liczenia jajek itd.
Dodatkową korzyścią będzie kształtowanie postaw ekologicznych. Warto uświadamiać dzieci, aby nie marnować jedzenia, przekazać informację o tym, jak bardzo ważne jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety, jaki ma to wpływ na zdrowie. Dzieci są także bardziej skłonne do zjedzenia posiłku, które same przygotowały, będzie to wobec tego świetny sposób na niejadki. W przypadku warsztatów kulinarnych można liczyć na mnóstwo ciekawych atrakcji przygotowanych dla uczestników.
Dlaczego warto zapisać dziecko na warsztaty kulinarne? - dodano: 2022-08-23