Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Aqua-aerobik - gimnastyka w wodzie

Katarzyna Żylik
Centrum Rehabilitacyjno Rekreacyjne "Figura"

-
   

Aqua-aerobik - gimnastyka w wodzie
czyli jak schudnąć bez wysiłku

O potrzebie ćwiczeń wie każda kobieta. Wysiłek fizyczny zwykle kojarzy się nam z ciężką pracą, dlatego często tak trudno jest zmobilizować się do ćwiczeń. Czy istnieje zatem jakiś rodzaj treningu, który daje maksymalne efekty, a jednocześnie jest łatwy i przyjemny? Tak to aqua-aerobik!

Co to jest aqua-aerobik?

Aqua aerobik to zajęcia ruchowe wykonywane w wodzie, prowadzone w grupach, przy muzyce. Często ćwiczenia są uatrakcyjniane wykorzystaniem specjalnych przyborów tj. rurek z pianki poliuretanowej zwanych „makaronami”, pasów wypornościowych, piankowych ciężarków i rękawic.
Ćwiczenia w wodzie stosowane były od dawna, jako forma rehabilitacji. Jednak dopiero w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych pojawił się nowy rodzaj zajęć fitness, obecnie bardzo popularny na całym świecie, nazwany powszechnie aqua-aerobik.

Kto może uprawiać gimnastykę w wodzie?

Gimnastykę w wodzie może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.
Podczas ćwiczeń w wodzie odciążony jest cały układ kostno-stawowy, dlatego lekarze zalecają tę formę ruchu również osobom, które chorują na osteoporozę, cierpią na nadciśnienie tętnicze lub mają problemy z kręgosłupem i stawami, a nawet kobiety w ciąży.

Aqua-aerobik nie wymaga umiejętności pływania, ponieważ cały czas ćwiczy się w styczności z podłożem.

Co sprawia, że ćwiczenia w wodzie są łatwe?

Na ciało zanurzone w wodzie działa siła wyporu, która powoduje zmniejszenie ciężaru ciała (prawo Archimedesa). Dla przykładu człowiek o wadze 70 kg w wodzie waży około 6 kg. Z tego powodu łatwiej jest wykonywać wiele ćwiczeń. Umożliwia to również dłuższe wykonywanie ruchów, które na lądzie szybciej powodują zmęczenie. Jest to idealna forma sportu dla osób nielubiących wysiłku fizycznego, gdyż w wodzie ćwiczy się lekko, miło i przyjemnie.


W jaki sposób ćwiczenia w wodzie pomagają schudnąć i wymodelować sylwetkę?

Uprawiając aqua-aerobik szybko można pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ ruch w wodzie wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Dodatkowo masaż wodny modeluje sylwetkę i pomaga zlikwidować cellulitis. Ćwicząc aqua-aerobik spalamy około 500 kcal/h.

Dlaczego aqua-aerobik tak bardzo poprawia samopoczucie?

Sam ruch w wodzie doskonale relaksuje. Dodatkowo ćwiczenie w grupie, przy dobrze dobranej odprężającej muzyce wspaniale likwidują napięcie i stres.


U osób systematycznie uczęszczających na zajęcia z aqua-aerobiku obserwuje się znaczny wzrost wytrzymałości organizmu, zwiększenie siły mięśniowej, gibkości i przede wszystkim utratę wagi.

Aqua-aerobik to coś, czym warto się zająć się praktycznie.

--------------------------------------------------------------------
Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjne ”Figura”
Organizator zajęć z aqua-aerobiku, tanecznych i fitness
www.aqua-aerobik.pl, www.figura.waw.plAqua-aerobik - gimnastyka w wodzie - dodano: 2010-03-30

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.