Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Naprotechnologia

Andrzej Banach - ginekolog-położnik
Specjalista ginekologii i położnictwa, naprotechnolog

-
   

Naprotechnologia
Naprotechnologia to Natural Procreative Technology czyli metoda diagnozowania i leczenia chorób będących przyczyną niepłodności par starających się o potomstwo.

Generalnie opracowano ją w celu naturalnej regulacji płodności poprzez monitorowanie przebiegu cyklu płciowego kobiety. Zanim lekarz zacznie szczegółowo diagnozować problem niepłodności, para pod opieką instruktora metody Creighton, obserwuje i uczy się indywidualnych objawów cyklu kobiety. Służy do tego obserwacja tzw. Biomarkerów czyli wydzieliny pochwowej i śluzu szyjkowego odnotowywane w specjalnym formularzu. Poprzez brak ingerencji w procesy fizjologiczne same obserwacje nie mają żadnego działania modyfikującego stan zdrowia kobiety. Obserwacje te służą prawidłowemu zidentyfikowaniu objawów płodności w celu poczęcia jak również nieprawidłowości umożliwiających lekarzowi ukierunkowanie diagnostyki niepłodności. Dają możliwość zidentyfikowania dnia szczytowego śluzu, ilości dni śluzowych (płodnych), ilości dni fazy podśluzowej i wydzieliny poza dniami płodnymi. Znaczenie ma również obserwacja samego krwawienia miesiączkowego i ewentualnych plamień.
Laik nie zdaje sobie sprawy jak wiele trafnych wniosków uzyskuje i przekazuje współpracujący z parą instruktor.

Lekarz Naprotechnolog otrzymując raport instruktora, ukierunkowuje i uściśla diagnostykę niepłodności. Wielomiesięczne obserwacje zwiększają zaangażowanie partnerów i czynią ich współodpowiedzialnymi w dbałości o wzajemne zdrowie. Świadoma i zaangażowana para dobrze współpracuje z Naprotechnologiem w procesie diagnozowania niepłodności. Umożliwia to minimalizację inwazyjności leczenia w celu osiągnięcia ciąży.

Może być wiele przyczyn niepłodności. Typowo kobiecą przyczyną może być endometrioza, która jest bagatelizowana przez ginekologów jako i tylko problem bolesnych miesiączek leczonych tabletkami antykoncepcyjnymi lub doradztwem, że po porodzie ból zniknie. Nie znika, a jeśli istnieją warunki do rozprzestrzeniania się choroby poprzez odraczanie prokreacji, to może być bardzo groźną czasem nieodwracalną przyczyną niepłodności. Jeśli uda się czasowo zahamować jej rozwój tabletkami antykoncepcyjnymi, to jest to tylko odroczenie i powraca po odstawieniu „pigułek”. Ale przy dzisiejszym opóźnianiu prokreacji może prowadzić do trwałej niepłodności. W takim przypadku nawet Naprotechnologia może okazać się bezsilna. Innym problemem są zaburzenia hormonalne i metaboliczne związane z zespołem policystycznych jajników. Prowadzi to często do zaburzeń lipidowych, metabolicznych, wchłaniania glukozy, otyłości, zespołu metabolicznego a nawet cukrzycy. Na to schorzenie ginekolodzy, a często endokrynolodzy, mają receptę w postaci tabletki antykoncepcyjnej. Ale czy pod tym uspokajającym pozornie uregulowanym cyklem i brakiem trądziku nie czają się wymienione wcześniej zagrożenia jako następstwa długotrwałej insulinooporności, otyłości i wysokich poziomów cholesteroli i trójglicerydów? Niestety jeśli takie zaburzenia występują, to odległe następstwa bywają przyczyną poważnych chorób. Innymi bardzo częstymi przyczynami niepłodności bywają: choroba Hashimoto, Graves-Basedowa, guzy przysadki, nadnerczy, różna ekspresja objawów WPN lub hiperprolaktynemia. Wiele zaburzeń jest uwarunkowanych genetycznie, niektóre są piętnem czasu rozwoju płodowego, nabyte we wczesnym dzieciństwie, ale ich ekspresja może być zależna od niekorzystnych cywilizacyjnych zmian trybu życia.

