Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Kolędnicy - zwyczaj wciąż żywy

redakcja

-
   

Kolędnicy - zwyczaj wciąż żywy
Święta to czas, gdy dzieci w sposób naturalny poznają nasze rodzinne i narodowe tradycje. Opowiadajmy więc im o dawnych zwyczajach, obrządkach, które do niedawna były bardzo popularne, a dziś są w zaniku. Być może zechcą je wskrzesić. Przecież to od nas i naszego potomstwa zależy, czy niektóre tradycje przetrwają, czy odejdą w zupełne zapomnienie. A może nasze dzieci zechcą je kultywować?

Idą, idą kolędnicy

Jednym z ciekawszych bożonarodzeniowych zwyczajów było kolędowanie. Dzieci i młodzież w całej Polsce w ciekawych przebraniach z gwiazdą, szopką i turoniem od drugiego dnia Świąt Bożonarodzeniowych do 6 stycznia (Trzech Króli) odwiedzały sąsiadów i nieznajomych w ich domach śpiewając im kolędy oraz odtwarzając biblijne historie. W zamian były obdarowywane słodkościami, a nieco później drobnymi pieniędzmi. Dziś ten zwyczaj spotykany jest bardzo rzadko głównie na wsiach południowej i wschodniej Polski. A szkoda, bo to piękna i ciekawa tradycja o bogatej i bardzo długiej historii.

Kolędnicy z całego świata

Obrzędy kolędnicze popularne były nie tylko w Polsce, a w całej Europie. Ich początki znaleźć można w średniowieczu, czego wyraz daje powstała w tamtym okresie literatura, opisująca dokładnie zarówno wygląd, zachowania jak i zwyczaje kolędników.
Kolędnicy zachwycali swą publiczność strojami i odgrywanymi scenkami. Pukali do drzwi z turoniem (osadzoną na kiju ruszającą paszczą maszkarą - przypominającą rogate zwierzę), gwiazdą betlejemską lub żywymi zwierzętami – kozą, konikiem czy kogutem. Nie brakowało wśród nich trzech króli, Heroda czy nawet diabła. Wszystkie te postaci odgrywały zabawne scenki i śpiewały bożonarodzeniowe pieśni. Wizyty kolędników były oczekiwaną atrakcją nie tylko dla mieszkańców wsi. Dziś czas do tej tradycji wrócić, zwłaszcza że we współczesnych czasach zdecydowanie więcej materiałów, z których można przygotować stroje dla kolędników.

Przebierz dziecko za kolędnika

Jeżeli Twoje dziecko zechce zostać kolędnikiem, pamiętaj o tym, że są już - zarówno w internecie jak i galeriach handlowych miejsca, w których można kupić gotowe przebrania kolędnicze. Możesz je też wykonać samodzielnie w domu, z materiałów które masz pod ręką, bądź takich, które zalegają Twoje pawlacze czy szafy i strychy starszych rodziców lub dziadków. U nich z pewnością znajdą się stare ciepłe kamizelki z futerkiem, nienoszone już kożuchy, kapelusze, czy mnóstwo niemodnych, ale niezbędnych dla kolędnika materiałów, które można wykorzystać do „wyprodukowania” stroju.
Poza nimi potrzebne Ci będą igła z nitką, nożyczki, ścinki i większe kawałki tkanin, wełna, kolorowy papier, bibuła i odrobina wyobraźni - a bez względu na to, czy zechcesz przebrać swą pociechę za diabła, turonia, aniołka, śmierć z kosą, Heroda, pasterza czy innego kolędnika - wyczarujesz naprawdę oryginalny strój, z którego Twój kolędnik będzie bardzo dumny.
Teraz tylko namów swoje dziecko i jego przyjaciół do kultywowania tradycji kolędniczej i pomóż im się przebrać za postaci, których w orszaku kolędniczym nie może zabraknąć. A może w przygotowaniu strojów kolędniczych pomoże Wam jeszcze babcia?Kolędnicy - zwyczaj wciąż żywy - dodano: 2011-12-13

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.