Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Rządowe dofinansowanie in vitro - najważniejsze informacje

Dariusz Mercik - ginekolog-położnik
Dr n. med.; specjalista chorób kobiecych i położnictwa, endokrynolog; dyrektor medyczny kliniki
Klinika GYNCENTRUM - Katowice

Dariusz Mercik
-
   

Rządowe dofinansowanie in vitro - najważniejsze informacje
Na pytania dotyczące dofinansowania przez państwo zabiegów in vitro odpowiada dr n. med. Dariusz Mercik.

– Ile par bÄ™dzie mogÅ‚o w tym roku przystÄ…pić do in vitro w ramach rzÄ…dowego dofinansowania?


– W tym roku zrefundowane zostanÄ… koszty zabiegu in vitro dla 2 tysiÄ™cy par, a do 2016 roku program obejmie 15 tysiÄ™cy par. Resort zdrowia przeznaczy na in vitro okoÅ‚o 250 mln zÅ‚otych.

– Jakie jest zainteresowanie pacjentów?

– Bardzo duże. Od kiedy pojawiÅ‚a siÄ™ informacja, że zostaliÅ›my wybrani do rzÄ…dowego programu, codziennie odbieramy mnóstwo telefonów i maili zainteresowanych osób. NastÄ™pnie zapraszamy do osobistych odwiedzin w klinice w celu rejestracji. Do tej pory zgÅ‚osiÅ‚o siÄ™ już wielu przyszÅ‚ych rodziców, dla których in vitro jest jedynÄ… szansÄ… na posiadanie upragnionego dziecka, jednak, ze wzglÄ™dów finansowych, nie mogli skorzystać z tej metody zapÅ‚odnienia. W zwiÄ…zku z tak dużym zainteresowaniem pacjenci nie powinni zwlekać z podjÄ™ciem decyzji i jak najszybciej zgÅ‚osić siÄ™ do kliniki w celu rejestracji. O zakwalifikowaniu do leczenia decyduje kolejność zgÅ‚oszeÅ„, dlatego warto wykorzystać tÄ™ szansÄ™.
Już niebawem lista na 2013 r. zostanie u nas zamknięta.

– Jak zakwalifikować siÄ™ do programu?

– Pacjenci muszÄ… speÅ‚nić kryteria kwalifikacji wyznaczone przez Ministerstwo Zdrowia. Najważniejsze to: kobieta w dniu kwalifikacji nie może mieć ukoÅ„czonych 40 lat, ani stwierdzonych wczeÅ›niej problemów z donoszeniem ciąży. Dodatkowo, pacjentka musi udokumentować czas leczenia oraz przyczynÄ™ niepÅ‚odnoÅ›ci. JeÅ›li jest starsza, wystarczy, że od roku nie może zajść w ciążę. SzansÄ™ na zapÅ‚odnienie przy pomocy in vitro majÄ… też pacjenci z odroczonÄ… pÅ‚odnoÅ›ciÄ… z powodów onkologicznych oraz zakaźnych (osoby, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty pÅ‚odnoÅ›ci w przyszÅ‚oÅ›ci). Wskazania do zapÅ‚odnienia pozaustrojowego obejmujÄ…: trwaÅ‚e uszkodzenia jajowodów, brak szans na powodzenie leczenia operacyjnego niepÅ‚odnoÅ›ci, upoÅ›ledzonÄ… funkcjÄ™ jajowodów przy zachowanej drożnoÅ›ci lub po nieskutecznej operacji mikrochirurgicznej, brak ciąży po co najmniej szeÅ›ciu cyklach farmakologicznej indukcji jajeczkowania, endometriozÄ™ ( migracjÄ™ bÅ‚ony Å›luzowej macicy poza jamÄ™ macicy - choroba dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym), niepÅ‚odność niewyjaÅ›nionego pochodzenia u kobiet do ukoÅ„czenia 35 roku życia, jeżeli trwa dÅ‚użej niż 24 miesiÄ…ce oraz u kobiet powyżej 35 roku życia, jeżeli trwa dÅ‚użej niż 12 miesiÄ™cy. U mężczyzn - w przypadku stwierdzenia gÄ™stoÅ›ci plemników poniżej 3 mln/ml nasienia, w przypadku niepÅ‚odnoÅ›ci trwajÄ…cej dÅ‚użej niż 12 miesiÄ™cy oraz w przypadku stwierdzenia gÄ™stoÅ›ci plemników 3 - 15 mln/ml nasienia, w przypadku niepÅ‚odnoÅ›ci trwajÄ…cej dÅ‚użej niż 24 miesiÄ…ce.

– Jakie kryteria wykluczajÄ… z programu?

– Brak możliwoÅ›ci wystymulowania lub pobrania komórek rozrodczych od jednego z partnerów, potencjalne ryzyko braku prawidÅ‚owej odpowiedzi na stymulacjÄ™ jajeczkowania (amh >05 ng/ml i fsh< 15 mU/ml), niewÅ‚aÅ›ciwa odpowiedź na prawidÅ‚owo przeprowadzonÄ… stymulacjÄ™ jajeczkowania, czego wyrazem jest brak pozyskania komórek jajowych w 2 cyklach stymulacji, nawracajÄ…ce utraty ciąż w tym samym zwiÄ…zku, wady macicy uniemożliwiajÄ…ce donoszenie ciąży, brak macicy.

– Co nastÄ™puje po zakwalifikowaniu?

– Para ma prawo skorzystać trzykrotnie ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu. Kolejny cykl pobrania i zapÅ‚odnienia komórki jajowej nie może być wykonany bez wykorzystania wszystkich wczeÅ›niej uzyskanych i przechowywanych zarodków. Po zakwalifikowaniu pary do zapÅ‚odnienia pozaustrojowego procedury realizowane w ramach części klinicznej i biotechnologicznej sÄ… finansowane w ramach programu. Koszt jednego cyklu zostaÅ‚ przez ministerstwo wyceniony na 7,5 tys. zÅ‚otych. Po stronie przyszÅ‚ych rodziców pozostaje zakup leków, których koszt powinien siÄ™ zamknąć w kwocie 3-5 tys. zÅ‚otych.

Rządowe dofinansowanie in vitro - najważniejsze informacje - dodano: 2013-07-25

                                

Dariusz Mercik
Dr n. med.; specjalista chorób kobiecych i położnictwa, endokrynolog. Dyrektor medyczny Kliniki GYNCENTRUM, Katowice
wiÄ™cej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.