Rowerki biegowe dla aktywnego dwulatka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rowerki biegowe dla aktywnego dwulatka

-
Rowerki biegowe dla aktywnego dwulatka
Rowerek biegowy to doskonały wstęp do przygody z jednośladem. Pokażemy Ci, jakie są jego zalety i jak ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru takiego sprzętu dla malucha.

Jazda na rowerze jest zdrową formą aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego warto zaszczepić w dziecku tę pasję "od małego". To naturalny i bardzo przyjemny sposób na budowanie naturalnej odporności i wydolności małego organizmu. Rodzice często pytają o to, jaki rowerek jest odpowiedni dla najmłodszych.

Często wybór rowerka na trzech kółkach argumentują tym, że taki pojazd jest bezpieczniejszy. Z drugiej strony mamy rodziców, którzy wybierają rowerek biegowy i dają maluchowi wolność podczas nauki jazdy na jednośladzie. Nie będziemy Cię przekonywać do jednego z tych rozwiązań - zajmiemy się pokazaniem rowerków biegowych we wszystkich aspektach i jeśli zdecydujesz się na jego zakup - podpowiemy jak wybrać odpowiedni sprzęt.

Rower dla dzieci - biegowy czy z bocznymi kółkami?


Rower biegowy to zasadniczo tylko rama z siodełkiem i kierownica. Nie ma pedałów - dziecko odpycha się nóżkami, aby wprawić jednoślad w ruch. Taka forma "jazdy" na rowerze czy innym pojeździe jest polecana przez ortopedów dzieciom zdrowym. Chodzi o ćwiczenie mobilności stawów i całego układu ruchu.

Jazda na rowerku biegowym uczy dziecko utrzymania stabilnej pozycji stojącej. Bo na początkowym etapie maluch chodzi z rowerkiem, dopiero po pewnym czasie uczy się odpychać nóżkami, siedząc na siodełku. Konieczność manewrowania kierownicą uczy jak utrzymać balans i właściwie rozłożyć środki ciężkości. Pracują nie tylko mięśnie nóg, ale również pleców i ramion.

Rodzice dzieci, które zaczynają jazdę na rowerku z dodatkowymi kółkami, często mają problem z nauczeniem dużego już dziecka jazdy na dwóch kołach. Kiedy maluch zaczyna od rowerka biegowego, nie ma tego problemu. Z reguły nauka pedałowania trwa zdecydowanie krócej niż trening utrzymania równowagi po usunięciu bocznych kółek. Dzieci, które rozpoczęły swoją przygodę z jednośladami na rowerku biegowym w sposób naturalny przesiadają się na większy rower z pedałami i zaczynają na nim jeździć.

Jaki rowerek biegowy wybrać?


Choć konstrukcja jest bardzo prosta, to wybór najmniejszych jednośladów jest naprawdę spory. Zacznijmy od ramy, bo to najważniejsza część roweru i w tym przypadku może być wykonana z różnych materiałów. Rower biegowy na drewnianej ramie to wybór dla miłośników ekologicznego retro. Warto jednak zwrócić uwagę na przechowywanie takiego sprzętu. Drewno pod wpływem wilgoci może zmieniać swój kształt i właściwości.

Ramy aluminiowe są lekkie i dość sztywne, zapewniają bezpieczną jazdę. Taka konstrukcja będzie trwała, a rower bezpiecznie można przechowywać w piwnicy. Polski producent rowerów Tabou poszedł o krok dalej i wyprodukował rowerek biegowy z ramą magnezową. To materiał ultralekki i bardzo wytrzymały. Według nas najlepszy wybór, jeśli chcesz kupić rowerek biegowy, który potem posłuży również młodszemu rodzeństwu.

Rowerek biegowy


Kolejną kwestią jest kierownica, a konkretnie jej skrętność. Rower dla dzieci bez pedałów może mieć w pełni skrętną kierownicę jak w rowerze dla osoby dorosłej. Są również modele o ograniczonym skręcie. Rodzice często upatrują tutaj ryzyko poważnych kontuzji podczas upadków. Chodzi o to, aby kierownica tak ułożyła się, aby dziecko nie doznało dodatkowych urazów przewracając się z rowerem. W tej kwestii zdania są mocno podzielone, dlatego część producentów oferuje kierownice z blokadą. Rodzic sam decyduje o tym, jaki skręt ma mieć kierownica.

Nie bez znaczenia pozostaje również geometria ramy. Część rowerków biegowych ma kierownicę na podobnej wysokości co siodełko. Takich modeli lepiej unikać - jak maluch podrośnie i podniesiesz mu siodełko, kierownica będzie za nisko. Taka jazda będzie nie tylko niewygodna, ale może też powodować wady postawy. W tym miejscu znów przywołamy rower biegowy Tabou Run - w tym modelu rama zapewnia prawidłowe ustawienie pleców dziecka podczas jazdy na siedząco.

Rowerek biegowy


W jakim wieku dziecko może zacząć jeździć na rowerku biegowym?


Ze względu na to, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, trudno jest określić jasno tę granicę. W przypadku rowerów biegowych konieczne jest, by dziecko stabilnie i samodzielnie stało na nogach. Czyli taki rower dla dziecka kupujemy, gdy potrafi ono już chodzić i nie traci przy tym równowagi.

Zdarza się, że roczne maluchy bardzo stabilnie chodzą, ale w takich sytuacji warto zakup rowerka biegowego przedyskutować z pediatrą. Z reguły, jeśli podczas kontroli ortopedycznych i USG stawów biodrowych nie wykryto nieprawidłowości i lekarz obejrzy dziecko, to chodzący roczniak może próbować swoich sił na rowerku biegowym. Najczęściej rodzice decydują się na taki rower dla dzieci w okolicach drugich urodzin.

Jak dobrać rozmiar rowerka biegowego dla dziecka?


Na rowerku o dobrze dobranym rozmiarze, maluch będzie jeździł wygodnie i bezpiecznie. Jest to o tyle ważne, że za mały rowerek będzie wymuszał nieprawidłową pozycję pleców. A przecież nie chcemy narazić naszej pociechy na wady postawy.

Najważniejszym wymiarem w przypadku biegówki jest odległość od ziemi do siodełka. Analogicznie u dziecka musimy zmierzyć przekrok. Jest to długość nogi mierzona po stronie wewnętrznej. Jak ją zmierzyć? Załóż dziecku buciki, a pomiędzy nóżki włóż książkę - zmierz odległość od jej grzbietu do podłogi. Pamiętaj by miarka lub linijka były ustawione prostopadle do podłogi. Otrzymany wymiar porównaj z tym, co producent rowerka umieścił w specyfikacji technicznej lub tabeli rozmiarów.

Do długości przekroku dziecka dodaj ok. 2 cm. Na swoim pierwszym rowerku dziecko z reguły stoi i chodzi z nim. Kilka tygodni potrwa, zanim zacznie siadać na siodełku i odpychać się nóżkami. Dlatego trzeba zapewnić mu na początku komfort korzystania z pierwszego jednośladu. Warto zdecydować się na model z regulowaną wysokością siodełka, aby rower rósł razem z dzieckiem. Prawidłowo dobrany rozmiar jest bardzo ważny, dlatego, jeśli chcesz dać rower dla dziecka w prezencie poproś o zmierzenie długości nóżki.

Rowerki biegowe dla aktywnego dwulatka - dodano: 2022-03-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.