Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Jakie są fazy przeziębienia i czym się charakteryzują?

-
   

Jakie są fazy przeziębienia i czym się charakteryzują?
Przeziębienie to potoczne określenie wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Objawami przeziębienia są zwykle: katar, kaszel, osłabienie i podwyższona temperatura ciała. Przy infekcji wirusowej stosuje się leczenie objawowe, pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia, dużo odpoczywać.

Bardzo często wystarczy zastosowanie domowych sposobów na walkę z przeziębieniem, jak picie herbaty z sokiem malinowym, mleka z miodem lub czosnkiem, syropu z cebuli. Przy bólu gardła zaleca się stosowanie środków, które można nabyć bez recepty i które dostępne są w formie tabletek do ssania, sprayów, syropów i lizaków dla najmłodszych. Preparaty te pomagają zwalczyć ból, drapanie, pieczenie, uczucie suchości, nawilżają gardło i chronią. Podczas infekcji wirusowej dochodzi również do kłopotów z drożnością nosa, którą można przywracać, stosując inhalacje, nawilżając powietrze w domu, sięgając po odpowiednie krople do nosa. Przeziębienie przebiega w trzech fazach, może minąć samoczynnie lub przejść w infekcję bakteryjną (trzecia faza), przy której konieczne może być zastosowanie antybiotyku.

Trzy fazy przeziębienia


Trzy fazy przeziębienia charakteryzują się innymi objawami i wymagają zastosowania innych sposobów leczenia.
Pierwszy etap choroby to faza naczyniowa, moment wniknięcia wirusa do organizmu, czyli atak drobnoustrojów. Jakie objawy są charakterystyczne dla pierwszej fazy choroby?

  • pogorszenie samopoczucia,
  • drapanie, suchość, pieczenie w gardle,
  • „suchy”, zatkany nos, kichanie, katar,
  • chrypka,
  • ból głowy,
  • kaszel suchy,
  • rzadko stan podgorączkowy.

Faza ta trwa zazwyczaj 1-2 dni. Warto już na tym etapie zacząć wzmacniać i wspierać organizm w walce z wirusami, podając witaminę C i preparaty z propolisem. Należy także zadbać o nawilżenie śluzówki nosa, stosując hipertoniczny roztwór wody morskiej czy środki z aloesem, kwasem hialuronowym lub gliceryną. Na ból gardła, drapanie, chrypkę zaleca się podanie tabletek do ssania, które złagodzą objawy i nawilżą gardło.

Kolejną fazą przeziębienia jest faza komórkowa, w której dochodzi do zmiany charakteru wydzieliny z nosa, kaszel przechodzi w „mokry”, a chory odczuwa coraz większe zmęczenie. Może pojawić się gorączka, bardziej dokuczliwe bóle głowy czy kostno-mięśniowe (choć przy przeziębieniu nie są one tak intensywne jak przy grypie). Często mówi się potocznie o ogólnym „rozbiciu”. Faza komórkowa trwa około tygodnia i to właśnie w tym czasie organizm ludzki stacza walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi, stąd intensywne pocenie się i możliwa gorączka. Ten etap przeziębienia wymaga odpoczynku, podania leków rozrzedzających wydzielinę, obniżających gorączkę, udrażniających nos i ułatwiających oddychanie. Należy też zadbać o uzupełnianie płynów i przyjmowanie leków podnoszących odporność. Faza druga może też przejść w fazę trzecią, która jest zakażeniem bakteryjnym. Można więc uznać, że to powikłanie po przeziębieniu, które oznacza, że infekcja zmieniła swój charakter, rozprzestrzeniła się na zatoki, uszy, oskrzela czy płuca. Fazę trzecią możemy poznać po nasileniu objawów, a także zmianie zabarwienia wydzieliny z nosa (często pacjenci mówią o „ropnym katarze”). Na migdałkach może pojawić się nalot lub ropne czopy, kaszel może być znacznie bardziej męczący, powodujący ból w klatce piersiowej. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci podanie antybiotyków.

Leczenie przeziębienia


Leczenie przeziębienia warto rozpocząć od odpoczynku, najlepiej pozostać w domu, przyjmować ciepłe płyny i większe dawki witaminy C oraz wapnia, podawać leki przeciwgorączkowe, przeciwhistaminowe i rozrzedzające wydzielinę. Istotne jest udrożnienie nosa, dlatego w tym celu można przeprowadzać inhalacje, stosować krople do nosa. W przebiegu przeziębienia sprawdzą się również preparaty w saszetkach z paracetamolem i fenylefryną, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając tym samym oddychanie i zmniejszając katar. Skuteczne są również domowe metody, jak picie herbaty z cytryną i miodem, soków bogatych w witaminę C (aronia, czarna porzeczka, cytrusy), herbaty z imbirem, mleka z miodem. Warto wprowadzić do codziennej diety czosnek, cebulę, a także spróbować rozgrzewających kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowego czy lawendowego). Przy problemach z gardłem warto regularnie płukać gardło naparem z szałwii, rumianku lub wodą z solą.

Czy przeziębienia można uniknąć?


Na przeziębienie zapadamy zwykle kilka razy w roku i nie jest to niczym niepokojącym. Można starać się ograniczyć ilość zachorowań, jednak nie zawsze jest to możliwe. Pomóc może unikanie kontaktu z osobami chorymi, dbanie o zdrowy tryb życia, czyli prawidłową długość snu, dietę bogatą w witaminy i minerały, regularną aktywność fizyczną. Niezmiernie ważne jest częste mycie rąk: przed posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, powrocie do domu czy kontakcie z innymi ludźmi.

Jakie są fazy przeziębienia i czym się charakteryzują? - dodano: 2019-08-02

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.