Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Zajęcia dla dzieci

Uniwersytet Łódzki dla Dzieci


Termin i miejsce

Uniwersytet Łódzki dla Dzieci
ul. Narutowicza 65
90-131 Łodź
O zajęciach
 Uniwersytet Łódzki dla Dzieci

Uniwersytet Łódzki dla Dzieci to projekt edukacyjny Łodzi Akademickiej skierowany do dzieci w wieku 7-12 lat. Twórcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Łódzki.

Dzięki temu projektowi dzieci spędzają wolny czas w ciekawy i inspirujący sposób, mając możliwość "studiowania" na uczelni wyższej.Wykłady dla dzieci

Owadzi Świat Dźwięków - Na wykładzie dzieci będą miały okazję poznać różne formy komunikacji w świecie zwierząt. Przede wszystkim będą miały szansę przekonać się, jak bardzo powszechnym zjawiskiem jest porozumiewanie się za pomocą wydawanych dźwięków. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć, jak różnorodne dźwięki wydają owady. Usłyszą m.in. pasikoniki, muchy, pszczoły, termity oraz chrząszcze. Dzieci będą mogły także zobaczyć w powiększeniu struktury, dzięki którym owady produkują dźwięki. Dowiedzą się, które owady z naszego otoczenia słyszą czułkami a które mają swoje uszy w kolanach. Dodatkowo dzieci poznają odpowiedzi na najciekawsze i najbardziej fascynujące pytania: który owad jest najgłośniejszy? Czy na pewno wszystkie dźwięki słyszymy? Jak głośne potrafią być owady? Czy dźwięki wydawane są tylko w powietrzu? Na te i inne pytania odpowiemy na naszym wykładzie!
Opiekun: dr Grzegorz Tończyk, Emilia Kobyłecka

Palinologia – czy pyłek kwiatów może pomóc policjantom - Wykład na temat śladów biologicznych pozostawionych przez rośliny jakie można wykorzystać w trakcie śledztwa policyjnego. Pyłek roślin często niewidoczny gołym okiem jest doskonałym narzędziem do wykrywania zbrodni. W trakcie wykładu Słuchacze dowiedzą się jak zbudowany jest pyłek jak bardzo jest różnorodny i dlaczego tak doskonale przydaje się policjantom.
Opiekun: dr Agnieszka Rewicz

Elektryka też prąd tyka! - Wykład ma na celu przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z elektrycznością. Pod tym pojęciem kryje się szeroki krąg zjawisk, które w różnej formie są podstawą niemal wszystkiego, co się dzieje wokół nas: od błyskawic na niebie, poprzez iskierki powstające podczas pocierania o dywan, aż do sił utrzymujących atomy w postaci cząsteczek. Z elektrycznością mamy do czynienia w różnych przyrządach i urządzeniach. W obecnym wieku techniki znajomość podstaw elektryczności jest niezbędna. Prosty obwód elektryczny kryje w sobie wiele ciekawej fizyki. Wykład będzie stanowił odpowiedź na wile pytań dotyczących elektryczności m.in. powiemy sobie dlaczego żarówka świeci a przewody nie, czemu łatwiej wytworzyć prąd elektryczny w drucie długości setek kilometrów niż w kilkucentymetrowym izolatorze, jakie są sposoby elektryzowania ciał i co się wówczas dzieje z ładunkiem elektrycznym, skąd się biorą błyskawice i czemu służą odgromniki na dachach, jak odchylić strumień wody z kranu przy użyciu grzebienia nie dotykając strumienia oraz zaprezentowany zostanie widowiskowy sposób prostowania włosów przy użyciu kuli pod dużym napięciem tj. generatora Van de Graaffa.
Opiekun: dr Agnieszka Kijanka-Dec

