Podział obowiązków rodzicielskich « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Podział obowiązków rodzicielskich

-
Podział obowiązków rodzicielskich
Ciąża nie dotyczy tylko kobiety, podobnie jak wychowywanie dziecka. Za stworzenie nowego życia odpowiadają dwie osoby, dlatego powinien nastąpić równy podział obowiązków. Obecnie coraz więcej kobiet decyduje na szybki powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Jak mądrze pogodzić obowiązki rodzicielskie?


Nie jest już żadną nowością branie urlopu tacierzyńskiego, czyli pozostawanie z maluszkiem przez ojców. Kobiety sukcesu mające dobrze płatną pracę nie myślą nawet o porzuceniu swojej kariery z powodu nowego członka rodziny. Chcą dalej się rozwijać i czerpać z tego mnóstwo radości, a małe dziecko w domu nie musi być przeszkodą. Jeśli rodzice mają żyć w zgodzie, to podstawą są odpowiednio podzielone obowiązki.

Udane małżeństwo a podział obowiązków domowych


Małżeństwo nie jest usłane różami, zdarzają się też gorsze dni, partnerzy napotykają na różne trudności na wspólnej drodze. Bardzo ważne jest to, aby rozmawiać ze sobą, unikać cichych dni i nieporozumień. Nikt nie czyta w myślach, więc oczekiwanie tego, że druga osoba się czegoś domyśli, jest zwykłą naiwnością. Nawet najlepsze związki, postrzegane jako wręcz idealne, nie są perfekcyjne.

Każdy człowiek jest inny, a spojrzenie na świat zmienia się wraz z upływem czasu. Jeśli wspólne życie ma być łatwiejsze i przyjemniejsze, to trzeba wyznaczyć pewne zasady i ich oczywiście przestrzegać. Należy pamiętać o tym, że małżeństwo to nie tylko miłość, ale też obowiązki, których przybywa wraz z pojawieniem się dziecka w domu. Od mężczyzny wymaga się przede wszystkim dbania o swoją rodzinę, zapewnienia jej dobrobytu. Dobrze płatna praca służy też rozwijaniu zainteresowań zawodowych i ma wpływ na aktywność społeczną. Jako że mężczyzna nie zachodzi w ciążę, dziecko nie ma większego wpływu na jego karierę zawodową, w przeciwieństwie do kobiet napotykających sporo utrudnień. Zaawansowana ciąża i połóg wymuszają wręcz rezygnację z pracy.

Nierzadko kobiety decydują się na całkowite porzucenie pracy i oddanie się życiu rodzinnemu, wychowywaniu dziecka. Nie brakuje też pań będących w stanie połączyć życie zawodowe z rodzinnym. Jeśli sytuacja finansowa tego wymaga, to młode mamy mogą zdecydować się na pracę zdalną, wykonywaną w domu. Coraz więcej kobiet chce po prostu wyrwać się z domu, wyjść do ludzi, zmienić otoczenie. Jeśli każdy dzień wygląda tak samo i polega na wykonywaniu domowych obowiązków, a mężczyzna tylko pracuje i nie angażuje się w nie, to niestety jest to prosta droga do pojawienia się problemów. Zmęczeni pracą chcą się zrelaksować, mają szereg oczekiwań względem żon, które ich zdaniem cały dzień krzątają się bez celu po domu. Kwestią czasu jest pojawienie się frustracji i szeregu negatywnych emocji, jeśli tylko jedna osoba ma się wszystkim zajmować lub spada na nią większość obowiązków. Kluczem do sukcesu jest zawsze spokojna i rzeczowa rozmowa. Należy komunikować swoje potrzeby i oczekiwania, mówić o napotykanych trudnościach. Trzeba się wręcz domagać pomocy od współmałżonka, dokonać podziału obowiązków, negocjować. Precyzyjne ustalenia i zasady, jasne i konkretne komunikaty – tego nie może zabraknąć w żadnym małżeństwie. Szczerość i otwartość stoi na straży udanego małżeństwa.

______________________________________________________________________

Artykuł przygotowany przez specjalistów z Kliniki GedeonMedica oferującej leczenie zaburzeń psychicznych, zaburzeń odżywiania i chorób psychosomatycznych.
www.gedeonmedica.pl

Gedeon Medica
Podział obowiązków rodzicielskich - dodano: 2021-09-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.