Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Cebula - syrop i nie tylko, czyli o leczniczym działaniu cebuli


-
   

Cebula - syrop i nie tylko, czyli o leczniczym działaniu cebuli
Cebula, to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka - znana od ponad 5000 lat. Ma doskonałe właściwości zarówno odżywcze jak i lecznicze. Działa przede wszystkim bakteriobójczo, odkwasza organizm, powoduje spadek cukru we krwi. Smak cebuli zależy w znacznej mierze od zawartości cukru i olejku eterycznego. W zależności od ilości tych składników rozróżnia się odmiany: słodkie, ostre i średnio ostre.

Cebula zawiera wiele substancji biologicznie czynnych, takich jak: olejki lotne, witaminy, pektyny, białka, składniki mineralne. Jest bogata w: sód, potas, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, jod, karoten, witaminy: E, B1, B2, B6, C; kwasy: nikotynowy i foliowy.

Surowa cebula jest stosowana w leczeniu infekcji układu oddechowego i przewodu pokarmowego (poprawia trawienie, znosi nadmierną fermentację i wzdęcia, likwiduje zaparcia), reguluje równowagę sodowo-potasową, obniża ciśnienie krwi, powoduje spadek zawartości cukru we krwi. Działa również moczopędnie. Nie należy jej nadużywać w przypadku poważnych schorzeń nerek i wątroby.

Pieczona cebula stanowi dobry środek zmiękczający i gojący, stosowany zewnętrznie na czyraki i inne ropne stany skóry.

Leki ze spiżarni

Syrop wzmacniający:

Jedną szklankę utartej cebuli starannie zmieszać z jedną szklanką miodu, po godzinie zagotować i na gorąco przecedzić.
Podaje się dzieciom po łyżeczce lub łyżce.

Syrop na kaszel:

Posiekaną cebulę zasypać cukrem, postawić w ciepłym miejscu pod przykryciem. Sok pić kilka razy dziennie w przypadku męczącego kaszlu.

Cebula - syrop i nie tylko, czyli o leczniczym działaniu cebuli - dodano: 2007-03-09

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.