Centralne ogrzewanie i smog - jak ochronić dzieci? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Centralne ogrzewanie i smog - jak ochronić dzieci?

-
Centralne ogrzewanie i smog - jak ochronić dzieci?
Okres późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny to czas, w którym przed mokrą i zimną pogodą uciekamy do mocno nagrzanych i wysuszonych pomieszczeń. Zmiany temperatury i wilgotności sprzyjają przeziębieniom. Coraz częstszym problemem jest także smog. Czy nawilżacz i oczyszczacz powietrza może w takiej sytuacji pomóc?

Gdy w mieszkaniach włączone jest centralne ogrzewanie, grzejniki bardzo często wysuszają powietrze poniżej optymalnego poziomu wynoszącego 50-60%. Suche powietrze grzewcze może m.in. wysuszać śluzówkę nosa i oczu. Ale to nie wszystko, ponieważ włączone ogrzewanie wzbija w górę kurz.

Alergia i astma w sezonie zimowym


Roztocze kurzu domowego gromadzi się m.in. w materacach, tapicerowanych meblach oraz w tkaninach, np. firankach i dywanach. W kurzu gromadzą się też alergeny odzwierzęce, takie jak sierść i resztki złuszczonego naskórka. Szczególnie w sezonie grzewczym wszystkie te zanieczyszczenia fruwają w powietrzu i podrażniają układ oddechowy, co najbardziej groźne jest dla alergików i astmatyków. W szczególności warto zadbać o zdrowie najmłodszych, ponieważ ich układ oddechowy i system odporności jest często słabszy niż u dorosłych.

Problemem jest także smog. Są dni, kiedy w polskich miastach (nie tylko tych największych) przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10 wynoszą 600-800% wg europejskiej skali CAQI. Smog może podrażniać śluzówkę gardła i oczu, ma także bardzo zły wpływ na nasze płuca. W efekcie zanieczyszczenie powietrza może wzmagać reakcje alergiczne i astmatyczne, a przy długotrwałej ekspozycji na smog, zwiększać podatność na inne choroby. Największe stężenie zanieczyszczeń można zanotować blisko ziemi – a więc im mniejsze dzieci, tym bardziej narażone na działanie szkodliwych substancji w powietrzu.
Może się wydawać, że zamykając okna w mieszkaniu, skutecznie bronimy się przed smogiem. Niestety - gdy smog utrzymuje się przez długi czas (np. kilka dni), nawet przebywając w mieszkaniu możemy poczuć charakterystyczne drapanie w gardle. Poza tym, gdy mieszkanie jest rzadko wietrzone, a suche powietrze grzewcze jeszcze wzbija różnego rodzaju pyłki w górę, wtedy trudno powiedzieć, że my i nasze dzieci oddychamy zupełnie czystym powietrzem.

Jak nawilżyć powietrze i oczyścić je?


Skoro przez mniej więcej połowę roku narażeni jesteśmy na wysuszone powietrze, a coraz częściej także na inne zanieczyszczenia, naturalne wydaje się pytanie o to, jak możemy uchronić siebie i nasze dzieci przed takimi zagrożeniami? Czy istnieją urządzenia, które nawilżą powietrze i oczyszczą je?

Odpowiedź brzmi: tak. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy nawilżacz jest jednocześnie oczyszczaczem. Produkty tego typu posiada w swojej ofercie niemiecka marka Venta, która w urządzeniach poprawiających jakość domowego powietrza specjalizuje się od 1981 roku.

Venta posiada obecnie dwie serie urządzeń.

Venta Serii 5 to klasyczne nawilżacze-oczyszczacze, które należą do najpopularniejszych „airwasherów” na świecie. Skąd wzięła się ich popularność? Zarówno ze skuteczności, jak i z prostoty obsługi. Venta Serii 5 (np. modele LW 15 i LW25) działa w ten sposób, że brudne powietrze jest wciągane do urządzenia, przechodzi przez obracające się walce, a następnie, na zewnątrz wydostaje się powietrze „uprane”, czyli oczyszczone i nawilżone.

Co ważne – filtrem w takiej sytuacji jest sama woda, a kurz, alergeny, sierść i inne zanieczyszczenia osiądą na dnie zbiornika z wodą. Venta Serii 5 usuwa nawet bakterie oraz większe cząsteczki smogu (do rozmiaru PM10).

Dzięki tym urządzeniom możemy w prosty sposób sprawić, że w pokoju dziecka będzie panowała optymalna wilgotność. Jeśli natomiast chcemy, by nawilżacz-oczyszczacz służył nam w różnych miejscach w domu, można postawić go na specjalnym wózeczku (dostępnym dla modeli LW 25 oraz LW 45), który ułatwi przemieszczanie Venty pomiędzy pokojami.

Od niedawna w sprzedaży dostępna jest także Venta Serii 6 – bez przesady można powiedzieć, że modele te stanowią technologiczną rewolucję na rynku oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza.

Na szczególną uwagę zasługuje model LPH 60. Posiada on bardzo czuły filtr, znacznie doskonalszy niż popularne na rynku filtry HEPA. Filtr VENTAcel Nelior jest w stanie wychwycić bardzo małe cząsteczki, nawet o rozmiarach 0,07 mikrona. Oznacza to, że urządzenie może pokonać zarówno smog (cząsteczki PM10, PM 2,5 oraz mniejsze), jak i wirusy. Według informacji producenta, filtry stosowane w Vencie 6 są najskuteczniejsze na świecie – obecnie nie ma w sprzedaży urządzeń do użytku domowego o wyższym poziomie filtracji. Dodatkowo model ten wykorzystuje udoskonalony system nawilżania powietrza za pomocą wody, co zapewnia wilgotność na korzystnym dla zdrowia poziomie 50-60%.Warto wiedzieć, że nawilżacze i oczyszczacze powietrza należy dobierać do wielkości pomieszczenia. Ich wydajność jest określona poprzez rozmiary wnętrza, jakie mogą nawilżyć i oczyścić. Np. model LW15 – sprawdzi się w pomieszczeniu o rozmiarach ok. 10-20 m2, a LPH 60 - 45-90 m2. Venta posiada w swojej ofercie nawet urządzenia do pomieszczeń o wielkości 300 m2. Szczegółowe informacje o wszystkich produktach można znaleźć na tej stronie: https://venta-airwasher.pl/produkty/.

Czy są inne metody?


Jeśli ktoś nie chce inwestować w urządzenia, może spróbować metod naturalnych. Mało znanym sposobem na utrzymanie w domu lub biurze wilgotności są rośliny doniczkowe, które w naturalny sposób wyparowują część pobranej wody. Szczególnie warte polecenia są bluszcze, paprocie, a także fikus, diffenbachia, czy szeflera.

Poza tym warto wiedzieć, że niektóre rośliny pochłaniają z otoczenia substancje toksyczne, co może mieć dodatkowy, pozytywny wpływ na zdrowie domowników.

Niestety, jakość takiego nawilżania i oczyszczania powietrza będzie znacznie słabsza, niż wtedy, gdy zdecydujemy się na profesjonalne urządzenia renomowanej marki. Tylko korzystając z wysokiej klasy „airwasherów” możemy mieć pewność, że nasze dzieci oddychają powietrzem o odpowiedniej wilgotności i pozbawionym szkodliwych substancji.

Centralne ogrzewanie i smog - jak ochronić dzieci? - dodano: 2018-12-19

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.