Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Przyczyny niepłodności mężczyzn

Paweł Radwan - ginekolog-położnik
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź

Paweł Radwan
-
   

Przyczyny niepłodności mogą w równym stopniu leżeć po stronie kobiety jak i mężczyzny. W części przypadków w niepłodności udział bierze zarówno czynnik męski jak i kobiecy.

Pośród wielu przyczyn mogących mieć wpływ na płodność mężczyzny warto wymienić kilka najczęściej spotykanych, takich jak:

Żylaki powrózka nasiennego
Kłopoty z żylakami powrózka nasiennego ma co piąty mężczyzna. Mogą powodować niepłodność i często są jej przyczyną – występują nawet u 25% mężczyzn mających problemy z płodnością.

Czynniki środowiskowe
Narażenie na kontakt z pestycydami oraz organicznymi środkami chemicznymi, a także śladowe ilości metali ciężkich (ołów, kadm, arszenik) w nasieniu źle wpływają na płodność mężczyzny.

Zakażenia
W wyniku zakażeń przenoszonych drogą płciową, wywołanych głównie przez Chlamydia trachomatis lub Mycoplasma hominis może dojść do rozwoju powikłań co może spowodować trwałą niepłodność.

Wady jąder
Mogą być wrodzone lub nabyte. Wśród wrodzonych wyróżniamy najczęściej wnętrostwo.


Radioterapia i chemioterapia
Radioterapia i chemioterapia prowadzą zazwyczaj do zmian płodności. Uszkodzenie jąder po napromieniowaniu jest na ogół trwałe, chociaż czasami obserwuje się częściowy nawrót spermatogenezy po kilku latach.

Choroby ogólnoustrojowe
Ciężkie choroby ogólnoustrojowe często prowadzą do niedożywienia organizmu, spadku masy ciała i, co za tym idzie, do obniżenia jakości nasienia. Powikłania te najczęściej spotykane są u cukrzyków, przy zaburzeniach czynności tarczycy albo nadnerczy oraz w przypadku przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego.

Narkotyki i leki
Wiele leków wpływa na płodność mężczyzny. Środki stosowane w leczeniu nadciśnienia czy w terapii chorób zapalnych jelita grubego oraz leki psychotropowe negatywnie wpływają na płodność. Substancje narkotyczne (kokaina, marihuana) w czasie ich stosowania zmniejszając ilość i jakość plemników, podobnie jak alkohol.

Zawód i styl życia
Ma on znaczenie szczególnie u mężczyzn, chodzi tutaj głównie o: nałogi (tytoń i alkohol), charakter pracy oraz narażenie na czynniki szkodliwe np. przedłużone działanie wysokiej temperatury, która może pogarszać jakość nasienia. Na płodność ma również wpływ otyłość oraz częste wykonywanie zbyt intensywnych ćwiczeń wytrzymałościowych, a także dieta uboga w selen i cynk.

Niestety w ponad połowie przypadków niepłodności męskiej nie daję się wykryć jej przyczyn.

Przyczyny niepłodności mężczyzn - dodano: 2011-05-11

                                

Paweł Radwan
Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Inseminacja - najważniejsze informacje
  In vitro - najważniejsze informacje
  Badania w diagnostyce niepłodności
  Przyczyny niepłodności kobiet
  Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność
  Endometrioza a niepłodność


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.