Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Inseminacja - najważniejsze informacje

Paweł Radwan - ginekolog-położnik
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź

Paweł Radwan
-
   

Inseminacja - najważniejsze informacje
Czym jest inseminacja i jakie są do niej wskazania?

Inseminacja domaciczna jest najprostszą i najstarszą metodą leczenia niepłodności. Zabieg ten polega na podaniu do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia.

Wskazania

Lekarze proponują pacjentom inseminację w następujących sytuacjach:
 • nieprawidłowości nasienia (np. mała liczba, obniżona ilość plemników o ruchu prawidłowym),
 • wrogi śluz szyjki macicy dla plemników,
 • niepłodność z towarzyszącą endometriozą,
 • niepłodność niewyjaśniona (idiopatycznej),
 • niemożność odbycia stosunku płciowego (pochwica, zaburzenia ejakulacji, paraliż),
 • bank nasienia (autokonserwacja nasienia w przypadku leczenia onkologicznego, użycie nasienia dawcy),
 • niektóre przypadki obecności przeciwciał plemnikowych.Jak wygląda przygotowanie do inseminacji?

Przed inseminacją konieczne jest wykonanie badań. Z reguły zaleca się aby kobieta miała wykonane badania drożności jajowodów, a mężczyzna – podstawowe badanie nasienia. Czasami dodatkowo wykonuje się badanie bakteriologiczne nasienia.
Pacjentka powinna mieć wykluczoną infekcję narządu rodnego. Oboje partnerzy badani są także pod kątem chorób przenoszonych droga płciową .

Inseminację można wykonać w cyklu spontanicznym (bez leków stymulujących owulację) lub też stymulowanym. W przypadku tego ostatniego, przed rozpoczęciem cyklu, w którym planowany jest zabieg ustala się z lekarzem prowadzącym harmonogram przyjmowania leków (środki doustne lub zastrzyki) w celu stymulacji owulacji. Stymulacja owulacji to nic innego jak farmakologiczne wywołanie dojrzewania więcej niż jednej komórki jajowej. Uważa się, że u większości pacjentek obecność 2-3 dojrzałych pęcherzyków zwiększa szanse na sukces zabiegu.

Około 9-10 dnia cyklu od pierwszego dnia okresu przeprowadza się badanie USG w celu oceny wzrostu pęcherzyków. Badanie USG niekiedy powtarza się po 2-3 dniach, co pozwala wybrać najlepszy moment wykonania zabiegu (czas owulacji). W niektórych sytuacjach lekarz zlecić może dodatkowe badania hormonalne lub poprosić pacjentkę o wykonywanie testów owulacyjnych z moczu.

Partner (w przypadku inseminacji nasieniem partnera) w dniu, w którym ma odbyć się zabieg dostarcza nasienie uzyskane w domu bądź w klinice. Jeśli do inseminacji używane jest zamrożone nasienie dawcy z banku nasienia, jest ono wcześniej odpowiednio przygotowywane.

Nasienie przygotowywane jest w pracowni andrologicznej m.in. w celu :
 • oddzielenia plemników od innych frakcji nasienia,
 • pobudzenia zdolności zapładniającej plemników,
 • wyselekcjonowania plemników o najlepszym ruchu.


W przypadku ekstremalnie obniżonych parametrów nasienia inseminacja nie powinna być wykonywana, gdyż zabieg ten nie zwiększa szansy na ciążę.

Jak przebiega zabieg inseminacji?

Inseminacja domaciczna jest zabiegiem stosunkowo prostym. Przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie ginekologicznym. Pacjentka zgłasza się na ustaloną wcześniej godzinę, najczęściej z lekko wypełnionym pęcherzem moczowym. Lekarz po zbadaniu pacjentki zakłada wziernik ginekologiczny i za pomocą specjalnego cewnika wstrzykuje do macicy odpowiednio przygotowany roztwór zawierający wyselekcjonowane plemniki. W większości przypadków zabieg jest niebolesny. Niektórzy zalecają aby po inseminacji pacjentka pozostała kilka minut na fotelu ginekologicznym.

Powikłania

Powikłania po zabiegu inseminacji zdarzają się bardzo rzadko, jednak należy mieć je na uwadze, u niektórych pacjentek mogą wystąpić:
 • krwawienia z szyjki macicy < 1%,
 • zakażenia miednicy mniejszej < 1%,
 • bóle < 1%,
 • powikłania związane ze stymulacją owulacji (ciąża wielopłodowa, bardzo rzadko – zespół hiperstymulacyjny).


Co po inseminacji?

Po inseminacji zostaje już tylko oczekiwanie… Po 14 dniach wykonać można test potwierdzający ciążę. Inseminację wykonuje się najczęściej przez 3 do 6 cykli płciowych kobiety. Brak jest jasnych dowodów, że wykonie więcej niż jednej inseminacji podczas konkretnego cyklu płciowego zwiększa szansę na uzyskanie ciąży.

Szansa na ciążę

Odsetek ciąż na jeden cykl inseminacji waha się od 6-18%. Wiek pacjentki >40 lat jest górną granicą powyżej której skuteczność leczenia metodą IUI zaczyna dramatycznie spadać (kilka procent). Dlatego też stosowanie tej metody u niepłodnych pacjentek >40 roku życia przez niektórych lekarzy uznawane jest za kontrowersyjne.

Dzieci

Dzieci urodzone przy pomocy inseminacji domacicznej są zdrowe i rozwijają się prawidłowo.


Inseminacja - najważniejsze informacje - dodano: 2010-12-14

                                

Paweł Radwan
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  In vitro - najważniejsze informacje
  Badania w diagnostyce niepłodności
  Przyczyny niepłodności mężczyzn
  Przyczyny niepłodności kobiet
  Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność
  Endometrioza a niepłodność


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.