
Historia Zamku Marienburg
Zamek PowstaÅ‚ w latach 1858–1867. W 1857 roku Jerzy V Hanowerski, ostatni król Hanoweru, podarowaÅ‚ swojej żonie Marii na 40 urodziny ziemie wraz ze wzgórzem. W latach 1857–66 wybudowaÅ‚ zamek, przeznaczony na letniÄ… rezydencjÄ™ małżonków. Nazwa zamku Marienburg nadana zostaÅ‚a przez króla Jerzego na cześć jego małżonki Marii.
Budowla uważana jest za jeden z najważniejszych zabytków niemieckiego neogotyku. Styl ten przejawia się bardziej w kształcie budowli, która miała wyglądać jak bajkowy, romantyczny zamek średniowieczny. Budowa nie została jednak ukończona, gdyż w 1866 roku królestwo Hanoweru zajęły Prusy. Wstrzymało to wszelkie prace, a król Jerzy V został usunięty z tronu i udał się na emigrację do Austrii. Po pewnym czasie dołączyła do niego żona Maria.

(c) materiały prasowe Castle Marienburg
Dziś zamek nadal należy do książąt hanowerskich, gałęzi Welfów, najstarszej dynastii książęcej w Europie. Obecnie głową rodu i tytularnym królem Hanoweru jest książę Ernest August V Hanowerski. Obecność księcia na zamku sygnalizuje flaga książęca, wywieszana z tej okazji na głównej wieży zamku.
Zwiedzanie Zamku Marienburg
W pełni odrestaurowana posiadłość została udostępniona przez Księcia turystom i zachwyca gości swoim bajkowym wyglądem. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, trwa ok. 1 godziny, w czasie której zwiedzający mogą dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat Zamku Marienburg, jego mieszkańców oraz historii rodu hanowerskiego.
Trasa zwiedzania obejmuje sale i komnaty zamieszkiwane przez ostatniego króla i królową Hanoweru, które są w całości wyposażone. Udostępniona jest także galeria portretów rodu Welfów i książąt Hanoweru. Zwiedzający zobaczą piękną salę jadalną, pokoje dziecięce, buduar królowej Marii, bibliotekę królowej, ze starannie wymalowanym sklepieniem palmowym, pełną rzeźb, portretów oraz ozdobionych ksiąg i tkanin. Zdobienia służyły królowi Jerzemu do identyfikacji różnych rzeczy, gdyż był on niewidomy. Obejrzeć można także hall recepcyjny z wysoką kopułą i monumentalnymi schodami oraz całkowicie wyposażoną kuchnię zamkową z wieloma kotłami miedzianymi, formami do pieczenia, półmiskami i miskami. Zwiedzając pomieszczenia królewskie można poznać bliżej XIX-wieczne życie dworskie.

(c) EAC GmbH_Patrice Kunte
Na zamku znajduje się także restauracja oraz sklepik z pamiątkami.
Romantyczny dziedziniec, jak i sala rycerska Zamku Marienburg tworzÄ… wyjÄ…tkowÄ… atmosferÄ™ na koncerty, przedstawienia teatralne i inne imprezy kulturalne.

(c) materiały prasowe Castle Marienburg
zdjęcie u góry strony (c) pure-life-pictures - stock.adobe.com
Zamek Marienburg - dodano: 2019-07-17