ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać letnią czapeczkę dla dziecka?

-
Jak wybrać letnią czapeczkę dla dziecka?
Letnie dni to idealna okazja na długie spacery. Aby jednak wyjścia na dwór nie skończyły się dla dziecka problemami zdrowotnymi, ważny jest odpowiedni ubiór. Czyli – między innymi, właściwie dobrana czapeczka.

Czym kierować się przy jej wyborze? Najbardziej istotnymi aspektami są oczywiście materiał oraz krój. Wielu rodziców nieświadomie popełnia błędy, które mogą odbić się na zdrowiu malca – dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Materiał

Czapeczka na lato musi być wykonana z delikatnych tkanin – najbardziej odpowiednie są bawełna oraz len. Warto jednak zauważyć, że sam dodatek albo przeważający skład naturalnej tkaniny nie wystarczy – najlepsze są czapeczki wykonane ze 100% bawełny albo 100% lnu.
Zastrzeżenie to ma wielkie znaczenie dla oddychania skóry głowy maluszka. Syntetyczne tkaniny powodują, że skóra nie może oddychać, przez co główka dziecka bardzo się poci, a jemu samemu jest oczywiście zbyt gorąco.
Zawsze należy samemu sprawdzać (na ulotce), z jakiego materiału wykonany jest dany produkt – zdarza się bowiem, że sprzedawca rekomenduje produkt jako „bawełniany”, chociaż bawełny jest tylko 10%.

Krój

Letnia czapeczka dla dzieci ma chronić przed słońcem, nie przed wiatrem – o tym niestety zdarza się rodzicom zapominać. To jednak słońce jest tutaj zagrożeniem – może spowodować nie tylko groźne oparzenia słoneczne, ale nawet uszkodzenia rogówki.
Czapeczka, którą wybierzemy, musi mieć rondo albo daszek – na tyle duży, aby zasłaniał nie tylko oczy, ale i twarz dziecka.
Bardzo ważnym aspektem jest przyleganie czapeczki do główki dziecka. Właściwie dobrane okrycie nie jest zbyt luźne, ale nie powinno też opinać głowy.
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy w okresie letnim dziecko powinno mieć osłonięte uszy. Warto zatem wiedzieć, że zdecydowanie nie musi! Panujące przekonania co do tego, że letni, ciepły wiatr może zaszkodzić dziecku, są błędne. Nie trzeba zatem szukać takiej czapeczki, która będzie okrywać małe uszka.
Rodzaj dodatku, który ma chronić dziecko przed słońce, warto dopasować do wieku dziecka. Dla starszaka odpowiednie będą czapeczki z szerokim rondem – które stworzą duży cień. Na plaży sprawdzi się czapeczka z dodatkowym kawałkiem materiału, który ochrania kark. W przypadku niemowląt, które większość spaceru spędzają w gondoli, najlepsza będzie opcja czapeczki z miękkim daszkiem – dzięki temu dziecku nie będzie przeszkadzał zbędny materiał z tyłu głowy.
Dzieci uwielbiają ściągać czapeczki, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup czapki z delikatnymi troczkami. Nie dają one gwarancji, że uparty malec nie zdejmie okrycia, ale na pewno znacznie mu to utrudnią.

Dla dziecka w gondoli

Warto też zauważyć, że dzieci, które podczas spaceru głównie śpią w wózku, w ogóle nie muszą mieć czapki– o ile tylko buda wózka jest rozłożona. Osłoniętemu dziecku nie grozi słońce, ani nawet – czego boją się rodzice, wiatr, więc nie ma potrzeby zakładania mu dodatkowych okryć. Zwłaszcza, gdy na dworze panuje trudny do wytrzymania upał.

Jak wybrać letnią czapeczkę dla dziecka? - dodano: 2015-08-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.