Smacznego! Kulturowa opowieść o jedzeniu - Wykład przedstawia kulturową refleksję nad kulinariami. Poprzez przykłady potraw z różnych kultur i ich interpretację ukazywane są znaczenia oraz symbolika posiłków: jedzenie codzienne i świąteczne, smaki tradycyjne i zapożyczone, mody żywieniowe i pokarmowe tabu. Czynność jedzenia oznacza znacznie więcej niż tylko potrzebę zaspokojenia głodu. W tym, jak, co, z kim i kiedy jemy, znajdują swój wyraz nasze przekonania, wartości, przyzwyczajenia. Jedzenie to jedna z podstawowych form kulturowej ekspresji, nośnik silnych emocji. Daną kulturę kulinarną określa przecież całokształt zwyczajów, zakazów i nakazów związanych z przyrządzaniem i spożywaniem posiłków. Jedzenie jest więc swoistym system komunikacyjnym, istotnym elementem gier tożsamościowych. Dzięki tzw. kuchni narodowej, kulinarnemu dziedzictwu i jego rewitalizacji, manifestujemy swoją kulturową odrębność. Parafrazując znane sformułowanie, można by powiedzieć: Pokaż mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś.
Opiekun: dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz


Warsztaty dla dzieci

„Niezły cyrk”, warsztaty kuglarskie - Celem warsztatów jest pobudzanie wyobraźni oraz ekspresji ruchowej dzieci. Uczestnicy zajęć przekonają się, że żonglerka piłeczkami czy obręczami wcale nie jest taka trudna, a dzięki tym umiejętnościom rozwiną swój refleks i koordynacje ciała.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Reklamowy zawrót głowy – warsztaty kreatywności - Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom zajęć podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem reklam oraz ich wpływem na odbiorców. W tym celu dzieci zapoznają się z definicją reklamy, jej typami ze względu na medium, w którym się pojawiają oraz funkcjami, jakie pełnią tego typu przekazy. Dzieci dowiedzą się również, kto zajmuje się tworzeniem reklam oraz jak wygląda praca tych osób. Ponadto uczestnicy będą mieli za zadanie wymyślić przedmiot, który chciałyby zareklamować, zupełnie nowy, nieistniejący. W ten sposób spróbujemy rozwinąć jedną z podstawowych umiejętności dobrego autora reklamy – kreatywność. Następnie stworzymy reklamę prasową i radiową tego produktu.
Opiekun: Studencko-Doktoranckie Dziennikarskie Koło Naukowe UŁ

Słoń na karuzeli – zbuduj swój własny park rozrywki - Czy miałeś okazję karmić tygrysa? Albo zbudować nowy wybieg dla słoni? A może jednak wolisz zaprojektować kolejkę pełną ostrych zakrętów i kolorowych wagoników? Nie? Z nami będziesz mógł to zrobić! „Słoń na karuzeli” to unikatowy projekt w którym dzieci wcielają się w kreatorów parków rozrywki – takich, jak zoo czy wesołe miasteczko. Poprzez wspaniałą zabawę w trakcie której przenoszą się do swoich ulubionych miejsc, dzieci poznają ekonomiczne zasady rządzące funkcjonowaniem takich ośrodków. Codzienne dokarmianie zwierząt, budowa i inwestycje w nowe atrakcje oraz konieczność zabiegania o nowych gości wyzwoli w dzieciach ducha współzawodnictwa oraz pozytywnej rywalizacji w celu osiągnięcia sukcesu swojego parku rozrywki. Dzieci w trakcie warsztatów poznają zasady oszczędzania, inwestowania oraz gospodarowania. Ponadto przekonają się o realiach konkurencji oraz sile rynku. A to wszystko w trakcie 1,5 – godzinnej rozgrywki pełnej interakcji, kolorów oraz wspaniałej zabawy. Nawet słoń by się uśmiał.
Opiekun: SKN INWESTOR

ZAPISANE W KOŚCIACH czyli co Piotrek znalazł w ogródku… - Zajęcia mają na celu zgłębienie wiedzy na temat anatomii człowieka przez zabawę. Osią warsztatów będzie zaprezentowana dzieciom historia o Piotrku, którego pies odkopał w ogródku kości.. Chłopiec zastanawia się czy kości wykopane przez psa należą do jego prapradziadka Antoniego… Na podstawie opowiedzianej historii dzieci będą miały do wykonania kilka zadań. Każde zadanie będzie poprzedzone krótkim i prostym wprowadzeniem teoretycznym np. w jaki sposób rozpoznaje się na materiale kostnym cechy szczególne. Rozwiązanie tych zadań będzie odpowiedzią na postawione w historyjce pytania.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Biologów Sekcja Antropologiczna ,,Antropołowcy”

