Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Mały chrześcijanin

Bp Antoni Długosz - duszpasterz dzieci

Bp Antoni Długosz
-
   

Mały chrześcijanin
maluch w kościele

Dziecko doświadcza obecności Boga poprzez świadectwo rodziców. Jeżeli pozwolą warunki domowe - należy jak najszybciej zabierać dziecko na Mszę św. Dobrze będzie jeżeli duszpasterze przygotują specjalną Mszę św. z udziałem dzieci według Dyrektorium o Mszach świętych z udziałem dzieci z 1973 r. Można zabrać dziecku ulubioną zabawkę, czy też coś do jedzenia, by nie nudziuło się i nie było głodne. Najczęściej homilia dla dzieci jest oparta na przesłaniu Ewangelii.

biblia dla najmłodszych

Pomocą w przybliżeniu dziecku czytań biblijnych będzie książka "Dobry Bóg mówi do nas" wydaną przez Księży Paulistów w Częstochowie. Wprowadzeniem do tej książki jest list skierowany do rodziców i katechetów. Dobrą pomocą w tłumaczeniu przesłania czytań biblijnych będą trzy tomy kazań dla dzieci na rok A,B,C p.t. "Słowa Jezusa prowadzą do nieba" wydane także przez księży paulistów w Częstochowie.

dzięcięca modlitwa

By dziecko zrozumiało, że modlitwa jest rozmową z Bogiem - powinno swoimi słowami z pomocą rodziców, o wszystkim Panu Bogu opowiadać.
Rodzice pomogą, by uświadomiło sobie, że Bóg jest zainteresowany tematyką wypowiedzi dziecka. Drugą formą modlitwy dziecięcej jest prosta i rytmiczna piosenka.
Dziecko może także modlić się gestem, ciszą, krótkim wersetem biblijnym, który wcześniej będzie wyjaśniony oraz tańcem. W tradycyjny pacierz będzie powoli wprowadzane, gdy poszczególne wezwania Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Wierzę poznawać będzie poprzez katechezę. Np. na katechezie dowie się, że Pan Bóg jest naszym najlepszym Ojcem, dlatego możemy do Niego mówić "Ojcze nasz" itd.

Bp Antoni Długosz

Mały chrześcijanin - dodano: 2007-03-08

                                

Bp Antoni Długosz
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.