ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak dłużej utrzymać żywą choinkę w domu?

-
Jak dłużej utrzymać żywą choinkę w domu?
Pachnąca igliwiem, żywicą i zimowym lasem żywa choinka wpisała się na trwałe w krajobraz polskich i nie tylko polskich Świąt. Zdobi domy, mieszkania, instytucje i przestrzeń publiczną na całym świecie. Przez dzieci uważana jest za najważniejszy symbol Świąt Bożego Narodzenia. Lubią ją także dorośli, którzy coraz częściej dbają o to, by była ustrojona szczególnie elegancko i każdego roku inaczej… Starają się też dbać o to, by jej magia trwała jak najdłużej… Ale jak sprawić, by cięta choinka długo wyglądała na świeżą i cieszyła nasze oczy swym pięknem?


Oto kilka podpowiedzi, dzięki którym Wasza żywa choinka będzie długo zielona i nie zacznie gubić igieł w zastraszającym tempie.


Jak wybrać choinkę


Najpopularniejszym drzewkiem bożonarodzeniowym, które co roku gości w większości polskich domów jest świerk zwyczajny. I niestety jest on też najmniej trwały spośród iglaków, które z dumą pełnią rolę choinki. Dlatego dobrze zastanówmy się kupując drzewko. Jeżeli chcemy cieszyć się magią choinki naprawdę długo, warto zdecydować się na trwalsze drzewko. Znacznie dłużej od krótkogłowego świerku zwyczajnego, postoją w naszych domach świerk srebrny oraz jodła kaukaska. Oba te iglaki są zdecydowanie droższe w zakupie od świerku zwyczajnego, ale nawet jeżeli nie będziemy wykonywać przy nich żadnych zabiegów, które miałyby im przedłużyć trwałość, to i tak zdecydowanie dłużej pozostaną zielone i iglaste aniżeli świerk zwyczajny. Temu, aby nie zaczął gubić szybko igieł, po ścięciu należy zapewnić jak najlepsze warunki. Osoby wybierające ciętą choinkę powinny dokładnie ją obejrzeć. Nie kupujmy drzewka owiniętego siatką czy folią i gotowego do zabrania do domu. Każmy sprzedawcy rozwinąć taką choinkę – musimy bowiem dokładnie się przyjrzeć, czy drzewko jest zdrowe, czy jest odpowiednio zielone i czy przypadkiem już nie zaczęło nadmiernie gubić igieł. Najbezpieczniej dokonywać zakupu choinki bezpośrednio w szkółce. Tam bowiem mamy możliwość wskazania drzewka, które zostanie dla nas ścięte. Mamy więc gwarancję, że choinka, którą przy nas ścięto – dłużej będzie świeża i zielona i nie posypie się od razu po przyniesieniu jej do domu.Jak przedłużyć życie choinki w domu?


Bez względu na to, czy cięta choinka, którą przytargamy do domu była kupiona w szkółce, markecie, czy na bożonarodzeniowym bazarze, pamiętajmy, by zapewnić jej jak najlepsze warunki domowe, dzięki którym dłużej będzie na nas emanowała swą magią.
  • choinka nie może stać przy źródłach ciepła. Nie stawiajmy jej więc przy kominkach, w których regularnie palimy, przy kaloryferach, bo szybciej straci igły i zacznie żółknąć
  • warto zaopatrzyć się w stojak z pojemnikiem na wodę. Cięta choinka będzie niczym kwiat doniczkowy pobierała sobie wodę, dłużej pozostanie ładna. Jeżeli nie możemy dostać takiego stojaka, możemy włożyć choinkę na zwykłym stojaku do pojemnika i w ten sposób ją podlewać.
  • ciętą choinkę warto też od czasu do czasu spryskać wodą przy pomocy zraszacza do kwiatów. Ale ostrożnie, pamiętajmy o przewodach elektrycznych, pod które podpięte są kolorowe choinkowe lampki.
  • zadbajmy o to, by nie dotykać choinki, im rzadziej dotyka się jej igieł, tym dłużej trzymają się one na gałązkach.
    No i najważniejsza sprawa, o której wielu wielbicieli choinki nie ma pojęcia - dekorując drzewko, pamiętajmy, by zbytnio go nie obciążać, im mniej dekoracji – tym dla żywej choinki lepiej. Wybierajmy ozdoby lekkie, takie które po zamocowaniu nie wyginają gałązek choinki. W ten sposób także dbamy o to, by drzewko i jego magia trwały w naszym domach jak najdłużej.

    Jak pielęgnować choinkę, podlewać    Jak dłużej utrzymać żywą choinkę w domu? - dodano: 2020-12-06

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.