Opowieści Kamishibai – japoński teatr ilustracji - Opowieści Kamishibai to doskonała okazja dla dzieci by poznać tradycyjne baśnie japońskie oraz doskonalić własne umiejętności opowiadania i czytania historii. Część teoretyczna warsztatów dotyczy Japonii, opowiadania Kamishibai (tradycyjna japońska sztuka snucia opowieści przy użyciu ilustrowanych kart i drewnianego teatrzyku, swoimi korzeniami sięgająca XII wieku) oraz japońskich bajek. Część praktyczna to wybór przez dzieci jednej z przygotowanych opowieści oraz wykonanie (lub pokolorowanie) ilustracji do każdego epizodu na specjalnie przygotowanym papierze. Dzieci pracują w grupach, każda grupa otrzymuje swoją bajkę. Po wykonaniu ilustracji, grupy zaprezentują swoją bajkę.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Etnologów Uniwersytetu Łódzkiego

Na tropie zagadek kryminalnych - Uczestnicy warsztatów wcielają się w rolę ekipy dochodzeniowo-śledczej. W trakcie dokonywania oględzin wcześniej zainscenizowanego miejsca zdarzenia zapoznają się z podstawowymi technikami kryminalistycznymi, takimi jak: daktyloskopia, traseologia czy osmologia. Przyswojone informacje znajdują zastosowanie podczas pobierania śladów przez poszczególnych uczestników warsztatów. Ponadto, występuje możliwość wzięcia czynnego udziału w przesłuchaniu świadka oraz zapoznania się z podstawowymi instytucjami prawa karnego. Rozwiązanie zagadki będzie należało do najbardziej przebiegłych detektywów, charakteryzujących się wyśmienitą intuicją śledczą
Opiekun: Studenckie Koło Kryminalistyków

Mamma mia! Zielona pietruszka! - Warsztaty językowe dla najmłodszych, skoncentrowane wokół tematu kulinariów. Uczestnicy nauczą się nazw najsłynniejszych włoskich potraw oraz nazw składników - a wszystko to po włosku, przy wtórze piosenek zespołu Zecchino d'Oro. Na koniec będą mogły sprawdzić swoją wiedzę przy pomocy gry w memory. A wszystko to z udziałem specjalnego gościa, czyli rodowitego Włocha!
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Italianistów UŁ „ItaliAMO”

„Blaski i cienie”, czyli warsztaty teatru cieni - Warsztaty plastyczno-teatralne skierowane do dzieci, które chcą poznać zagadkowy i magiczny teatr cieni. Zajęcia mają na celu zintegrowanie grupy i zachęcenie do wspólnej pracy i zabawy podczas tworzenia lalek oraz prezentowania krótkich etiud wykorzystujących technikę teatru cieni.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Goooool - kulisy pracy dziennikarzy sportowych - Nieodłącznym elementem relacji sportowych są dziennikarze – komentatorzy, sprawozdawcy, reporterzy. Dzięki ich pracy każde wydarzenie sportowe ma zapewnioną odpowiednią oprawę medialną – to oni są bezpośrednim przekaźnikiem emocji i atmosfery ze światowych aren sportu. Zajęcia te mają pokazać warsztat pracy dziennikarzy sportowych. W ich trakcie dzieci wcielą się w różne role – korespondentów, pracowników działu sportowego, komentatorów, fotoreporterów. Efektem zajęć będą relacje, komentarze i sprawozdania autorstwa Studentów UŁDD. Zajęcia mają za zadanie odwzorować pracę członków redakcji sportowej.
Opiekun: Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Dziennikarstwa Sportowego

