TOP 5 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

TOP 5 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć

-
TOP 5 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć
“Cudze chwalicie, swego nie znacie” - trudno nie zgodzić się z tym powiedzeniem. Polska jest piękna i czasami wystarczy tylko wsiąść w samochód, by odkryć naprawdę wyjątkowe miejsca. Prezentujemy listę kilku atrakcji turystycznych, w których zamiast tłumów, spotkasz się z naturą - na taką wycieczkę warto wybrać się z całą rodziną.
#1 Pustynia Błędowska


Nie każdy wie, że w Polsce mamy pustynię. Na pograniczu dwóch województw (śląskiego i małopolskiego) znajduje się długi na 10 kilometrów i szeroki na 4 kilometry obszar lotnych piasków. Na terenie pustyni utworzono kilka punktów widokowych (Wzgórze Czubatka, Wzgórze Dąbrówka i Róża Wiatrów). Nieopodal przepływa Biała Przemsza, a na południu rośnie gęsty las. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Warto wybrać się tam tuż przed zachodem słońca. Z Pustyni Błędowskiej szybko dojedziesz do Olkusza i leżących nieopodal malowniczych terenów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Dzieciom warto pokazać Zamek Ogrodzieniec. Ruiny zamku z XIV wieku znajdują się na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd i są udostępnione do zwiedzania.

Pustynia Błędowska z dziećmi


#2 Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego


Pozostajemy w klimacie pustynnym, ale tym razem przenosimy się na północ. Na terenie Polski wyróżnia się 23 parki narodowe — wyjątkowe obszary przyrodnicze pod specjalną ochroną. Jednym z nich jest Słowiński Park Narodowy, który leży w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie lasy i bory oraz ruchome wydmy — to wszystko na powierzchni ponad 300 kilometrów kwadratowych! Ruchome wydmy to wyjątkowe zjawisko, od którego wręcz nie można oderwać wzroku. Poruszane wiatrem ziarenka piasku zrobią wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki.

Słowiński Park Narodowy


#3 Mazury — cud natury


Słyszysz “Mazury”, myślisz “jeziora”. Nazwy takie jak “Śniardwy” czy “Mamry” znasz już od czasów szkolnych. Jednak czy kiedykolwiek miałeś okazję zobaczyć na własne oczy wyjątkowe tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego? Wycieczka na północny wschód Polski to świetny pomysł na spędzenie aktywnego weekendu z rodziną. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy wodnych przygód mogą wybrać się na rejs żaglówką po mazurskich jeziorach. Wodne szaleństwa to również idealne prezenty dla dzieci. Taki rejs Twoja pociecha na pewno zapamięta na długo! A gdy już wrócicie z rejsu, możecie wybrać się na wycieczkę do Giżycka lub Ełku.

Mazury dla dzieci#4 Zielone wzgórza nad Soliną


Wracamy na południe, tym razem w Bieszczady. O zielonych wzgórzach nad Soliną powstała niejedna piosenka. Nic w tym dziwnego. Mieszkańcy uważają ten region za magiczny, a turyści, gdy raz przyjadą, chcą znów wracać. Solina to wieś w województwie podkarpackim, która słynie z Jeziora Solińskiego i zapory wodnej. Stąd już niedaleko w góry, czyli leżące na samym krańcu Polski Bieszczady. Bieszczady rozciągają się na terytorium Polski i Ukrainy, a najwyższym szczytem po naszej stronie jest Tarnica (1346 metrów n.p.m.). Z dziećmi można wybrać się na niższy masyw — Połoninę Wetlińską, gdzie znajduje się schronisko górskie “Chatka Puchatka”. Inne atrakcje i prezenty dla dzieci w Bieszczadach? Park linowy lub kurs windsurfingu w Polańczyku.

Bieszczady


#5 Wyspa Wolin


Mamy pustynię, liczne jeziora, góry. Na naszej liście nie mogło zabraknąć wyspy! Wolin to przybrzeżna wyspa na terytorium Polski, którą od lądu oddzielają dwie cieśniny. Wolin sąsiaduje z inną wyspą o nazwie Uznam, należącą częściowo do terytorium Niemiec. Atrakcje turystyczne wyspy Wolin to przede wszystkim rozległy teren Wolińskiego Parku Narodowego. Przepięknie klify morskie, Jezioro Turkusowe, miasto Wolin czy przystań w Międzywodziu — to tylko niektóre miejsca, które warto zobaczyć. Z wyspy niedaleko do Szczecina, Świnoujścia czy na plażę do Międzyzdrojów. Miejsc i atrakcji wystarczy na cały weekend z rodziną. Udanej podróży!

Wyspa WolinTOP 5 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć - dodano: 2020-05-27

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.