ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Planujesz zakup materaca dziecięcego? Poznaj wskazówki doboru materacy dziecięcych prosto od eksperta Hilding Anders

-
Planujesz zakup materaca dziecięcego? Poznaj wskazówki doboru materacy dziecięcych prosto od eksperta Hilding Anders
Każdy rodzic starający się zapewnić dziecku jak najlepszy start w życie wie, jak ważny w życiu młodego człowieka jest sen. To właśnie śpiąc dziecko spędza najwięcej czasu, podczas którego rośnie, wypoczywa i regeneruje się. Aby jednak sen był zdrowy należy stworzyć właściwe warunki dla dziecka - nie wystarczy tu cisza i przyciemnione pomieszczenie, potrzebny jest również dobrze dobrany materac.

Niestety problem dobrania materaca jest o tyle trudny, że opinia malucha o wygodzie może nie być do końca wymierna - dlatego ciężar ten spada na rodzica. Dlatego warto dobrać właściwy materac i choć na początku może się to wydawać trudnym zadaniem, wystarczy wziąć pod uwagę kilka aspektów, by wybrać najlepszy i zapewnić dziecku zdrowy sen. Jaki powinien być idealny materac? Czym kierować się przy jego wyborze? Gdzie kupić materac?

Dlaczego materac dla dziecka jest ważny?


Dziecko w pierwszych latach życia intensywnie się rozwija, dlatego zapewnienie mu odpowiedniego materaca jest wręcz kluczowe. Przy nieodpowiednio dopasowanym miejscu do spania mogą pojawiać się:
 • bezsenność - zarówno malucha, jak i rodziców;
 • wady rozwoju - źle ułożony, wciąż rozwijający się kręgosłup może prowadzić do wad postawy;
 • nieprawidłowy rozwój - sen jest bardzo ważny dla mózgu i bez niego rozwój może zostać znacząco opóźniony.


Niemniej wybór materaca nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osoby, która nie ma w tym doświadczenia - na szczęście przy zwróceniu uwagi na kilka podstawowych parametrów każdy sobie z nim poradzi. Jak wybrać materac dziecięcy?

Podstawowe parametry materaca idealnego, czyli na co zwrócić uwagę?


Aby prawidłowo wybrać materac dla dziecka nasi eksperci radzą by zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
 • Rozmiar. Rozmiar łóżeczka często budzi wiele wątpliwości - w końcu dziecko wciąż rośnie, a częsta wymiana materaca nie dość, że pochłania czas, to jeszcze generuje koszty. Dla niemowląt odpowiednie będą materacyki w wymiarach 60x120 oraz 70x140, zaś dla małych dzieci i młodzieży najczęściej wybierane są rozmiary 80x180 oraz 90x190. Warto zadbać też o swoje własne łóżko i wybrać materac 200x200 - dzieci w wieku do ok. 5 lat lubią przychodzić spać do łóżka rodziców, więc jest to odpowiedni wymiar, aby wszyscy mogli się wyspać.
 • Grubość i twardość. Jako że dzieci ważą zdecydowanie mniej niż dorośli ludzie, potrzebują bardziej miękkiego oraz cienkiego materaca. Dla dzieci do lat 12 materac rekomendowany przez zdrowykregoslup.pl ma około 10 centymetrów grubości i posiada parametr twardości H1 lub H2. Dla niemowląt warto wybrać specjalne materace z serii dla maluszków - w ofercie Hilding są to modele Kołyska, Dobranocka oraz Safety Smyk. Mają one odpowiednią twardość, która pozwoli dziecku i na komfortowy wypoczynek, i na właściwy rozwój.
 • Typ wypełnienia. Według naszych ekspertów materac dla dziecka powinien spełniać dodatkowe wymogi - być niezwykle higieniczny. Najlepszy materac będzie więc nie tylko wodoodporny, ale i przewiewny oraz antybakteryjny. Dobre miejsce do snu powinno być również wygodne, odpowiednio podpierać sylwetkę oraz kręgosłup, oraz być zwyczajnie wygodne, aby zapewnić zdrowy i komfortowy sen. Najlepszym wyborem będą więc materace piankowe.
 • Dodatkowe udogodnienia. Niektóre marki decydują się na specjalne udogodnienia dla dzieci. Na przykład marka Sleepmed by Hilding Anders oferuje rodzicom choćby specjalnie wyprofilowany kształt materaca, tak, by dziecko z niego nie spadło, czy wodoodporną powierzchnię materacy - specjalnie opracowana gama materaców dla dzieci jest w pełni bezpieczna i zapewnia zdrowy i komfortowy sen.


Materac idealny - jak wybrać


Gdzie i jak najlepiej kupić materac?


Zasadniczo materac dla dziecka można kupić w wielu miejscach:
 • bezpośrednio w większych sklepach wnętrzarskich,
 • w salonie materaców,
 • używany od osoby prywatnej,
 • w sklepie online, przez internet.


Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy należy zwrócić uwagę na cenę - zbyt niska może świadczyć o złej jakości komponentach, a z kolei zbytnio wygórowana, może być jedynie wyznacznikiem znanej marki. Ponadto zakupy internetowe są o tyle atrakcyjne, że często można wybrać opcję transportu do domu, co jest bardzo wygodne - szczególnie jeśli nie dysponujemy odpowiednimi środkami transportu bądź zdecydowaliśmy się na większy materac.

Oprócz miejsca zakupu bardzo ważny jest producent - to od niego zależy jakość materaca, poziom obsługi klienta i dodatkowe udogodnienia, dlatego warto zdecydować się na materace marki Sleepmed by Hilding Anders, ze względu na atrakcyjne artykuły.

*****

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.

Planujesz zakup materaca dziecięcego? Poznaj wskazówki doboru materacy dziecięcych prosto od eksperta Hilding Anders - dodano: 2020-09-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.