Sąd w Bajkogrodzie - Może wiesz już, może nie, czym sąd zajmuje się? Kogo spotkać można tam, o tym opowiemy Wam! Na zajęciach Uczestnicy poznają zasady funkcjonowania sądu, jego zadania, osoby, które w sądzie można spotkać. Na koniec odegrają scenki wcielając się w role procesowe. Rozprawy odbywać się będą na podstawie scenariuszy znanych bajek: Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki, Kopciuszka.
Opiekun: Koło Naukowe Prawa Pracy

„Samograjki”, czyli pierwsze kroki z muzyką - Czym jest muzyka i z czego się składa? Co to jest rytm i kto to jest harmonia? Przy użyciu prostych instrumentów i własnych rąk wyczarowana zostanie melodia, która ożyje i przeniesie wszystkich w świat dźwięków. Grzechotki i dzwonki będą doskonałym początkiem zabawy i okazją do poznania podstawowych zasad tworzenia muzyki.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Śladami duchów — a czy duchy w ogóle zostawiają ślady? - Niesamowite historie z najdalszych zakątków znanego świata. Jak Polacy kilka razy do roku przywołują duchy? Gdzie na świecie upiory liżą po stopach? Jaka istota z zaświatów przychodzi na ziemię po swoją głowę? Gdzie najlepiej smakują uczty ze zmarłymi? Nasze warsztaty z duchami w roli głównej będą niezapomnianą podróżą po miejscach, czasach i kulturach.
Opiekun: Koło Naukowe Antropologów Literatury

„Baju baju ” warsztaty opowiadania historii - Podczas warsztatów wyczarowane zostaną niezwykłe, barwne i fantazyjne światy, w których żyją dziwne stwory a wszystko dzieje się na opak. Zajęcia pomogą dzieciom rozwijać wyobraźnię, ciekawie opowiadać historie, opisywać świat, który jest obok nich i tworzyć autorskie opowieści. Dzięki zajęciom rozwiną swoje kreatywne zdolności i pogłębią umiejętność posługiwania się słowem.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

DNA – zabawa klockami - Uczestnicy zostaną zapoznani z podstawami biologii komórki i razem z prowadzącymi zlokalizują położenie kwasu DNA w komórce. Poznają budowę tej ciekawej cząsteczki dzięki niezwykłym preparatom mikroskopowym. Będą mogli również przetestować świeżo zdobytą wiedzę podczas własnoręcznej konstrukcji modelu DNA. Głównym celem naszych warsztatów będzie wyizolowanie DNA domowym sposobem z owocu kiwi. Zajęcia zakończone zostaną odkodowaniem informacji zapisanej w DNA i odnalezieniem nagrody.
Opiekun: Sekcja Genetyczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów

Młody chemik - Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z zaskakującym światem przemian chemicznych. Dzięki barwnym, efektownym doświadczeniom, dzieci będą mogły dostrzec, jak interesującą nauką jest chemia oraz poczuć się jak młodzi chemicy. Przekonamy się czy czarny mazak jest na pewno czarny, a nie przypadkiem wielokolorowy, „wyhodujemy” chemicznego kameleona zmieniającego kolory i stworzymy srebrne bombki.
Opiekun: Studenckie Koło Naukowe Chemików UŁ

„Papier, nożyce, kamień”, czyli warsztaty z oddychającego papieru - Warsztaty z animacji papieru to oryginalna forma twórczej aktywności. Poprzez pracę zespołową uczestnicy rozwijają wyobraźnię i nabywają umiejętności wyrażania emocji. A wszystko to w atmosferze wspólnej kreatywnej zabawy.
Opiekun: Teatr PINOKIO w Łodzi

