Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Regularne korzystanie z basenu zwiększa ryzyko kataru siennego

-
   


Niemieccy naukowcy na łamach pisma "Allergy" opublikowali wyniki badań, z których wynika, że osoby, które w dzieciństwie regularnie uczęszczały na basen z chlorowaną wodą, są bardziej narażone na wystąpienie kataru siennnego.

W badaniach wzięło udział 2606 osób w wieku 35-74 lata, o udokumentowanej historii zdrowia, które dodatkowo wypełniły specjalną ankietę.
Wyniki wskazują na korelację pomiędzy częstotliwością korzystania z basenu, a występowaniem kataru siennego. Te z osób, które w dzieciństwie uczęszczały na basen od 3 do 11 razy w roku, a woda w basenie była chlorowana, muszą się liczyć z tym, ze ryzyko wystąpienia u nich kataru siennego jest o 74% wyższe niż u tych, którzy na basen nie chodzili.

Dr Yvonne Kohlhammer i jej współpracownicy są przekonani, że produkty uboczne chlorowania wody na basenach mogą uszkadzać wyściółkę płuc.

To z kolei przyczynia się do łatwiejszego kontaktu z alergenami i w konsekwencji do zwiększenia ryzyka kataru siennego.


Regularne korzystanie z basenu zwiększa ryzyko kataru siennego - dodano: 2007-04-05


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.