Jak wybrać zdrowy plecak dla ucznia? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać zdrowy plecak dla ucznia?

-
Jak wybrać zdrowy plecak dla ucznia?
Choć problem znany jest od dawna, nadal nie doczekaliśmy się systemowego rozwiązania, dzięki któremu uczniowie nie musieliby każdego dnia przeciążać swoich pleców dźwigając wypełnione po brzegi plecaki.

Tymczasem badania pokazują, że co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym ma za ciężki plecak, a uczniowie dźwigają na plecach nawet 11 kg. Może to doprowadzić do chronicznych chorób, rehabilitacji, potrzeby przyjmowania środków przeciwbólowych, a nawet zaowocować koniecznością operacji za 30-40 lat. Aby tego uniknąć, warto już dziś wybrać odpowiedni plecak, a także nauczyć dziecko jego bezpiecznego użytkowania.

Zespół ShopAlike przygotował krótki przewodnik Jak wybrać plecak?, w którym w prosty sposób podpowiadają, jak to zrobić. Poniżej kilka wskazówek.

Na co zwrócić uwagę przy użytkowaniu plecaka?


Plecy - Największym następstwem noszenia tornistra w niewłaściwy sposób jest postępujące skrzywienie kręgosłupa, które może doprowadzić do skoliozy.

Szyja - Duże obciążenie ramion i pleców wpływa też na szyję, mogąc powodować przewlekły ból i nieprawidłową postawę ciała.

Ramiona - Prawidłowe noszenie plecaka zapobiega nienaturalnej krzywiźnie ramion. Noszenie plecaka na jednym ramieniu może powodować silne bóle w pobliżu stawów barkowych.

Ręce - Podnoszenie czy przenoszenie zbyt ciężkiego plecaka za uchwyt może powodować poważne nadwyrężenia.

Kolana - Uraz kolan może być skutkiem nieprawidłowego podnoszenia plecaka, który najlepiej chwycić na ugiętych kolanach i z wyprostowanymi plecami.

Jak zmniejszyć ciężar nie zmniejszając zawartości plecaka?


Dodatkowe kieszenie - Główna komora plecaka służy do rozprowadzenia ciężaru. Zewnętrzne kieszenie powinny być używane do przechowywania rzeczy lekkich.

Uchwyt - Pozwala łatwo i sprawnie podnosić plecak albo w przypadku tornistra na kółkach – dodatkowo przenosić go i łatwiej trzymać.

Kółka - Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu stawów czy ramion jest wybór produktu na kółkach.

Dodatkowe paski - Paski i klamry, przykładowo na wysokości talii, pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru tornistra – z pleców na biodra.

Szelki - Szerokie i odpowiednio wzmocnione szelki plecaka równomiernie rozkładają jego ciężar i zapobiegają bólowi ramion.

Jak wskazują eksperci dopuszczalny ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10-30% wagi ciała dziecka.Jak wybrać zdrowy plecak dla ucznia? - dodano: 2018-08-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.