Filmowe abecadło, czyli jak „czytać” i „pisać” filmy? - W pierwszej części zapoznamy się z podstawowymi zagadnieniami ze świata filmu. Dowiemy się, m.in. jak za pomocą środków filmowych tworzy się czas i miejsce akcji oraz bohaterów. Poznamy także podstawowe terminy, za pomocą których można "czytać" filmy i mówić o nich: rodzaje planów filmowych, ruchy kamery, montaż. W tym celu obejrzymy sobie wiele filmowych fragmentów: obok "W pustyni i w puszczy", "Doktora Dolittle i jego zwierząt" oraz "Dzieci z Bullerbyn" pojawią się także znane filmy animowane: "Epoka lodowcowa" czy "Shrek". W części praktycznej zmierzymy się z "napisaniem" swojego filmu. Za pomocą kredek i kartonów (podzielonych na serię kadrów) namalujemy swój własny scenorys dla jednej ze scen z filmu "Akademia Pana Kleksa".
Opiekun: Studencko-Doktoranckie Koło Krytyków Filmowych UŁ


Wykłady dla rodziców

Jak chcesz, to potrafisz? – o zasadach i sposobach wzbudzania motywacji u dzieci - Motywacja nie leży na półce w sklepie. Nie można jej po prostu kupić. Jednocześnie, każdy z nas, niezależnie od tego czy ma lat siedem, czy siedemdziesiąt siedem, potrzebuje odpowiedniego wsparcia, aby móc pokonać trudności i radzić sobie z zadaniami codziennego dnia. Podczas wykładu Rodzice dowiedzą się, w jak w szczery sposób wspierać dziecko w jego działaniach, i dlaczego słowa „jak chcesz to potrafisz” potrafią zrujnować motywację.
Opiekun: dr Karolina Kossakowska

Jak uczyć dziecko przyjmować sukces i porażkę? Prawdy i mity na temat poczucia własnej wartości - Poczucie własnej wartości człowieka kształtuje się już od wczesnego dzieciństwa. Jest to świadomość bycia kochanym ,ważnym i akceptowanym i niepowtarzalnym . Najbardziej znaczący udział w procesie kształtowania tej właściwości mają rodzice. Dzięki stabilnemu poczuciu własnej wartości dziecko odnosi sukcesy ,ale także, a może przede wszystkim potrafi skutecznie radzić sobie z porażkami. Cel wykładu : • zdefiniowanie pojęcia „poczucie własnej wartości” • przedstawienie kształtowanie poczucia własnej wartości w procesie rozwoju dziecka • wskazanie różnic pomiędzy poczuciem własnej wartości a samooceną dziecka • opis błędu jako elementu uczenia się • opis porażki jako możliwości rozwoju • odpowiedź na pytanie „Co mogą zrobić rodzice , aby rozwijać poczucie wartości dziecka?”
Opiekun: dr Lidia Janiszewska

"Paluszek czy główka?" - szkolna wymówka czy objawy somatyczne stresu szkolnego - Choroby somatyczne u uczniów są najczęstszą przyczyną nieobecności w szkole. Dzieci zgłaszają różne dolegliwości, takie jak bóle brzucha, serca lub głowy. Czasami trudno odróżnić, czy mamy do czynienia z prawdziwymi objawami somatycznymi czy przyczyny dolegliwości są inne. Wykład będzie dotyczył problemu odmowy chodzenia do szkoły. Zostaną omówione także zagadnienia stresu szkolnego, jego przyczyn i skutków. Wykład będzie oparty na przykładach z pracy klinicznej oraz zawierał wskazówki dla rodziców.
Opiekun: dr Bożena Banasiak

Zrozumieć lęki dziecięce - Celem wykładu jest przekazanie wiedzy na temat trudności emocjonalnych, które często są udziałem dzieci. Każdy wiek ma „swoje” lęki, dlatego dobrze mieć świadomość, jakie zjawiska na danym etapie rozwoju mogą je powodować . Omówiona zostanie także rola czynników związanych z wychowaniem w kształtowaniu lęków u dzieci. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak przejawiają się dziecięce lęki i poznają sposoby radzenia sobie z nimi.
Opiekun: dr Katarzyna Walęcka-Matyja


______________

Kontakt z Uniwersytetem dla dzieci:
tel. (42) 635 41 77
pon - pt w godzinach 11:00 - 13:30
e-mail: dzieci@uni.lodz.pl


Wiek

minimalny: 7 lat

maksymalny: 12 lat