ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Törggelen - tyrolskie święto kasztanów i młodego wina

-
Törggelen - tyrolskie święto kasztanów i młodego wina
Od 27 września do 25 listopada Południowy Tyrol zamienia się w światową stolicę młodego wina i pieczonych kasztanów. Wszystko to dzieje się za sprawą długiej, charakterystycznej dla tego regionu tradycji – Törggelen – wyprawiania wielkiej uczty na koniec zbiorów.

Nazwa święta Törggelen – pochodzi od nazwy drewnianej prasy, która znajdowała się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie dawniej degustowano wino. Törggelen to południowotyrolska odmiana włoskiego słowa „torchio” oznaczającego prasę oraz „torchaire”, czyli wyciskać.

Törggelen jest jedną z najstarszych południowotyrolskich tradycji. Pod koniec zbiorów wszyscy lokalni producenci wina spotykali się, aby pochwalić się swoimi produktami. Jedna z legend mówi, że właściciele winnic, którzy zajmowali się także hodowlą bydła, urządzali wielką ucztę dla pasterzy wracających z wysoko położonych pastwisk. Częstowano ich pieczonymi kasztanami i młodym winem, zwanym „Nuien”. Według innej legendy uczta była nagrodą dla wszystkich sezonowych pracowników pomagających przy zbiorach.

Pieczone kasztany i młode wino są mocno wpisane w tradycję tego regionu. W czasach, kiedy brakowało pożywienia, to właśnie one ratowały mieszkańców Południowego Tyrolu od głodu.

Obchody Törggelen zaczynają się w październiku, a kończą u kresu listopada. Południowy Tyrol szczyci się wyjątkowo oryginalną tradycją kulinarną. Podczas Törggelen można spróbować wszystkich regionalnych przysmaków. Jedną ze sztandarowych potraw są pieczone kasztany, a także świeży sok ze słodkich winogron, młode wino, czy pączek – krapfen. W tym okresie warto spróbować także półmisku rzeźnika (Schlachtplatte) czy wędzonych kiełbasek (kaminwurzen), typowych dla Południowego Tyrolu.

Oprócz degustacji lokalnych specjałów, w czasie Törggelen jest organizowanych wiele lokalnych festiwali. Wydarzenia nawiązujące do samego Törggelen to na przykład tradycyjna degustacja wina na koniec zbiorów w miejscowości Girlan, czy „Almabtrieb” – świętowanie powrotu bydła z pastwisk na koniec sezonu w Terneten.

Wszystkich chętnych zapraszamy do skorzystania z noclegów oferowanych przez farmerów zrzeszonych w związku Roter Hahn, adresy dostępne są na stronie www.redrooster.it/en

Törggelen - tyrolskie święto kasztanów i młodego wina - dodano: 2014-12-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.