ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać obuwie dla najmłodszych i trochę starszych dzieci?

-
Jak wybrać obuwie dla najmłodszych i trochę starszych dzieci?
Jakie obuwie wybrać, kiedy firmy prześcigają się w oferowanych rodzicom kolorach butów dla dzieci, w designie modeli czy wreszcie w technologiach, które mają poprawić komfort użytkowania obuwia przez najmłodszych?

Ta kwestia spędza sen z powiek wielu rodzicom. Kiedy z zapartym tchem obserwujemy, jak nasze maleństwo raczkuje i nie możemy się doczekać, aż postawi swój pierwszy krok, nadchodzi nas jednocześnie refleksja – oto nadejdzie czas na zaopatrzenie naszej pociechy w pierwsze buciki. Problem nie znika wraz z wiekiem – mając starszaka, który błyskawicznie wyrasta z każdej nowo zakupionej pary, zastanawiamy się, jakie buty będą odpowiednie dla wciąż rozwijającej się stopy dziecka.

Pierwsze buty

Dla nas – obecnych lub przyszłych rodziców – najważniejsze jest, by nasze dziecko miało w przyszłości zdrowe stopy, które będą rozwijać się prawidłowo aż do osiągnięcia ostatecznej formy. Aby to urzeczywistnić należy dbać o tę delikatną część dziecięcego ciałka już od pierwszych chwil jego życia. Dzięki temu pociecha z jeszcze większą radością rozpocznie życiową przygodę obserwowania świata na dwóch kończynach.

Uwierzcie - dobór obuwia dla maluchów wcale nie musi być trudny! Przede wszystkim, pamiętajcie, że na pierwsze w życiu dziecka buty najlepiej wybrać trzewiki z cholewką sięgającą nieco ponad kostkę. Oczywiście, nie za wysoką, aby uniknąć niepotrzebnych obtarć delikatnej skóry. W odpowiednio dobranych trzewikach pięta dziecka będzie usztywniona, co wspomoże prawidłowe ustawienie stopy w stosunku do osi goleni.

Najlepiej, by buty posiadały szeroki i wysoki czubek. Dzięki temu w obuwiu będzie wystarczająco dużo miejsca na wygodne ułożenie palców i swobodne poruszanie nimi. Dziecko na pewno z chęcią będzie dokładnie badało wnętrze buta swoimi paluszkami, więc warto mu to ułatwić. Dodatkowo polecamy wybrać model z zapięciem (sznurowanym lub na rzepy) – wówczas zakładanie i zdejmowanie dziecku obuwia nie będzie nam sprawiało żadnej trudności. Poza tym, sznurowanie lub rzepy pozwolą lepiej dopasować buciki do stopy.
Dziecięca stópka jest mięciutka, dopiero się formuje i potrzebuje dobrego zabezpieczenia z usztywnioną piętą, ale elastyczną resztą obuwia. Zwracajmy uwagę na zabezpieczenie przeciwpoślizgowe i sprężyste podeszwy, które będą się bez przeszkód zginać na linii zginania palców maleństwa.

Buty dla starszaka

Dzieci rosną jak na drożdżach - a ich stopy również! W niektórych okresach nawet 1,5 cm rocznie! Dlatego należy zadbać, by kupowane buciki dotrzymywały im kroku. W tym celu warto mierzyć stópki pociech nawet co 3 miesiące – w ten sposób skontrolujemy, czy maluch nie nosi za krótkich butów. W końcu nie każde dziecko da nam znać, czy buciki piją w palce, obcierają pięty lub ograniczają ruch stópkom.

Sprawnie chodzące dzieci z pewnością mogą pożegnać jedyny-słuszny-model-malców, czyli trzewiki. Z czystym sumieniem zaopatrzmy starsze dzieci w półbuty czy sandały z tzw. łożem dla pięty (czyli zagłębieniem pod piętę). Łoże na pięty zapobiega przesuwaniu się tylnej części stopy na boki – a dzieciaki przecież nie będą całe lato brykać w zabudowanych bucikach!

