Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Rządowe dofinansowanie in vitro - najważniejsze informacje

Dariusz Mercik - ginekolog-położnik
Dr n. med.; specjalista chorób kobiecych i położnictwa, endokrynolog; dyrektor medyczny kliniki
Klinika GYNCENTRUM - Katowice

Dariusz Mercik
-
   

Rządowe dofinansowanie in vitro - najważniejsze informacje
Na pytania dotyczące dofinansowania przez państwo zabiegów in vitro odpowiada dr n. med. Dariusz Mercik.

– Ile par będzie mogło w tym roku przystąpić do in vitro w ramach rządowego dofinansowania?


– W tym roku zrefundowane zostaną koszty zabiegu in vitro dla 2 tysięcy par, a do 2016 roku program obejmie 15 tysięcy par. Resort zdrowia przeznaczy na in vitro około 250 mln złotych.

– Jakie jest zainteresowanie pacjentów?

– Bardzo duże. Od kiedy pojawiła się informacja, że zostaliśmy wybrani do rządowego programu, codziennie odbieramy mnóstwo telefonów i maili zainteresowanych osób. Następnie zapraszamy do osobistych odwiedzin w klinice w celu rejestracji. Do tej pory zgłosiło się już wielu przyszłych rodziców, dla których in vitro jest jedyną szansą na posiadanie upragnionego dziecka, jednak, ze względów finansowych, nie mogli skorzystać z tej metody zapłodnienia. W związku z tak dużym zainteresowaniem pacjenci nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji i jak najszybciej zgłosić się do kliniki w celu rejestracji. O zakwalifikowaniu do leczenia decyduje kolejność zgłoszeń, dlatego warto wykorzystać tę szansę.
Już niebawem lista na 2013 r. zostanie u nas zamknięta.

– Jak zakwalifikować się do programu?

– Pacjenci muszą spełnić kryteria kwalifikacji wyznaczone przez Ministerstwo Zdrowia. Najważniejsze to: kobieta w dniu kwalifikacji nie może mieć ukończonych 40 lat, ani stwierdzonych wcześniej problemów z donoszeniem ciąży. Dodatkowo, pacjentka musi udokumentować czas leczenia oraz przyczynę niepłodności. Jeśli jest starsza, wystarczy, że od roku nie może zajść w ciążę. Szansę na zapłodnienie przy pomocy in vitro mają też pacjenci z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych oraz zakaźnych (osoby, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności w przyszłości). Wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego obejmują: trwałe uszkodzenia jajowodów, brak szans na powodzenie leczenia operacyjnego niepłodności, upośledzoną funkcję jajowodów przy zachowanej drożności lub po nieskutecznej operacji mikrochirurgicznej, brak ciąży po co najmniej sześciu cyklach farmakologicznej indukcji jajeczkowania, endometriozę ( migrację błony śluzowej macicy poza jamę macicy - choroba dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym), niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia u kobiet do ukończenia 35 roku życia, jeżeli trwa dłużej niż 24 miesiące oraz u kobiet powyżej 35 roku życia, jeżeli trwa dłużej niż 12 miesięcy. U mężczyzn - w przypadku stwierdzenia gęstości plemników poniżej 3 mln/ml nasienia, w przypadku niepłodności trwającej dłużej niż 12 miesięcy oraz w przypadku stwierdzenia gęstości plemników 3 - 15 mln/ml nasienia, w przypadku niepłodności trwającej dłużej niż 24 miesiące.

– Jakie kryteria wykluczają z programu?

– Brak możliwości wystymulowania lub pobrania komórek rozrodczych od jednego z partnerów, potencjalne ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania (amh >05 ng/ml i fsh< 15 mU/ml), niewłaściwa odpowiedź na prawidłowo przeprowadzoną stymulację jajeczkowania, czego wyrazem jest brak pozyskania komórek jajowych w 2 cyklach stymulacji, nawracające utraty ciąż w tym samym związku, wady macicy uniemożliwiające donoszenie ciąży, brak macicy.

– Co następuje po zakwalifikowaniu?

– Para ma prawo skorzystać trzykrotnie ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu. Kolejny cykl pobrania i zapłodnienia komórki jajowej nie może być wykonany bez wykorzystania wszystkich wcześniej uzyskanych i przechowywanych zarodków. Po zakwalifikowaniu pary do zapłodnienia pozaustrojowego procedury realizowane w ramach części klinicznej i biotechnologicznej są finansowane w ramach programu. Koszt jednego cyklu został przez ministerstwo wyceniony na 7,5 tys. złotych. Po stronie przyszłych rodziców pozostaje zakup leków, których koszt powinien się zamknąć w kwocie 3-5 tys. złotych.

Rządowe dofinansowanie in vitro - najważniejsze informacje - dodano: 2013-07-25

                                

Dariusz Mercik
Dr n. med.; specjalista chorób kobiecych i położnictwa, endokrynolog. Dyrektor medyczny Kliniki GYNCENTRUM, Katowice
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.