Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Zaczynamy starania o dziecko

Tomasz Skweres - ginekolog-położnik
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia

Tomasz Skweres
-
   

Człowiek, jako element świata zwierząt, jest gatunkiem, który rozmnaża się stosunkowo trudno. Natura skompensowała mam to przez ilość prób doprowadzenia do ciąży, jakie możemy podejmować – praktycznie możemy próbować co miesiąc. Szansa na zajście w ciążę w pojedynczym cyklu miesiączkowym jest oceniana na około 20%. Zatem nie należy się zrażać, jeśli starania w kolejnych miesiącach, nie przynoszą rezultatu w postaci dodatniego testu ciążowego i nie traktować każdej kolejnej miesiączki jako porażki. Dopiero po roku bezowocnych starań powinniśmy udać się ponownie do ginekologa, żeby rozpocząć badania mające na celu wykrycie potencjalnych przyczyn utrudniających zajście w ciążę.

Wcześniejsza konsultacja medyczna jest wskazana u kobiet w wieku powyżej 35 lat bądź u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Bardzo ważna jest wizyta u ginekologa przed rozpoczęciem starań o ciążę. Ginekolog może skrócić czas na samoistne próby zajścia w ciążę, jeśli zebrany przez niego wywiad lub badanie wskazuje na patologię macicy, jajowodów, lub endometriozę. Powinniśmy także skrócić standardowy roczny czas na naturalne próby zajścia w ciążę, jeśli wykonane poprzednio badania albo przebyte przez partnera choroby i operacje wskazują na mogący występować czynnik męski.
Nie powinniśmy też zwlekać ze zgłoszeniem się do ginekologa po upływie roku bezskutecznych starań o ciążę – stwierdzono, że trzyletni okres starań o ciążę istotnie zmniejsza szanse na powodzenie stosowanych metod pomocy medycznej.

Najważniejsze jest by zacząć starania w odpowiednio młodym wieku. Jedną z przyczyn „epidemii” trudności w zajściu w ciążę jest odkładanie starań o ciążę na coraz to późniejszy okres w życiu kobiety. Spadek szansy na ciążę wiąże się zarówno z rosnącym wiekiem kobiety, jaki i mężczyzny. Natura łagodniej podeszła do mężczyzn, u których spadek płodności z wiekiem jest zdecydowanie mniejszy i zaczyna wyraźniej zaznaczać się dopiero po 50 roku życia. U kobiet wiekiem granicznym, od którego obserwujemy spadek płodności jest wiek 33-35 lat. Generalnie uważa się, że płodność kobiety po trzydziestym roku życia jest o połowę mniejsza niż w wieku dwudziestu kilku lat. Przedstawione dane mają oczywiście charakter statystyczny – spadek płodności zależny od wieku kobiety jest bardzo indywidualny. Są kobiety z pełną płodnością w wieku czterdziestu kilku lat i są takie, u których wygasanie czynności jajników rozpoczyna się dużo wcześniej, nawet w wieku dwudziestu lat. Innym aspektem skłaniającym do wcześniejszego starania się o ciążę jest rosnące z wiekiem partnerów ryzyko niepomyślnego przebiegu ciąży. Dotyczy to rosnącego ryzyka chorób genetycznych, takich jak na przykład zespół Downa oraz powikłań ciąży – zwiększa się ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, rozwoju cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia indukowanego ciążą czy urodzenia dziecka z małą masą urodzeniową i wielu innych.

Czynniki wpływające na szanse na zajście w ciążę.
Czynnik Wpływ na płodność
Otyłość (BMI>35) Czas potrzebny na zajście w ciążę wydłużony dwukrotnie
Niedowaga (BMI<19) Czas potrzebny na zajście w ciążę wydłużony czterokrotnie
Palenie tytoniu Ryzyko niepłodności wzrasta o 60%
Alkohol (powyżej 2 drinków/dzień) Ryzyko niepłodności wzrasta o 60%
Kofeina (powyżej 250mg/dzień) Szansa na zajście w ciążę spada o 45%
Niektóre leki, toksyny, rozpuszczalniki Ryzyko niepłodności wzrasta o 40-70%


Opracowano na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu oraz artykułu "Optimizing natural fertility" (Fertility and Serility Vol 90, Suppl3, Nov 2008).

Zaczynamy starania o dziecko - dodano: 2010-12-14

                                

Tomasz Skweres
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Jak przygotować się do ciąży?
  Czy pozycja lub inne czynniki mogą pomóc w zapłodnieniu?
  W którym dniu cyklu mamy największe szanse na ciążę?
  Jak często współżyć, by zwiększyć szansę na ciążę?


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.