Naprotechnologia posługuje się skutecznymi schematami postępowania diagnostycznego profilu hormonalnego i testów obciążeniowych. Czasem kontynuacja diagnostyki odbywa się w oddziałach endokrynologii, w celu wykonania bardziej obciążających testów diagnostycznych lub operacyjnych w celu wykluczenia zmian anatomicznych. Znaczenie mają też nietolerancje pokarmowe, alergie i niedobory witaminowe. Szczególne miejsce zajmuje witamina D, ale znaczenie mają także witaminy z grupy B i kwas foliowy. Wszechobecny stres, brak wysiłku fizycznego, bogate w tłuszcze typu „trans” odżywianie i chemizacja żywności konserwantami, poprawiaczami smaku, barwnikami typu „E” używanymi w hodowli sterydami, antybiotykami, pestycydami i herbicydami są przyczyną zaburzeń płodności. Nie bez znaczenia jest zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi, powietrza spalinami, spalanymi plastikami oraz wody resztkami leków np.: onkologicznych i antykoncepcyjnych. Dość przytoczyć wyniki badań brytyjskich ichtiologów, którzy stwierdzili ze zdumieniem, że w Tamizie ryby nie różnicują się w kierunku płci męskiej i są tylko osobniki żeńskie z powodu takiego wysokiego stężenia nierozkładalnego etynylo estradiolu z tabletek antykoncepcyjnych. Innym przykładem są badania z Hiszpanii, gdzie w Madrycie z Tagu po fieście są wykrywalne metabolity środków odurzających. Często słabe parametry nasienia, jak i niepłodność kobiety mają przyczynę w zaburzeniach stanu zdrowia wcześniej wymienionych. Innymi nieuświadamianymi schorzeniami mogącymi być przyczyną niepłodności obojga małżonków są infekcje. Albo te przebyte, które spowodowały nieodwracalne zmiany pozapalne w narządzie rodnym kobiety lub mężczyzny, ale czasem takie, które nie dają objawów chorobowych i są nieuświadamianą przyczyną ukrytą. Często dotyczy to nieskutecznie przeleczonej wcześniej pary. U mężczyzn z reguły są to infekcje bezobjawowe, w przeciwieństwie do kobiet, u których obserwacja cyklu metodą Creighton ujawnia takie niepokojące i wymagające ukierunkowanego diagnozowania objawy. Poza znanymi bakteriami obszaru moczo-płciowo-jelitowego są jeszcze nietypowe infekcje drobnoustrojami typu Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis. Wbrew pozorom nie są one rzadkie, a i do wielu wyników i metod oznaczania można mieć zastrzeżenia jako dających zbyt duży odsetek wyników fałszywie ujemnych. Również leczenie okazuje się w wielu przypadkach zbyt mało radykalne, czyli nieskuteczne.

W leczeniu generalną wytyczną jest posługiwanie się preparatami zawierającymi m.in. hormony identyczne z naturalnymi lub naturalne, to jednak używa również silnych leków przywracających właściwe mechanizmy naturalnego cyklu. W Naprotechnologii nie stosuje się „cudownych mikstur”, lecz funkcjonujące na co dzień zarejestrowane w całej Unii leki jak również powszechne lecz zmodyfikowane zabiegi operacyjne. Celem Naprotechnologii jest nie tylko doprowadzenie do ciąży w sposób naturalny (z uniknięciem sztucznych metod rozrodu). Chodzi nam o zdiagnozowanie i leczenie wykrytych chorób powiązanych z niepłodnością. Ciąże uzyskane po leczeniu niepłodności są najczęściej tzw. „High risk” i wymagają szczególnej troski, w celu doprowadzanie do szczęśliwych narodzin zdrowego potomstwa. Tu nie ma miejsca na przeoczenia i zaniedbania . W tej kwestii monitoring jest szczególną troską ginekologa Naprotechnologa. Stałe monitorowanie poziomów i suplementacja hormonalna jest stosowana często do końca ciąży. Zagrożenia mogą być nie tylko natury niedomogi hormonalnej, którą możemy zdiagnozować na etapie niepłodności. Wiemy, że istnieją również zagrożenia związane z chorobami przewlekłymi, które cały czas oddziaływają na organizm ciężarnej.

Naprotechnologia - dodano: 2014-02-07

                                

Andrzej Banach
Specjalista ginekologii i położnictwa, naprotechnolog
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.