Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Jak często współżyć, by zwiększyć szansę na ciążę?

Tomasz Skweres - ginekolog-położnik
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia

Tomasz Skweres
-
   

Pokutuje przekonanie, że częste stosunki płciowe pogarszają parametry nasienia i mogą zmniejszyć szanse na zajście w ciążę u kobiety. W badaniach zauważono spadek parametrów nasienia, jeśli przerwy we współżyciu przekraczają 5 dni to równocześnie nie stwierdzono, by u zdrowego mężczyzny, współżycie co drugi dzień powodowało spadek parametrów nasienia. Badania przeprowadzone u płodnych par wykazały, że szansa na ciążę jest największa, jeśli współżycie jest codzienne (37%). Porównywalne szanse daje współżycie co drugi dzień (33%). Biorąc pod uwagę aspekt stresu nieuchronnie wiążącego się ze staraniami o ciążę należy uwzględnić, ze stosunki co 1-2 dni są optymalne dla zajścia w ciążę, ale mogą wiązać się ze spadkiem komfortu życia u par, które w sposób dla nich naturalny współżyją rzadziej.


Opracowano na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu oraz artykułu „Optimizing natural fertility” (Fertility and Serility Vol 90, Suppl3, Nov 2008).

Jak często współżyć, by zwiększyć szansę na ciążę? - dodano: 2013-05-02

                                

Tomasz Skweres
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Jak przygotować się do ciąży?
  Zaczynamy starania o dziecko
  Czy pozycja lub inne czynniki mogą pomóc w zapłodnieniu?
  W którym dniu cyklu mamy największe szanse na ciążę?


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.