Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Chorwacja

Kraj i religia

Chorwacja jest jednym z najmłodszych państw Europy. Uzyskała niepodległość w roku 1991, w wyniku krwawego podziału Jugosławii, ale zdążyła już zyskać renomę jako cel turystycznych podróży. Niewielka powierzchnia Chorwacji może wprowadzać w błąd. Ten kraj o sierpowatym kształcie charakteryzuje niezwykła różnorodność scenerii - od przepięknego wybrzeża po wysokie góry i rozległe, żyzne równiny wewnątrz kraju. Chorwacja leży na przeciwko Włoch (dzieli te kraje Adriatyk), graniczy ze Słowenią Węgrami, Serbią i Czarnogórą. Znajduje się na politycznych i kulturowych rozstajach, które uformowały jej tożsamość. Najwspanialszą przyrodniczą atrakcją Chorwacji jest wybrzeże Adriatyku, które obejmuje aż 1185 wysp. Latem panuje tu wspaniały klimat - upał dnia łagodzi chłodna bryza znad Adriatyku. Nawet wiosną i jesienią temperatury pozwalają chodzić w koszulkach z krótkim rękawem, podczas gdy w wielu innych krajach Europy trzeba się ubierać w ciepłe kurtki. Z daleka od plaż potężne masywy górskie, takie jak Ucka, Biokovo i Velebit, oferują znakomite warunki do uprawiania wspinaczki, wędrówki po górach i sportów ekstremalnych. Jeszcze dalej w głąb lądu leży Park Narodowy Jeziora Plitwickie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako oaza rwących potoków, grzmiących wodospadów i zielonkawych jezior. Równie imponujący, ale nieco rzadziej odwiedzany przez turystów jest Park Narodowy Krka w Dalmacji.
Choć krwawa wojna, która przetoczyła się przez terytorium byłej Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych, już dawno się skończyła, Chorwaci nie ukrywają żalu, iż Europa pozostawiła ich w pewnym sensie samym sobie.
Powojenny wzrost gospodarczy tego państwa został częściowo zahamowany przez kontrowersyjnego prezydenta Franjo Tudjmana, ale po jego śmierci w 1999 kraj został zaproszony do światowej społeczności. Na czele chorwackiego państwa państwa stoi prezydent, wybierany w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. To on powołuje rząd, łącznie z jego szefem - premierem.
Większość mieszkańców Chorwacji to katolicy. Wyznanie prawosławne deklaruje nieco ponad 5% społeczeństwa, a około 3% to muzułmanie.