Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Rejestracja urodzenia dziecka online

-
   

Rejestracja urodzenia dziecka online
Rodzice po narodzinach dziecka mają 21 na rejestrację malucha w USC. Żeby przyspieszyć procedurę, można zarejestrować nowo narodzone dziecko online. Co jest potrzebne, aby zarejestrować dziecko przez internet? Tylko profil zaufany i dowód osobisty.

Posiadanie profilu zaufanego pozwoli na potwierdzenie tożsamości rodzica w internecie. Wystarczy, że jedno z rodziców ma założony taki profil. Profil można założyć przez bankowość internetową (obecnie jest to możliwie w 10 bankach) lub wysyłając wniosek online (tu niezbędnie jest potwierdzenie w punkcie potwierdzającym wybranym podczas rejestracji profilu).

Jeśli rodzic posiada już aktywny profil zaufany, może zarejestrować dziecko. Należy wejść na stronę obywatel.gov.pl, następnie w blok dzieci i wybrać link, który pojawi się na pierwszym miejscu zgłoś urodzenie dziecka. Można też wpisać w polu szukaj słowa: dziecko, narodziny, rejestracja, urodziny.

W kolejnym kroku należy wybrać link przez internet i w kolejnym kroku kliknąć w niebieski klawisz Zgłoś urodzenie dziecka.
Po przejściu na kolejną stronę należy wybrać sposób logowania przez profil zaufany i po przekierowaniu na stronę logowania wpisać dane, pamiętając, żeby logować się przez odpowiedni bank, jeśli w ten sposób potwierdzona była wcześniej tożsamość rodzica. W przeciwnym przypadku należy wpisać login lub adres e-mail i hasło.

Następnie należy przejść pięć kroków:
  • 1. należy potwierdzić, że jest się ojcem lub matką dziecka (nie możesz zaznaczyć, że jest się matką, gdy logowanie następuje przez profil zaufany ojca, i na odwrót. Po przejściu dalej system sam zaciąga dane osobowe ojca/matki. Należy sprawdzić, czy wszystko się zgadza i zaznacz prawidłową odpowiedź, która odpowiada aktualnej sytuacji rodzica:
    jesteś w związku małżeńskim, nastąpiło uznanie ojcostwa, dziecko urodziło się przed upływem 300 dni przed dniem ustania lub unieważnienia małżeństwa. System na bieżąco podpowiada, co oznaczają różne kwestie (pomoc z prawej strony wniosku)
  • 2. teraz należy uzupełnić dane matki/ojca i informacje z aktu małżeństwa (miejsce sporządzenia aktu - obowiązkowo, oznaczenie aktu - opcjonalnie)
  • 3. należy podać dane dziecka: imiona, datę urodzenia, nazwisko i miejsce urodzenia dziecka (placówkę medyczną, jeśli dziecko przyszło na świat w szpitalu ). W oparciu o te dane należy określić USC do rejestracji. System ponownie podpowie prawidłowe odpowiedzi.
  • 4. należy wybrać miejsce zameldowania i ważne informacje kontaktowe, w sytuacji, gdyby potrzebne były dodatkowe informacje. Sposób dostarczenia dokumentów to do wyboru: skrzynka ePUAP, poczta tradycyjna lub odbiór osobisty.
  • 5. podgląd wniosku, czyli wszystkie informacje, które wprowadzone zostały we wcześniejszych krokach. Należy je dobrze przejrzeć i skorygować ewentualne błędy, w tym literówki, cofając się do odpowiedniego wcześniejszego kroku.

Po kliknięciu klawisza podpisz i wyślij system ponownie przekieruje nas na stronę profilu zaufanego. Należy podpisać wniosek (korzystamy z rejestracji online, przekazując drogą elektroniczną nie tylko informacje, ale również podpisując dokumenty, tak, by nie trzeba było chodzić do USC i własnoręcznie składać podpis).

Należy nacisnąć klawisz podpisz profilem zaufanym. Następnie SMS-em otrzymujemy kod autoryzacyjny, który należy przepisać. Po naciśnięciu klawisza autoryzuj i podpisz dokument wniosek zostaje złożony.

Po dokonaniu rejestracji należy czekać na potwierdzenie i dokumenty rejestracyjne w wersji elektronicznej lub papierowej, w zależności od opcji, która została wybrana. Wraz z nimi rodzice otrzymają PESEL dziecka i zaświadczenie o zameldowaniu.

Jak zarejestrować dziecko przez imternet

Rejestracja urodzenia dziecka online - aktualizacja: 2019-04-05

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.