Roter Hahn - wyjątkowy alpejski smak « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Roter Hahn - wyjątkowy alpejski smak

-
Roter Hahn - wyjątkowy alpejski smak
Ekologiczne warzywa i owoce, domowe sery i wina, naturalne soki oraz zdrowe potrawy to znaki rozpoznawcze farm agroturystycznych zrzeszonych w związku Roter Hahn. Wakacje spędzone w Południowym Tyrolu to nie tylko doskonały wypoczynek, ale przede wszystkim szansa na poznanie wyjątkowych alpejskich smaków, regionalnych dań, ale i własnoręcznego ich wykonania.

Roter Hahn (ang. Red Rooster) to związek ponad 1700 farm agroturystycznych położonych na terenie Włoch, w Południowym Tyrolu. Powstał on w 1999 roku i został założony przez Związek Farmerów Południowego Tyrolu. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić tylko gospodarstwa oferujące turystom pobyty. Od 2003 roku Związek otworzył się również na farmy zajmujące się gastronomią oraz produkcją ekologicznej żywności wysokiej jakości.

Południowy Tyrol – niespotykana wielokulturowość

Południowy Tyrol geograficznie znajduje się na terenie Włoch, jednak historia tego regionu mocno wiąże go z narodem i tradycją austriacką bowiem Południowy Tyrol przez wiele lat był regionem Austriackim. Historia tego terenu tworzy z regionu nietypowe kulturowe połączenie – kuchni, sztuki i tradycji. Wielokulturowość ma również wpływ na ludzi zamieszkujących Południowy Tyrol, którzy łączą w sobie austriacką rzetelność z włoską otwartością.

Roter Hahn – naturalne produkty

Wśród gór Południowego Tyrolu kryje się ponad 1300 farm oferujących turystom nie tylko pobyt w sielskiej atmosferze, ale także możliwość spróbowania naturalnych górskich produktów. Uprawa warzyw i owoców to nie tylko sposób zarobku alpejskich farmerów, ale przede wszystkim ich duma. Rosnące bowiem wśród gór soczyste jabłka, delikatne pomidory, pełne słodyczy morele i maliny to znaki rozpoznawcze farm zrzeszonych w Roter Hahn.

Górski klimat sprzyja również hodowli zwierząt i produkcji tradycyjnych naturalnych alpejskich produktów. Serca odwiedzających podbijają wykonywane według starodawnej receptury wędzone szynki „Speck” czy tyrolskie kiełbaski. Ich niesamowita wartość kryje się w mięsie, które pochodzi z lokalnych hodowli, a także w wieloletniej tradycji konserwowania mięsa ze świń. Dzień uboju jest przez farmerów traktowany wyjątkowo – mięso, które przygotują będzie im potem służyć przez całą zimę. Istnieją nawet związane z nim lokalne powiedzenia – „Szczęśliwy ten kto w dniu uboju zgromadzi najwięcej mięsa”.

Roter Hahn – wyjątkowy alpejski smak

Farmerzy z Południowego Tyrolu nie byliby sobą, gdyby swoim naturalnym produktom nie nadali wyjątkowego smaku i szlachetności. Robią to przygotowując z warzyw, owoców, nabiału oraz mięs doskonałe lokalne produkty. U stóp Dolomitów turyści mogą spróbować przepysznych przyrządzanych przez tyrolskie gospodynie: wyrafinowane twarde sery dojrzewające, delikatne sery pleśniowe czy mięciutkie mozarelle. Natomiast w słonecznej krainie Vinschgau odwiedzający mogą skosztować soków ze złotych soczystych moreli i słodkich malin, a także wędzone w przydomowych wędzarniach mięsa i wędliny.

Dumą farmerów z Południowego Tyrolu są wykonywane według tradycyjnej receptury Knedle (niem. Knödel). Wiele książek kucharskich przygotowywanych przez lokalnych kucharzy jest w całości poświęconych knedlom i różnorodnym przepisom na ich przygotowanie. Istnieje wiele rodzajów knedli m.in: słodkie (z nadzieniem owocowym) słone (z mięsem) czy wegetariańskie (warzywne lub serowe). Knedle są potrawą bardzo popularną, przygotowywaną w prawie każdym alpejskim domu. Jednak tylko niektóre z gospodarstw przygotowujących knedle stało się częścią Roter Hahn. Wynika to z odbywających się raz do roku testów jakości. Produkty wytwarzane na farmach otrzymują znak Roter Hahn biorąc udział w badaniu niezależnej komisji prowadzonym na zasadzie „ślepej degustacji”. Komisja ocenia farmy raz do roku i wpisuje je do specjalnego katalogu Farm Delicatessen, w którym znajdują się wytwarzane w farmach Roter Hahn produkty najwyższej jakości. Do Roter Hahn aktualnie należą 34 farmy specjalizujące się w przygotowywaniu knedli.

Wśród lokalnych wyrobów nie lada gratką są również południowo tyrolskie wina. Wiele farm będących częścią Roter Hahn wyspecjalizowało się w uprawie winorośli i produkuje wina słynne na całym świecie ze swojego delikatnego smaku. Najlepszym czasem na degustacje jest jesień, gdy pierwsze wina z ostatnich zbiorów zaczynają być gotowe do picia. Godnym polecenia są również organizowane przez farmerów winne festiwale, takie jak Festiwal Kultury Wina w Sao Paolo.

Roter Hahn – świątynia producentów

Farmy Roter Hahn są wyjątkowe na tle innych farm agroturystycznych. Słyną one z tego, że przebywający w nich turyści mogą sami wyprodukować bądź ugotować swoje dania. Farmerzy bardzo chętnie angażują odwiedzających w produkcję, gdyż w ten sposób mogą udowodnić swoją rzetelność i naturalność produkcji. W związku z tym będąc w Roter Hahn turyści mają szanse produkować sery, opiekować się trzodą, brał udział w zbiorach owoców, gotować regionalne potrawy, wędzić „speck” czy gotować morele do przygotowania dżemów.

Będąc na przykład w rejonie Pustertalerstrasse Percha koniecznie trzeba wziąć udział w warsztatach z produkcji serów. Gospodarze z tego regionu słyną z produkcji wyśmienitych serów dojrzewających (twarde sery typu parmezan), serów pleśniowych (typu camembert) oraz serów świeżych (takich jak mozarella). Podróżując po Południowym Tyrolu trzeba również dotrzeć do jego zachodniej części, która słynie z najwyższych temperatur oraz najmniejszej ilości dni deszczowych. Taki klimat sprzyja uprawie warzyw i owoców i produkcji naturalnych soków, dżemów i konfitur. Będąc właśnie w Vinschgau można ich skosztować, ale i pomóc farmerom w przygotowaniu.

Zapraszamy do odwiedzenia farm zrzeszonych w Roter Hahn. Szczegóły oraz możliwość rezerwacji znajdą Państwo na stronie internetowej - www.roterhahn.en.

Roter Hahn - wyjątkowy alpejski smak - dodano: 2014-12-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.