Wypadki z udziałem dzieci. Zapobieganie, prawa do odszkodowania « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wypadki z udziałem dzieci. Zapobieganie, prawa do odszkodowania

-
Wypadki z udziałem dzieci. Zapobieganie, prawa do odszkodowania
Prawie każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wypadków komunikacyjnych z udziałem dzieci, będących pasażerami samochodów osobowych lub pieszymi.

Zapobiegaj tragicznym skutkom


Podczas podróży z dzieckiem samochodem, rodzice powinni pamiętać o przewożeniu dziecka w foteliku. Powinni pamiętać również o zmianie fotelika na większy - w momencie gdy tylko maluch osiągnie wagę, która jest górną granicą działania fotelika lub gdy głowa dziecka wystaje ponad fotelik. Małe dziecko najbezpieczniej jest przewozić w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy. Gdyby doszło do zderzenia czołowego - podczas gwałtownego hamowania, głowa siedzącego przodem do kierunku jazdy pasażera pod wpływem ogromnych sił zostałaby odrzucona do przodu i w dół aż do klatki piersiowej i z powrotem do góry w tył. Kręgosłup szyjny dorosłego człowieka powinien wytrzymać takie obciążenia w miarę dobrze i bez większych uszczerbków, szczególnie kiedy pasażer miałby zapięte pasy, odpowiednio ustawiony zagłówek i zadziałałyby poduszki. Kręgosłup małego dziecka mógłby jednak nie wytrzymać siły takiego uderzenia. Jeśli dziecko byłoby przewożone tyłem do kierunku jazdy i doszłoby do zderzenia czołowego, plecy dziecka absorbowałyby siłę uderzenia lub szarpnięcia, a co za tym idzie kręgosłup szyjny nie byłby narażony na uszkodzenie. Najbezpieczniejsze jest dla dziecka podróżowanie tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to tylko jest możliwe.
Najczęściej foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy dostępne są dla dzieci do 13 kg. Na polskim rynku dostępne są także foteliki do 18 kg, montowane tyłem do kierunku jazdy.

Prawa dziecka po wypadku

Wypadek zmienia świat dziecka, dlatego dorośli powinni dołożyć wszelkich starań, by zmiany te były jak najmniejsze, by na twarzy dziecka gościł jak najczęściej uśmiech - pomimo nieprzyjemnych doznań fizycznych i psychicznych.
Odzyskanie zdrowia przez dziecko związane jest bardzo często z kosztowną rehabilitacją.
Niestety,ubezpieczalnie często zaniżają odszkodowania lub odmawiają jego wypłaty.
Kiedy dziecko wbiega nagle pod samochód za doznane urazy odpowiedzialność ponosi firma, która ubezpieczyła samochód. Jeśli samochód nie był ubezpieczony lub nie wiadomo, kto jest sprawcą wypadku, ponieważ zbiegł z miejsca zdarzenia, odszkodowanie powinno zostać wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty odszkodowania dziecku, rodzicom mogą dochodzić praw należnych ich dziecku na drodze sądowej. Sąd decyduje w takiej sytuacji, jaki jest stopień przyczynienia się dziecka do wypadku i obniża kwotę zadośćuczynienia. Małe dziecko do ukończenia lat 13 w niewielkim stopniu ma świadomość nieprawidłowego zachowania, a zatem stopień przyczynienia się dziecka do wypadku jest niewielki. Powyżej lat 13 dziecko może być traktowane ze zwiększona surowością.

autorka jest współpracownikiem firmy InterLex świadczącej pomoc prawną osobom poszkodowanym w wypadkach, szczególnie dzieciom.

Wypadki z udziałem dzieci. Zapobieganie, prawa do odszkodowania - dodano: 2007-12-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.