Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

Chorwacja

Co warto zobaczyć?

Większość ośrodków turystycznych w Chorwacji jest skoncentrowana na wybrzeżu Adriatyku, w Dalmacji i na półwyspie Istria oraz na niezliczonych wyspach. Znakomitym sposobem na poznanie wybrzeża Chorwacji jest podróż wodą między wyspami na Adriatyku. W głębi lądu Chorwacja ma także wiele do zaoferowania turystom. Warto zobaczyć stolicę, Zagrzeb, przepiękne górskie widoki, zamki, uzdrowiska i wyjątkowej urody Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Od Zagrzebia na wschód od Slawonii biegnie autostrada.
Stolica Chorwacji to przede wszystkim liczne muzea, urocza starówka, parki i bogate życie nocne. Wszystko to czyni Zagrzeb idealnym celem krótkich wycieczek. Wiele osób, które wybierają się na wybrzeże, omija stolicę, tracąc tym samym okazję do poznania tej zwartej, ożywionej metropolii, której nadają ton jej młodzi mieszkańcy.
110 km na południe od Zagrzebia rozciąga się Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Piękno Plitwic zachwyca niezależnie od pory roku. Można przyjechać tu na kilka godzin z Zagrzebia lub jednego z miast na południowym wybrzeżu, ale najlepiej spędzić tu noc w jednym z państwowych hoteli w granicach parku.
Popularnym celem wycieczek do Chorwacji jest także Istria - trójkątny półwysep wcinający się w Adriatyk na samej północy wybrzeża. Jednym z największych miast w Istrii jest Paula. Znajduje się tam przepiękny amfiteatr, pozostałość z czasów, gdy półwyspem władali Rzymianie. Kolejne interesujące pozostałości po czasach rzymskich to łuk triumfalny Sergiusza, świątynia Augusta i ruiny Forum Romanum. Warto odwiedzić również Dubrownik, jedno z najwspanialszych europsjekich miast, zwane często "Perłą Adriatyku". Choć w czasie wojny domowej miasto zamarło, a co za tym idzie - przemysł turystyczny praktycznie przestał funkcjonować, dziś sytuacja jest odwrotna. Turystów jest tu nawet za dużo - na przepięknej starówce panuje zwykle tłok, a osoby, które nie zarezerwowały noclegu z dużym wyprzedzeniem, mogą być zawiedzione.
Żelaznym punktem każdej wycieczki do Chorwacji jest Split, stolica nadmorskiej Dalmacji. To miasto to zabytek sam w sobie - spacerując uliczkami starówki, chodzimy po dawnych korytarzach słynnego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. W Chorwacji znajduje się także jeden z najwspanialszych przykładów sztuki bizantyjskiej na świecie - Bazylika Eufrazego w Poreču. Zachwyt budzi wśród turystów róznież budowana przez ponad 100 lat Katedra w Szybeniku - mozaika późnego gotyku i renesansu i wreszcie doskonale zachowane średniowieczne miasteczko Trogir, nazywane przez swych mieszkańców 'muzeum miejskim'.