Niektórzy rodzice spotykają się z życzeniami dorastających córek, które domagają się własnej pary "dorosłych" butów – najchętniej na wyższym obcasie. Niestety, musimy zmartwić młode panienki i zalecić rodzicom odmowę – do 15. roku życia nie powinno się kupować dzieciom butów na obcasie wąskim i wyższym niż 3,5 cm. Noszenie takiego obuwia we wczesnej młodości niekorzystnie wpływa na ustawienie kręgosłupa, o który szczególnie u naszych pociech zdecydowanie należy dbać!

Kilka ogólnych uwag o doborze obuwia

Pomijając powyższe wskazówki, warto pamiętać też o kilku podstawowych zasadach kupowania obuwia online czy stacjonarnie. W tym pierwszym przypadku przed złożeniem zamówienia w sklepie koniecznie zmierzmy dziecku stópkę! Dzieci są pełne werwy i nie lubią marnować czasu na tkwienie w jednym miejscu, podczas gdy mogłyby brykać w poszukiwaniu nowych odkryć. Jednak dobrze byłoby je na chwilę okiełznać i wykonać pomiar stopy w skarpetce w pozycji stojącej – w tym celu można stanąć z dzieckiem pod ścianą, podłożyć pod stópkę kartkę i zaznaczyć długość od pięty do końca palców. Należy zmierzyć obie stopy i brać pod uwagę dłuższy wynik.
Ponieważ długość wkładki podawana przez producenta (lub – w przypadku zakupów na stronie MivoKids – mierzona osobiście przez pracowników) nie może być równa długości stopy dziecka, do otrzymanego wyniku dodajemy nie mniej niż 0,6 cm, ale nie więcej niż 1,2 cm.

Jeśli planujemy zakup obuwia w sklepie stacjonarnym, wybierzmy się po owe koniecznie z dzieckiem. Zaoszczędzi to ewentualnych wymian, jeśli po przyjściu do domu okazałoby się, że model nie pasuje na stópkę.
W sklepie zakładamy dziecku buty i prosimy, by wstało. Wówczas sprawdzamy, czy obuwie ma odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Idealnie dobrane powinno być dłuższe od stopy o 0,6-1,2 cm – w zależności od kształtu czubka i układu palców, a przede wszystkim ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stóp.

Oczywiście, warto, by dziecko przeszło się po sklepie w mierzonym obuwiu i dało nam znać, czy zakup tego modelu to dobry pomysł!

Podczas wyboru butów starajmy się zwracać uwagę na materiały, z jakich wykonano buty. Ważne, by pochłaniały pot wydzielany przez stopę, bo nagromadzenie wilgoci sprzyja rozwojowi chorób takich jak grzybica. Najlepsze będą buty ze skóry i przewiewnej tkaniny. Warto zainteresować się nowoczesnymi materiałami, które oddychają, zabezpieczając jednocześnie przed chłodem i wilgocią (technologie goretex, sympatex, te-por).

Jeśli dziecko wraca wieczorem ze szkoły czy innych zajęć, można zwrócić uwagę, by na butach znajdowały się elementy odblaskowe. Właśnie w szkole czy przedszkolu dzieci najbardziej eksploatują swoje buciki – ze szczególną starannością dobierajmy więc właśnie takie obuwie!

Jakkolwiek jest to kuszące, nie przekazujmy butów starszego dziecka młodszemu – obuwie może być zdeformowane złymi nawykami chodzenia, które niestety prawdopodobnie "przejdą" na nowego użytkownika.
Mimo opinii ciotek, znajomych i innych – przez pierwsze lata życia nie szukajmy dla naszych szkrabów butów z tzw. wkładką ortopedyczną. O tym, czy jest ona potrzebna dla prawidłowego rozwoju stóp dziecka zdecydować może tylko ortopeda. Mniej więcej do 3. roku życia wszystkie dzieciaki mają pozornie płaską stopę, ponieważ podściółka tłuszczowa wypełnia sklepienie stopy, a zanika dopiero wraz z dalszym rozwojem stopy. Rzecz jasna – jeśli nie zniknie, warto wybrać się do ortopedy.

Pamiętajcie, że jeśli wciąż macie problem z wyborem obuwia dla Waszych pociech, możecie skontaktować się z pracownikami MivoKids – z wielką chęcią Wam pomożemy!


Jak wybrać obuwie dla najmłodszych i trochę starszych dzieci? - dodano: 2015-06-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.