Park Narodowy Harzu « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Park Narodowy Harzu

-
Park Narodowy Harzu
Naturpark Harz - Park Narodowy Harzu, czyli pasma górskiego znajdującego się w Dolnej Saksonii. Obejmuje on powierzchnię prawie 25 000 ha. Powstał w 2006 roku jako fuzja Parku Hochharz oraz Harz. Jest to pierwszy park narodowy w Niemczech, który rozciąga się ponad granicami krajów związkowych. Obecnie 47% terenu Parku podlega ochronie ścisłej jako tzw. Naturdynamikzone, w której nie ingeruje się w naturalne procesy. W związku z tym w lasach świerkowych centralnej części Parku zezwala się na naturalny rozwój gradacji kornika drukarza i nie zwalcza się tego gatunku, Goście mogą poznać Park w towarzystwie jego pracowników w ramach ponad 2500 wydarzeń organizowanych w ciągu roku.

Flora - zwierzęta Parku Narodowego Harzu


Gdy zaczniecie spacerować leśnymi ścieżkami i rozglądać się dookoła, bardzo możliwe będzie ujrzenie sarny, dzika, rysia czy nawet jelenia szlachetnego. Czekają na was nawet specjalne wybiegi dla rysi i głuszców.

Ryś w Parku Narodowym Harzu

(c) materiały prasowe Naturpark Harz

Z pewnością usłyszycie też charakterystyczne stukanie dzięcioła o drewno. Szukanie dzikich zwierząt dookoła nas z pewnością spodoba się młodszym turystom. Na terenie Naturparku jest przygotowana dedykowana stacja do obserwacji wyjątkowych okazów, Unikatem przyrodniczym Parku jest też występowanie żbika. Zachęcamy również do odwiedzenia ogrodu botanicznego Brockengarten.

Dzieci w Parku Narodowym Harzu

(c) materiały prasowe Naturpark Harz

Fauna - roślinność Harzu


Surowy klimat i zróżnicowany krajobraz parku sprawia, że wycieczka na pewno na długo pozostanie w pamięci odwiedzających. Zachęcamy do wycieczek zarówno iglastymi lasami, jak i liściastymi. Przedzierając się wzdłuż skał można dotrzeć na najwyższy szczyt tego obszaru - 1141 metrową górę Brocken. Na pewno całej rodzinie spodoba się różnorodność flory, jaka występuje w Parku Narodowym Harzu. Od lasów bukowych dolnego regla, przez górnoreglowe bory świerkowe aż po subalpejską roślinność na szczycie. Miejscami, które wyróżniają się na tle innych parków narodowych są często spotykane i bardzo rozległe górskie torfowiska. Te obszary są bardzo często siedliskiem pięknych kwiatów. Torfowiska swoje powstanie zawdzięczają wilgotnemu klimatowi i niskim temperaturom. Te czynniki przyczyniły się po epoce lodowcowej do powstania terenów podmokłych, idealnych dla rozwoju torfowisk, które osiągają po 7 metrów wysokości.

Dom torfu

(c) materiały prasowe Naturpark Harz

Po drodze na szczyt często mija się piękne i rwące górskie potoki. Woda w nich jest zimna i czysta. Gdy młodszych złapie zmęczenie wystarczy przemyć twarz w potoku, by odzyskać rześką postawę do dalszej drogi. Strome ściany skalne również będą nie raz i nie dwa spotykane. Wspaniałą zabawą dla dzieci na pewno będzie wymyślanie jaki kształt przypomina dana formacja skalna.


zdjęcie u góry strony (c) materiały prasowe Naturpark Harz

Park Narodowy Harzu - dodano: 2019-07-16

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.