Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Kolędnicy - zwyczaj wciąż żywy

redakcja

-
   

Kolędnicy - zwyczaj wciąż żywy
Święta to czas, gdy dzieci w sposób naturalny poznają nasze rodzinne i narodowe tradycje. Opowiadajmy więc im o dawnych zwyczajach, obrządkach, które do niedawna były bardzo popularne, a dziś są w zaniku. Być może zechcą je wskrzesić. Przecież to od nas i naszego potomstwa zależy, czy niektóre tradycje przetrwają, czy odejdą w zupełne zapomnienie. A może nasze dzieci zechcą je kultywować?

Idą, idą kolędnicy

Jednym z ciekawszych bożonarodzeniowych zwyczajów było kolędowanie. Dzieci i młodzież w całej Polsce w ciekawych przebraniach z gwiazdą, szopką i turoniem od drugiego dnia Świąt Bożonarodzeniowych do 6 stycznia (Trzech Króli) odwiedzały sąsiadów i nieznajomych w ich domach śpiewając im kolędy oraz odtwarzając biblijne historie. W zamian były obdarowywane słodkościami, a nieco później drobnymi pieniędzmi. Dziś ten zwyczaj spotykany jest bardzo rzadko głównie na wsiach południowej i wschodniej Polski. A szkoda, bo to piękna i ciekawa tradycja o bogatej i bardzo długiej historii.

Kolędnicy z całego świata

Obrzędy kolędnicze popularne były nie tylko w Polsce, a w całej Europie.
Ich poczÄ…tki znaleźć można w Å›redniowieczu, czego wyraz daje powstaÅ‚a w tamtym okresie literatura, opisujÄ…ca dokÅ‚adnie zarówno wyglÄ…d, zachowania jak i zwyczaje kolÄ™dników. KolÄ™dnicy zachwycali swÄ… publiczność strojami i odgrywanymi scenkami. Pukali do drzwi z turoniem (osadzonÄ… na kiju ruszajÄ…cÄ… paszczÄ… maszkarÄ… - przypominajÄ…cÄ… rogate zwierzÄ™), gwiazdÄ… betlejemskÄ… lub żywymi zwierzÄ™tami – kozÄ…, konikiem czy kogutem. Nie brakowaÅ‚o wÅ›ród nich trzech króli, Heroda czy nawet diabÅ‚a. Wszystkie te postaci odgrywaÅ‚y zabawne scenki i Å›piewaÅ‚y bożonarodzeniowe pieÅ›ni. Wizyty kolÄ™dników byÅ‚y oczekiwanÄ… atrakcjÄ… nie tylko dla mieszkaÅ„ców wsi. DziÅ› czas do tej tradycji wrócić, zwÅ‚aszcza że we współczesnych czasach zdecydowanie wiÄ™cej materiałów, z których można przygotować stroje dla kolÄ™dników.

Przebierz dziecko za kolędnika

Jeżeli Twoje dziecko zechce zostać kolÄ™dnikiem, pamiÄ™taj o tym, że sÄ… już - zarówno w internecie jak i galeriach handlowych miejsca, w których można kupić gotowe przebrania kolÄ™dnicze. Możesz je też wykonać samodzielnie w domu, z materiałów które masz pod rÄ™kÄ…, bÄ…dź takich, które zalegajÄ… Twoje pawlacze czy szafy i strychy starszych rodziców lub dziadków. U nich z pewnoÅ›ciÄ… znajdÄ… siÄ™ stare ciepÅ‚e kamizelki z futerkiem, nienoszone już kożuchy, kapelusze, czy mnóstwo niemodnych, ale niezbÄ™dnych dla kolÄ™dnika materiałów, które można wykorzystać do „wyprodukowania” stroju.
Poza nimi potrzebne Ci będą igła z nitką, nożyczki, ścinki i większe kawałki tkanin, wełna, kolorowy papier, bibuła i odrobina wyobraźni - a bez względu na to, czy zechcesz przebrać swą pociechę za diabła, turonia, aniołka, śmierć z kosą, Heroda, pasterza czy innego kolędnika - wyczarujesz naprawdę oryginalny strój, z którego Twój kolędnik będzie bardzo dumny.
Teraz tylko namów swoje dziecko i jego przyjaciół do kultywowania tradycji kolędniczej i pomóż im się przebrać za postaci, których w orszaku kolędniczym nie może zabraknąć. A może w przygotowaniu strojów kolędniczych pomoże Wam jeszcze babcia?



Kolędnicy - zwyczaj wciąż żywy - dodano: 2011-12-13

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.