Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Ostatnio na forum
Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

dieta optymalna

1.

2. autor artykułu : Nina Jakubik - dietetyk
Centrum Dietetyczne ProLinea; Warszawa

 Nina Jakubik
-
   

Jest to dieta, która swoje założenia opiera na spożywaniu produktów jak najbardziej tłustych wykluczając przy tym lub maksymalnie ograniczając spożycie węglowodanów.
Dieta na pewno dostarcza odpowiednich ilości białka ponieważ zezwala na spożycie wszystkich mięs wskazując na te bardziej tłuste (podroby, mięso wieprzowe, chrząstki itp.). Zdecydowanie przekracza dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz, a w tym na nasycone kwasy tłuszczowe (pochodzenia zwierzęcego – zawarte w maśle, smalcu, słoninie, tłustych mięsach, tłustym mleku i jego produktach), które nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na tłuszcz. W dziennym jadłospisie tej diety jest zachwiany stosunek kwasów nasyconych do jedno – i wielonienasyconych (nasyconych powinno być najmniej a jednonienasyconych – np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy – najwięcej).
W prawidłowym modelu żywieniu dopuszcza się spożycie 3 – 5 sztuk jaj tygodniowo, podczas gdy dieta optymalna „nakazuje” spożywanie aż 4 i więcej jaj na dobę!!!
Największą wadą diety jest ograniczenie spożycia węglowodanów, głównie w postaci produktów zbożowych i owoców. Należy pamiętać, że zboża i wszystkie produkty z nich powstałe dostarczają niezbędnych składników mineralnych (magnezu – zapewniającego odpowiednią pracę tkance nerwowej i mięśniowej, żelaza – zapobiegającego anemii, cynku – dbającego o odpowiedni stan skóry i pracę systemu odpornościowego, witamin z grupy B – zapobiegających zaburzeniom ze strony układu nerwowego itd.) i błonnika, który ma bardzo dobroczynny wpływ na organizm.
Dieta bogata w błonnik (pieczywo pełnoziarniste, otręby pszenne, grube kasze, müsli itp.) przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania jelit, chroni je przed chorobami nowotworowymi, wpływa na stężenie cholesterolu we krwi, stabilizuje poziom glukozy w surowicy krwi i przyczynia się do spadku masy ciała!!!

Dieta optymalna nie jest dietą dla żadnego chcącego się zdrowo odżywiać człowieka. Dieta osób chcących dbać o swój organizm oraz o linię powinna się opierać na produktach chudych – kurczak, indyk, królik, cielęcina, wołowina, ryby, produkty mleczne do 2% tłuszczu – dostarczać głównie tłuszczów pochodzenia roślinnego a nie zwierzęcego, nie wykluczać ani ograniczać produktów zbożowych i owoców.
Dr Kwaśniewski propaguje te produkty, które każdy dbający o zdrowie powinien zdecydowanie ograniczyć chcąc zapewnić sobie dobre samopoczucie i zdrowie.Produkty zalecane dla człowieka przy żywieniu optymalnym
1. Wszystkie rodzaje serów
2. Jaja - powyżej 4 na dobę
3. Podroby, galarety mięsne, chrząstki, tłuste rosoły
4. Każdy rodzaj mięsa, najlepiej tłuste, wieprzowe, wszystkie rodzaje wędlin - najlepsze salcesony
6. Ryby, konserwy rybne, drób, najlepsza tłusta gęś, kaczka
8. Dużo tłuszczu - masło, smalec, słonina, smalec gęsi, olej słonecznikowy, oliwa, dobra margaryna. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są znacznie lepsze od tłuszczów pochodzenia roślinnego
9. Mleko lub śmietana do 0,5 litra/dobę
10. Wszystkie jarzyny, pieczarki, grzyby do 300g/dobę
11. Jeden ziemniak(frytki na smalcu, łoju)
12. Należy pić więcej płynów - bez cukru
13. Orzechy, słonecznik, majonez, przyprawy, kawa, herbata lub lepiej soki owocowe, nie słodzone - 2-3 łyżki na szklankę gorącej lub zimnej wody

Produkty "niejadalne" dla człowieka przy żywieniu optymalnym
1. Cukier, słodycze, miód
3. Owoce i przetwory owocowe: dżemy, kompoty
4. Ryż i kasze, chleb i pieczywo
6. Ciasta, kluski, potrawy mączne
7. Ziemniaki, mąka ziemniaczana
9. Groch i fasola
10. Słodzone płyny
11. Inne produkty pochodzenia roślinnego
12. Sól według smaku, aż do zupełnego zaprzestania dodawania soli do potraw, bowiem przy żywieniu optymalnym wszystkie składniki mineralne występują w optymalnych ilościach i proporcjach w dostarczanych produktach


dieta optymalna - dodano: 2007-03-14

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.