ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rowerki dla dzieci, jaki wybrać żeby służył na lata?

-
Rowerki dla dzieci, jaki wybrać żeby służył na lata?
Jaki rowerek dla dziecka kupić? Przed tym dylematem stają rodzice dwulatków, a czasem i młodszych dzieci. Zobacz, czy i kiedy warto kupić rowerek trójkołowy, kiedy dziecko jest gotowe na rowerek biegowy i jaki rowerek z pedałami będzie najlepszy.

Rowerek trójkołowy - czy warto go kupić dziecku


Rowerki trójkołowe niegdyś były postrzegane jako te, na których dziecko uczyło się trudnej sztuki poruszania się na rowerze. Nadal są w sprzedaży, jednak dziś ich funkcja jest nieco inna.

Przede wszystkim taki rowerek nie wymusza prawidłowej postawy rowerzysty. Dziecko siedzi na nim jak w wózku, pedały umieszczone są w przednim kole, a więc "jazda" na takim rowerku ma niewiele wspólnego z faktycznym treningiem rowerowym.

Nie oznacza to jednak, że kupno takiego rowerka jest pozbawione sensu. Wręcz przeciwnie! To na nim dziecko uczy się przemieszczania na zupełnie nowych zasadach, nawet jeśli to rodzic stanowi element napędowy. Na rowerku siedzi się dużo niżej niż w wózku, można dotknąć stopami ziemi, co dla małego dziecka jest swego rodzaju nowością.

Rowerek biegowy - miks plusów takiego rozwiązania


Rowerek trójkołowy stosunkowo szybko można zastąpić rowerkiem biegowym. Już niektóre dwulatki doskonale radzą sobie z jazdą na takowym, ale nic na siłę. Jeśli dziecko nie radzi sobie z koordynacją i balansowaniem ciałem, trzeba trochę poczekać. Trzylatek powinien już być gotowy na rowerek biegowy.

Dlaczego warto kupić rowerek biegowy? To rozwiązanie, które ma szereg plusów:
  • nauka balansowania ciałem,
  • nauka utrzymania równowagi,
  • nauka prawidłowego trzymania kierownicy i sterowania nią,
  • nauka hamowania (niektóre rowerki biegowe mają wbudowany w kierownicę hamulec),
  • aktywizacja mięśni i przyzwyczajenie od najmłodszych lat do aktywności fizycznej,
  • samodzielność, która daje zwiększone poczucie własnej wartości,
  • wstęp do jazdy na „dorosłym” rowerze. Wieloletnie obserwacje wskazują, że dzieci jeżdżące na rowerkach biegowych, w przyszłości nie mają problemu z jazdą na rowerze z pedałami.


Rowerek z doczepianymi kółkami - kiedy kółka są niepotrzebne?


Kolejny stopień wtajemniczenia to rowerek z czterema kółkami – propozycja skierowana do dzieci w wieku około czterech lat. Taki rowerek ma przyzwyczaić dziecko do pedałowania, co – zwłaszcza w początkowym okresie nauki – może być nieco męczące. Jazda na rowerku jest raczej treningiem niż sposobem na przemieszczanie się, przynajmniej na początku.

Rowerek powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Standardowo czterolatkom poleca się rowerki dla dzieci z kołami o średnicy 12 cali, jednak najlepszym sposobem na dopasowanie rowerka jest posadzenie na nim dziecka i sprawdzenie, czy może swobodnie postawić stopy na podłożu. Aby dokładniej dopasować rowerek do wzrostu dziecka, można w razie potrzeby podnieść lub opuścić kierownicę i siodełko.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie rowerka?


Chociaż poszczególne rodzaje rowerków towarzyszą dzieciom raczej krótko, przy ich wyborze nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Tani rowerek nie musi, ale może być ciężki, trudny do wprawienia w ruch. Mowa tu zarówno o rowerkach biegowych, jak i tych z pedałami. Warto też sprawdzić, jak duży opór stawiają pedały, czy rower jest wyposażony w błotniki, czy ma hamulce w pedałach, czy tylko ręczne, czy ma dodatkowy koszyk na kierownicy i światła odblaskowe. Najlepiej kupować rowerki w sklepach, które oferują wyroby nieco droższe, ale lepsze jakościowo, np. https://bamboli.pl. Jeśli dziecko nie doczeka się młodszego rodzeństwa, można taki rowerek przekazać innym dzieciom w rodzinie lub sprzedać.

Rowerki dla dzieci, jaki wybrać żeby służył na lata? - dodano: 2021-02-10

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.