Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

dieta owocowa

1.

2. autor artykułu : Nina Jakubik - dietetyk
Centrum Dietetyczne ProLinea; Warszawa

 Nina Jakubik
-
   

O ile dieta kapuściana opiera się na owocach i warzywach dopuszczając z czasem spożycie mięsa, nabiału i produktów zbożowych o tyle ta dieta wyklucza wszystkie możliwe produkty poza owocami.

Wartość odżywcza owoców, to przede wszystkim niewielka ilość kalorii, duża zawartość wody, średnia zawartość witamin i ogromne ilości cukrów prostych (fruktozy). Średnia zawartość kalorii w owocach nie przekracza 100 kcal (nie licząc banana, awokado i owoców suszonych). Chcąc dostarczyć odpowiednią ilość energii zdrowa dorosła kobieta o wadze 58 kg – potrzebuje ok. 1600 – 2000 kcal, kobieta w ciąży lub karmiąca od 2300 – do 2500 kcal/dobę musiałaby zjeść ok. 4-5 kg owoców dziennie.

Dieta złożona z samych owoców nie pokryje potrzeb żadnego organizmu na:
- wapń (którego najlepszym źródłem są produkty mleczne),
- białko (występującego obficie w mięsie i produktach mlecznych),
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe (których źródłem są oleje roślinne i ryby - mające znamienny wpływ na rozwój mózgu i siatkówki u płodu),
- magnez i wiele witamin, które nie występują w owocach, a w produktach mlecznych, zbożowych czy w mięsie:
 witamina B12 - jej niedobór powoduje niedokrwistość złośliwą oraz zmiany w układzie nerwowym, jej jedynym źródłem jest mięso,
 B1 – niedobór powoduje zaburzenia w pracy układu nerwowego i mięśniowego tzw.
choroba beri–beri, jej najlepszym źródłem są produkty zbożowe pochodzące z grubego przemiału: otręby pszenne, pieczywo pełnoziarniste, grube kasze itp.,
 B2 – jej niedobór objawia się łojotokiem skóry i tzw. zajadami – pęknięciami pojawiającymi się w kącikach ust (najlepszym źródłem są produkty mleczne)

Ponadto dieta ta jest dość niebezpieczna (głównie dla ciężarnych) ze względu na często występującą u nich cukrzycę. Dostarczając organizmowi tak ogromnych dawek cukrów prostych jakie zawiera ta dieta nie będziemy w stanie utrzymać prawidłowego poziomu glukozy we krwi, co stanowi zagrożenie dla normalnego rozwoju płodu. Należy pamiętać o tym, że krew płodu i matki mieszają się w związku z czym ilość glukozy we krwi matki będzie odpowiadała ilości glukozy we krwi dziecka z tym zastrzeżeniem, że o ile dorosły organizm radzi sobie z takimi wahaniami cukru we krwi o tyle dla płodu jest to bardzo niebezpieczne.

Dieta owocowa jest jedną z najgorszych wśród szerokiej grupy diet alternatywnych. Jest dietą nie dostarczająca naszemu organizmowi żadnych wartościowych składników odżywczych. Nie można polecać jej (jako diety długoterminowej) żadnemu zdrowemu człowiekowi, a tym bardziej kobiecie ciężarnej lub karmiącej.

dieta owocowa - dodano: 2007-03-14

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.