ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jakie zdjęcie do e-dowodu osobistego?

-
Jakie zdjęcie do e-dowodu osobistego?
Już od 4 marca będzie można składać wniosek o e-dowód osobisty. Wygląd dokumentu zmienia się nieznacznie, ale za to wprowadzone zostają nowe zasady dotyczące zdjęć obywateli. Sprawdzamy, jakie zdjęcie będzie wymagane do e-dowodu osobistego.

Od kiedy nowy e-dowód osobisty?


Nowe dowody osobiste będą wydawane od 4 marca 2019 roku. Dokument będzie mogła otrzymać każda osoba, która o niego zawnioskuje. Jednocześnie, począwszy od 4 marca 2019 roku stare dowody nie będą już wydawane.

Oznacza to, że każda osoba, która po tej dacie wystąpi z wnioskiem o wydanie dowodu, otrzyma e-dowód, bez względu na to, czy dowód tradycyjny został przez nią zgubiony, czy po prostu utracił ważność.

"Co istotne - nowy dokument tożsamości będzie można uzyskać także bez względu na powyżej wskazane powody. Każdemu obywatelowi, który uzna, że chce zmienić tradycyjny dokument na e-dowód, będzie przysługiwało prawo bezpłatnej wymiany starego dowodu na nowy" – wyjaśnia Dominika Sobieraj z serwisu zadluzenia.com.

Wymiana dowodu na nowy nie będzie jednak obowiązkiem. Ci, którzy wolą zachować stary dokument, również mają do tego prawo. Muszą jednak liczyć się z tym, że jeżeli stary dokument utraci ważność, to już niezależnie od ich woli, nowy dokument zostanie wydany w formie e-dowodu.

Ostatecznie zatem wszyscy Polacy będą posiadali nowe wersje dowodów dopiero za 10 lat - wtedy ważność stracą ostatnie wydane na początku 2019 roku tradycyjne dowody tożsamości.

Jakie zdjęcie do e-dowodu osobistego?


Zdjęcie do nowego dowodu musi spełniać wymogi formalne. Znamy już wstępne informacje dotyczące tego, jak ma wyglądać zdjęcie osoby dorosłej i dziecka w nowej wersji dowodu tożsamości.

Fotografia musi mieć standardowe wymiary: 35-45 mm i być kolorowa. Osoba fotografowana musi znajdować się w centrum zdjęcia, a tło za nią musi być jednolite. Dodatkowymi wymogami są:
 • równomierne oświetlenie,
 • spojrzenie na wprost (obiektyw nie może „spoglądać” na osobę z góry lub z dołu),
 • doskonała ostrość,
 • brak widocznych pikseli.

Sama twarz musi być objęta na fotografii w całości. Zdjęcie powinno obejmować sylwetkę człowieka od linii barków do czubka głowy. Twarz musi zajmować od 70 do 80% całego zdjęcia. Fotografia musi odwzorowywać naturalny kolor skóry osoby.

W zdjęciach do nowego dowodu nadal będzie wymagane spojrzenie na wprost i naturalne otwarcie oczu. Włosy nie mogą przesłaniać brwi ani oczu osoby fotografowanej, ale za to w nowych wymogach nie pojawia się wzmianka o konieczności odsłonięcia uszu.

W nowym dowodzie mogą pojawić się zdjęcia w okularach. Wymogiem jest jednak to, by szkła w okularach były przezroczyste, a oczy doskonale widoczne (w szkłach nie może zatem odbijać się światło).

Utrzymany został natomiast zakaz posiadania nakrycia głowy na zdjęciu. Wyjątkiem są osoby, które noszą nakrycie głowy ze względu na swoje wyznanie. W takim przypadku do wniosku trzeba jednak dołączyć zaświadczenie, które potwierdzi przynależność do danej wspólnoty wyznaniowej.

Mniej restrykcyjne przepisy będą natomiast zastosowane wobec dzieci do lat 5. Najprawdopodobniej będą one mogły mieć na zdjęciu:
 • otwarte usta,
 • zamknięte oczy,
 • nienaturalny wyraz twarzy,

i cechy te nie będą powodem odrzucenia fotografii do nowego e-dowodu.

Wymogiem niezależnym od wieku jest natomiast to, by zdjęcie było aktualne. W praktyce chodzi o to, by fotografia była wykonana nie dawniej, jak 6 miesięcy przed składaniem wniosku o e-dowód.

Jak będzie wyglądał nowy dowód?


Nowy e-dowód osobisty nadal będzie fizycznym dokumentem. Ma to znaczenie dla wielu osób, które szukają kredytu lub szybkiej pożyczki przez Internet. Wiele firm pożyczkowych udziela finansowania wyłącznie po wskazaniu danych z dowodu osobistego. Ranking najlepszych pożyczek na dowód osobisty znajdziemy na przykład tutaj: https://www.zadluzenia.com/artykul/492,pozyczka-na-dowod/

Właściwie zewnętrzny wygląd nowego dokumentu tożsamości nie będzie aż tak bardzo różnił się od standardowego dowodu. Przede wszystkim zostanie utrzymany w tej samej szaro-różowej kolorystyce.

Inny będzie głównie sposób rozmieszczenia danych w dowodzie. Zmiana motywowana jest tym, że e-dowód musi być w pełni zgodny z uniwersalnymi zaleceniami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego nr 9303.

Z przodu nowego dowodu nadal będzie znajdowało się duże i małe zdjęcie właściciela, jego imię i nazwisko, a także obywatelstwo. Poza numerem dowodu na awersie znajdzie się także numer CAN - specjalny ciąg cyfr odpowiedzialny za połączenie warstwy elektronicznej e-dowodu z urządzeniem odbierającym z niego dane. Z tej strony dokumentu będzie także zapisana płeć właściciela, jego data urodzenia oraz termin ważności e-dowodu.

Dolną połowę rewersu dokumentu wypełni duża nazwa kraju (POLSKA). Na górze znajdziemy natomiast:
 • imiona rodziców,
 • miejsce urodzenia,
 • numer PESEL,
 • nazwisko rodowe,
 • nazwę organu wydającego,
 • datę wydania.

Z tyłu zostanie także ponowiony numer dowodu osobistego. Nowe dokumenty nadal będą miały na górze opis „dowód osobisty”. E-dowód to natomiast nazwa, która będzie używana w odniesieniu do tego dokumentu we wszystkich urzędach i wnioskach. Za projekt e-dowodów odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji wraz z resortem spraw wewnętrznych i administracji.

Nowy dowód – nowe funkcje


E-dowód będzie różnił się od tradycyjnego dokumentu głównie wbudowaną w niego aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną - zdjęcie twarzy). Do czego będzie można wykorzystać taki dokument?

Nowy dokument tożsamości najbardziej przyda się Polakom na lotniskach. Dotychczas wszyscy Polacy musieli stać w standardowych kolejkach do odprawy, by ich tożsamość została sprawdzona przez pracownika lotniska. Posiadacze e-dokumentu przechodzą po prostu przez bramkę, która automatycznie potwierdza ich tożsamość.

W e-dowodzie będzie można także zapisać "profil osobisty" obywatela. Będzie to bezpieczny środek elektronicznej identyfikacji danej osoby. Łatwiej będzie zatem skorzystać z e-usług administracji publicznej. Za pomocą e-dowodu podpiszemy także elektroniczne dokumenty bez wychodzenia z domu.

Jakie zdjęcie do e-dowodu osobistego? - dodano: 2019-02-12

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.