ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czy warto dziecku pozwolić na zabawę lalkami Barbie?

-
Czy warto dziecku pozwolić na zabawę lalkami Barbie?
Lalka Barbie dzięki temu, że wygląda jak dorosła kobieta, pozwala marzyć dziewczynkom o przyszłości, drogach kariery i sukcesach. Producent podpowiada w reklamie z 2015 roku: "Możesz być kimkolwiek chcesz". Przeciwnicy lalki Barbie wytykają z kolei, że zabawka ta promuje nierealne kanony piękna.

Lalka Barbie powstała pod koniec lat 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Barbie to zdrobnienie od imienia Barbara – tak miała na imię córka twórczyni popularnej lalki. Lalka Barbie jest bestsellerem i marzeniem wielu dziewczynek w różnym wieku. Jej wygląd zmieniał się na przestrzeni lat, w tym czasie powstało też wiele podobnych produktów do oryginałów Mattel.

Lalka Barbie – zabawka dla księżniczek?

Firma Mattel przez lata znacznie poszerzyła ofertę, wprowadzając do sprzedaży nie tylko warianty lalki Barbie wyglądające jak dorosłe kobiety, ale też całkowicie nowe pod względem koncepcji księżniczki, syrenki czy wróżki.

Lalki Barbie są kolorowe, bardzo dziewczęce i urocze, a jednocześnie stwarzają wiele możliwości zabawy w przeciwieństwie do lalek typu bobas. Syrenki, wróżki i księżniczki przenoszą w magiczny świat wyobraźni, pozwalając na tworzenie własnych porywających historii niczym Walt Disney. „Zwykłe” lalki Barbie, przypominające kobiety, mogą pomóc w nauce komponowania stroju, a nawet jego projektowaniu. Tworzenie ubranek dla Barbie rozwija wyobraźnię, zmysł artystyczny i zręczność.

Kontrowersje wokół lalki Barbie – czy dziewczynki powinny się nią bawić?

W ostatnich latach wokół lalki Barbie zrobiło się zamieszanie. Niektóre środowiska feministyczne stwierdziły, że ta kultowa już zabawka promuje nierealny kanon piękna i tym samym narzuca dziewczynkom standardy niemożliwe do osiągnięcia. Według zwolenniczek tej teorii lalka Barbie wypacza prawidłowe postrzeganie ciała ludzkiego i uczy postrzegania piękna przez pryzmat szczupłej i długonogiej blondynki, pozornie idealnej Barbie.

Wątpliwości mogą budzić także dodatki, którym zarzuca się promowanie konsumpcjonizmu, próżności i wartości materialnych, w tym różowy kabriolet oraz inne samochody Barbie, domek przypominający rezydencję czy jacht. Producent przekonuje, że dzięki temu dziewczęta mogą marzyć i dążyć do realizacji tych marzeń, osiągając sukcesy już jako dorosłe kobiety. Te deklaracje zostały poparte wypuszczeniem lalek z serii Barbie Fashionistas. Mają one inne kształty od pierwotnej Barbie, są bardziej krągłe lub drobniejsze, mają różne kolory skóry, włosów, tęczówek i zróżnicowany wzrost. Bardziej przypominają dzięki temu prawdziwe kobiety.

Przez lata Barbie pełniła wiele różnych profesji, m.in. była stewardesą, nauczycielką, trenerką futbolu, dentystką, lekarzem, chirurgiem, oficerem armii, kandydatką na prezydenta, policjantką czy naukowcem. Oprócz tego „pracowała” w transporcie (np. jako pilot), biznesie i występowała w wielu rolach w branży artystycznej. Jest też znana z miłości do zwierząt, których od premiery miała kilkadziesiąt. To sprawia, że lalka Barbie może być inspiracją, a nie tylko wtłaczanym niedoścignionym wzorem piękna. Zastanawiając się, czy warto kupić córce lalkę Barbie, warto wziąć pod uwagę argumenty obu stron.

Świat Barbie – lalki i akcesoria rozwijające wyobraźnię dziecka

W 2015 roku firma Mattel wypuściła reklamę, w której lalka Barbie nie jest utożsamieniem nieosiągalnego piękna, ale kobiety sukcesu pracującej w wymarzonym zawodzie. Od 2016 roku Mattel produkuje lalki z serii Barbie Fashionista. Mają one kształty o wiele bardziej przypominające sylwetki prawdziwych kobiet. Wyniki sprzedaży na świecie pokazują, że ten krok był dobrym posunięciem.

Firma Mattel zadbała o to, żeby ich produkty mogły trafić także do dziewczynek kochających świat wróżek, syrenek i księżniczek. Lalki Barbie występują w tych wariantach i mają stosowne kolekcje akcesoriów, np. karocę zaprzęgniętą w jednorożca czy zestaw do baniek mydlanych.

Nieograniczone możliwości zabawy dają także akcesoria dla Barbie w tradycyjnej wersji, np. dom, auta, ubranka, buty czy zwierzęta.

Czy warto dziecku pozwolić na zabawę lalkami Barbie? - dodano: 2017-10-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.