ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak wybrać odkurzacz dla rodziny z małym dzieckiem?

-
Jak wybrać odkurzacz dla rodziny z małym dzieckiem?
Odkurzacz to jeden z najważniejszych sprzętów do dbania o czystość w domu, zwłaszcza gdy jest w nim małe dziecko, które lubi wszystkiego dotykać. Sprawdź, jaki odkurzacz wybrać, aby cała rodzina mogła cieszyć się czystym wnętrzem wolnym od roztoczy i kurzu.Z tekstu dowiesz się:
 • dlaczego warto zwracać uwagę na odkurzacze bezworkowe,
 • dlaczego filtry HEPA są tak popularne,
 • co to znaczy cichy odkurzacz,
 • czym jest efektywność energetyczna odkurzacza,
 • czym jest wartość wskaźnika zbierania kurzu,
 • jakie inne parametry należy sprawdzić przed zakupem.

Weź pod uwagę model bezworkowy


Zalet tego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim nie musisz już martwić się, że worek pęknie, co jest ogromną wygodą. Dodatkowo odchodzi obowiązek wymiany worków oraz kłopot ze spadkiem mocy, gdy w środku jest zbyt dużo kurzu.

Zastanów się nad cichym odkurzaczem bezworkowym również ze względu na szybkie i bezproblemowe opróżnianie go. Weź pod uwagę modele, które mają duży pojemnik na kurz.Wybierz odpowiedni filtr


Filtr w odkurzaczu jest bardzo istotnym elementem, dlatego warto przeanalizować różne warianty w zależności od swoich wymagań. Na rynku znajdziemy odkurzacze z kilkoma rodzajami filtrów, więc wybór jednej z opcji nie jest taki prosty.

Popularnością ostatnio cieszą się filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), które wychwytują nawet bardzo małe zanieczyszczenia, przez co odznaczają się wysoką skutecznością. Znajdziemy je nie tylko w odkurzaczach, ale i oczyszczaczach powietrza.

Klasy filtrów HEPA:


 • EPA E10 (kiedyś HEPA H10)
 • EPA E11 (kiedyś HEPA H11)
 • EPA E12 (Kiedyś HEPA H12)
 • HEPA H13
 • HEPA H14

Co znaczą te skróty i cyferki? Pierwsze z nich (od EPA E10 do EPA E12) dawniej miały najwyższą skuteczność, stąd nazywano je HEPA H10, HEPA H11, HEPA H12, jednak po wprowadzeniu jeszcze lepszych wersji pojawiły się kolejne, czyli dziś HEPA H13 i HEPA H14. Oznaczenia zmieniono i obecnie najskuteczniejsze są dwa ostatnie filtry ze skutecznością niemal 100 proc.
Istnieją jeszcze filtry ULPA (Ultra Low Particulate Air), jednak najczęściej nie są one przeznaczone do użytku domowego. Mało kto może pozwolić sobie na taki sprzęt w domu, zwłaszcza że nie jest on niezbędny, nawet gdy w domu mamy alergika.

Dlaczego dobrze mieć filtr HEPA?


Warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA, jeśli w domu jest dziecko, ponieważ maluch z czasem poznaje bardziej swoje otoczenie, a robi to za pomocą wszystkich zmysłów.

Nie będzie więc dziwnym widokiem, kiedy szkrab zacznie podnosić przedmioty z podłogi i wkładać je do buzi. Przy odkurzaczu z dobrym filtrem będziesz mieć pewność, że powierzchnia zostanie odpowiednio przygotowana na ciekawość twojego dziecka.

Uwaga! Wiele dzieci już od najmłodszych lat zmaga się z alergią, zwłaszcza na kurz i roztocza, które otaczają nas wszędzie. Nie przewidzisz, czy akurat ty, twoje dziecko lub inny domownik będzie uczulony, dlatego zainwestuj od początku w sprzęt, a zacznij od wspomnianego filtra HEPA. Jeśli do tego kupisz dobry oczyszczacz powietrza, żadna alergia nie będzie wam straszna.

Znajdź cichy odkurzacz


Twoją jedyną chwilą na ogarnięcie mieszkania w ciągu dnia jest moment, kiedy dziecko zasypia, a ty nie wiesz, jak zrobić to cicho? Zazwyczaj starsze modele odkurzaczy nie wchodzą w grę, ponieważ bardzo hałasują, a to jest przecież ostatnia rzecz, o jakiej marzysz.

Pozostaje ci zainwestować odkurzacz cichy, który nie obudzi twojego szkraba, gdy ten będzie spał. Nawet jeśli przyjdzie ci do głowy w środku nocy pomysł o sprzątaniu, nikt z domowników nawet nie zauważy, że krzątasz się po mieszkaniu.

Jaki jest zatem najcichszy odkurzacz? Istnieją na rynku już modele, generujące hałas do 45 dB. Dla większości z nas jednak wystarczy sprzęt, którego hałas jest w granicach 70-80 dB.

Te pierwsze polecane są raczej dla wszystkich wyjątkowo wrażliwych na hałas, a nieco głośniejsze modele nie będą przeszkadzać dzieciom przyzwyczajonym do rozmów i dźwięków z ulicy. Dość ciche odkurzacze dostępne są w wielu sklepach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Sprawdź np. ciche odkurzacze Dyson.
Zwróć uwagę na efektywność odkurzacza


Zazwyczaj przy małym dziecku jest sporo pracy nie tylko, jeśli chodzi o poświęcanie mu uwagi, ale również dbanie o porządek w domu, zwłaszcza gdy maluch już chodzi. Często wiąże się to z codziennym sprzątaniem i nieustannym używaniem sprzętu. Dobrze więc zwrócić uwagę na efektywność energetyczną odkurzacza.

Jeśli chodzi o oznaczenia, najlepsza jest klasa A, dlatego w pierwszej kolejności trzeba rozważyć sprzęt, który właśnie spełnia te wymagania. Dalej liczy się również efektywność samego odkurzania. Mierzy się ten parametr za pomocą wskaźnika zbierania kurzu (DPU).

Klasa A w tym przypadku to zebranie kurzu przez odkurzacz na poziomie co najmniej 91 proc. (dywany). Przy odkurzaniu podłóg najwyższa klasa oznacza zebranie kurzu w granicach 111 proc.

Co jeszcze jest ważne podczas wyboru odkurzacza dla rodziny?


Koniecznie weź pod uwagę jeszcze:
 • długi kabel (co najmniej 6-7 metrów) lub odkurzacz
 • bezprzewodowy,
 • dodatkowe ssawki i akcesoria,
 • zwrotność odkurzacza,
 • jego ciężar.


Jak wybrać odkurzacz dla rodziny z małym dzieckiem? - dodano: 2018-09-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.