ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czym są zabawki sensoryczne? Czy są wskazane dla Twojego dziecka?

-
Czym są zabawki sensoryczne? Czy są wskazane dla Twojego dziecka?
Dzieci rozwijają się poprzez zabawę. W ten sposób poznają świat i uczą się reagować na bodźce. Szczególnie pomocne są zabawki sensoryczne, stworzone w celu stymulacji zmysłów. Wzrok, słuch, dotyk, a nawet węch – na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty dedykowane ich doskonaleniu. Jakie rodzaje zabawek sensorycznych wyróżniamy i którym dzieciom są szczególnie potrzebne?

Zabawki sensoryczne - czym są i dla kogo są przeznaczone?


Nie przypominają komercyjnych zabawek, nawiązujących do ulubionych bohaterów kreskówek czy baśni. Niemniej dzieci je uwielbiają - zabawki sensoryczne posiadają interesujące, nietypowe kształty, zaciekawiają kolorem czy fakturą. Wiele z nich wydaje dźwięki - piszczą, szeleszczą lub grzechoczą. Często wykonane są z oryginalnych materiałów i charakteryzują się puchatą, kolczastą, gładką lub śliską powierzchnią.

Zabawki sensoryczne wspierają rozwój psychofizyczny dziecka w zajmujący, przyjemny sposób. Organizm reaguje na dostarczane przez zabawkę bodźce i przesyła do mózgu informację. Pobudzony umysł uczy się reagować na otaczającą rzeczywistość wystarczająco szybko i sprawnie. To dlatego akcesoria te chętnie wykorzystuje się w grach i zabawach oraz w rehabilitacji. Pomocne w terapii wcześniaków i niemowląt opóźnionych w rozwoju, służą również dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej. Dla dzieci w pełni zdrowych stanowią wspaniały przewodnik po świecie zmysłów, zaspokajając ich naturalną ciekawość.

Aktywizowanie połączeń mózgowych związanych z odbiorem sygnałów zewnętrznych ma znaczenie zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju dziecka. Zabawki sensoryczne dla niemowląt wysyłają delikatne impulsy świetlne lub dźwiękowe, które pobudzają zainteresowanie malucha. W pierwszych miesiącach życia dziecko rozróżnia tylko kontrastowe barwy (z początku wyłącznie czerń i biel, a z czasem także czerwień, żółć, zieleń i fiolet). Z tego powodu maskotka czy karuzela w intensywnych kolorach będą świetnym zakupem dla szkraba w tym wieku.

Typy zabawek sensorycznych


Zabawki sensoryczne podzielić możemy na te, które kształtują odbiór czynników jednego tylko rodzaju oraz na polisensoryczne - rozwijające kilka zmysłów równocześnie. Często przedmioty te mają za zadanie także ćwiczenie motoryki rąk. Piasek kinetyczny, drewniane zabawki sensoryczne w rodzaju puzzli i układanek, trenują zdolności manualne dziecka, dzięki czemu później lepiej radzi sobie ono podczas zajęć plastycznych i technicznych.

Ogólnie pośród zabawek sensorycznych wyróżniamy akcesoria:
  • pobudzające wzrok, jak sorter, kolorowa mata edukacyjna, tekturowe książeczki edukacyjne,
  • ćwiczące zmysł słuchu, np. bębenek, grzechotka, dzwoneczki,
  • uwrażliwiające dotyk: piłki z wypustkami, klocki, nawlekanki,
  • stymulujące węch czy smak, np. gra sensoryczna z kapsułkami zapachowymi, kostki sensoryczne,
  • polisensoryczne, np. przytulanka w kontrastowych kolorach.

Zabawki sensoryczne znakomicie wspierają koncentrację - świetnie się sprawdzą w przypadku malca skłonnego do rozproszenia i przemęczenia. Należy pamiętać, by dostosować wybór zabawki do wieku dziecka.

Pogodzenie dobrej zabawy z wartością edukacyjną czy nawet terapeutyczną jest jak najbardziej możliwe. Wiele nurtów oraz funkcji takich zabawek się przeplata ze sobą, np. zabawki sensoryczne niejednokrotnie pełnią też funkcję zabawek manipulacyjnych czy wpisujących się w nurt Montessori.

Co oprócz zabawek do terapii SI? Sprawdź zabawki manipulacyjne


Warto tu jeszcze wyróżnić wspomniane przed chwilą zabawki manipulacyjne - czyli zabawki i akcesoria ukierunkowane przede wszystkim na ćwiczenie motoryki małej dziecka. Sprawne paluszki to podstawa już od najmłodszych lat. Zabawa angażująca dłonie może mieć ogromny udział w tym jak później dziecko będzie sobie radziło, np. z wiązaniem butów, zapinaniem guzików oraz wieloma innymi, oczywistymi z perspektywy osoby dorosłej, czynnościami.

Świadomi rodzice preferują wartościowe zabawki ponad trajkoczące zabawki z plastiku. To bardzo fajne podejście, które w przyszłości z pewnością wyda owoce, do czego gorąco zachęcamy.

Czym są zabawki sensoryczne? Czy są wskazane dla Twojego dziecka? - dodano: 2021-03-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.