Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Wielki Post


-
   

Święta Wielkanocne, to najstarsze i najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. Obchodzi się je na pamiątke Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Są to święta ruchome, wypadają między 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc poprzedzona jest 40-dniowym Wielkim Postem oraz Wielkim Tygodniem.

Okres Wielkiego Postu, to czas wyciszenia i refleksji. Poprzedza go radosny czas zabaw karnawałowych. Okres karnawałowych spotkań kończy się we wtorek wieczorem, w przeddzień Środy Popielcowej. W Środę Popielcową w Kościołach odbywają sie nabożeństwa, które kończą się ceremonią posypania głów popiołem, co ma symbolizować głęboki żal i skruchę. Popiół uzyskiwany jest ze spalonych gałązek palmowych z zeszłorocznej Niedzieli Palmowej. W momencie posypania głów popiołem, kapłan mówi do każdego wiernego: „pamiętaj, człowiecze, że prochem jesteś i w proch się obrócisz". Przyjęcie popiołu przez wiernych oznacza pokorne uznanie słabości ludzkiej oraz gotowość wewnętrznego odrodzenia. Pomocne w nawróceniu mogą być praktyki pokutne, czyli post, modlitwa i jałmużna, które dla wielu charakteryzują właśnie przeżywanie Wielkiego Postu.

Wielki Post pozwala chrześcijanom przygotować się do bardziej świadomego przeżywania Świąt Wielkanocnych.
Wielu ludzi w tym okresie skupia się nad pokonaniem swoich wad i złych przyzwyczajeń, stajemy się bardziej otwarci na potrzeby otaczających nas ludzi. 40-dniowy czas Wielkiego Postu ustanowiony został w 325 roku, w czasie obrad soboru w Nicei. Okres Wielkiego Postu kończy się obchodami liturgii Wielkiego Tygodnia, które zaczynają sie w Niedzielę Palmową. Jest to ostatnia niedziela przed Świętami Wielkanocnymi.

Uroczystości Wielkiego Czwartku rozpoczynają Triduum Paschalne, które obejmuje również wspomnienia męki i śmierci Chrystusa w Wielki Piątek z adoracją Grobu Bożego, Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę oraz Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W czasie Wielkiego Postu w piątkowe wieczory w Kościołach odprawiane są nabożeństwa [b]Drogi Krzyżowej[/b], które upamiętniają przejście ulicami Jerozolimy Chrystusa, niosącego krzyż. Celebrowanie Drogi Krzyżowej polega na rozważaniu Męki Pańskiej i jednoczesnym przemierzaniu symbolicznej drogi Chrystusa, którą wytycza 14 stacji rozmieszczonych w Kościele lub dookoła niego.
Innym nabożeństwem Wielkopostnym odprawianym w każdą niedzielę są Gorzkie Żale. Nabożeństwo rozpoczyna się pieśnią, wzywającą wiernych do prawdziwie głębokiego przeżywania ofiary krzyżowej Jezusa ("Gorzkie żale, przybywajcie..."). Zwykle odśpiewywana jest jedna część pieśni, rzadziej całośc nabożeństwa.
W okresie Wielkiego Postu organizowane są rekolekcje. Celem rekolekcji jest zwykle odnowienie naszej osobistej relacji do Chrystusa i do Kościoła.

Wielki Post - dodano: 2008-03-02

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.