
Od nowego roku struktura jest uproszczona. Zniknął dodatkowy urlop macierzyński, a urlop rodzicielski został jego kosztem wydłużony. Przy urodzeniu jednego dziecka urlop rodzicielski będzie trwał 32 tygodnie, zaś w przypadku ciąży mnogiej 34 tygodnie.
16 tyg. z tego urlopu wolno teraz wykorzystać w późniejszym terminie – do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy sześć lat. W tym terminie należy również wykorzystać urlop wychowawczy.
Zmieniły się również zasady udzielania urlopu rodzicielskiego, są bardziej elastyczne. Urlop rodzicielski można podzielić na 4 części (do tej pory dzielony mógł być na 3 części).
Oprócz tego w razie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na maksymalnie pół etatu urlop ten będzie wydłużał się proporcjonalnie do przepracowanego czasu, aż do 64 lub 68 tyg. - w zależności od tego, czy urodziło się jedno dziecko, czy więcej (do tej pory osobom, które się na to zdecydowały, część urlopu wykorzystywana na pracę przepadała).
I jeszcze bardzo istotna zmiana - jedno z rodziców zatrudnione na etat będzie mogło dzielić się urlopem rodzicielskim z drugim rodzicem również wtedy, gdy będzie ono podlegać ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu niż umowa o pracę.