Jaki jest dobry moment na zakup telefonu dla dziecka? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jaki jest dobry moment na zakup telefonu dla dziecka?

-
Jaki jest dobry moment na zakup telefonu dla dziecka?
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczał, że rodzice w XXI wieku będą dywagować nad takim właśnie pytaniem. Własny telefon dla dziecka to sprawa aktualnie niemal obowiązkowa i to od bardzo młodego wieku. Możliwość pozostania w stałym kontakcie z rodzicami zapewnia poczucie bezpieczeństwa, co szczególnie ważne jest podczas pierwszych kroków w stronę samodzielności dziecka. Nie ma jednak uniwersalnej recepty na to, kiedy potomek powinien otrzymać swoje pierwsze własne urządzenie. Jawią się również zagwozdki w temacie tego, czy powinien to być klasyczny telefon, czy jednak nowoczesny smartfon.

Smartfon czy telefon dla dziecka?


Z roku na rok coraz młodsze dzieci otrzymują w prezencie urządzenie do komunikacji na własność. Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że nie warto na pierwszy raz wydawać przesadnych sum i kupują potomkowi klasyczny telefon z fizycznymi przyciskami. Takie rozwiązanie ma kilka zalet – przede wszystkim jest tanie, a samo urządzenie to najczęściej mocna konstrukcja, której nie straszny jest upadek czy spotkanie z kluczami. Biorąc pod uwagę ruchliwość dzieci i ich częstą nieuwagę, jest to jak najbardziej sensowna opcja.

W opozycji do standardowego telefonu stoi jednak smartfon – nowoczesny, dotykowy, z masą funkcji i możliwości. Takiego urządzenia na pewno nie powstydziłoby się żadne dziecko, a dodatkowo, będzie mogło wykorzystywać je do różnych celów, nie tylko do kontaktu z bliskimi. Smartfon zapewnia bowiem ciągły dostęp do Internetu, dzięki któremu młodzież może poszerzać wiedzę – nie tylko tą szkolną. Portale branżowe, takie jak androidhacks, wręcz pękają w szwach od różnego rodzaju rankingów i porównań. W takich materiałach znaleźć można odpowiedź na to, jaki smartfon będzie posiadał cechy szczególnie ważne w przypadku użytkowania przez dzieci. Mowa tutaj przede wszystkim o mocnej baterii, wytrzymałej obudowie oraz sporej ilości miejsca na dane.

Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon?


Gdy rodzice podjęli już decyzję o tym, jaki typ urządzenia wybiorą, trzeba jeszcze ustalić, kiedy dokładnie dziecko je otrzyma. Przesadzać nie można ani w jedną, ani w drugą stronę – bardzo małe dzieci nie będą jeszcze potrafiły wykorzystać potencjału smartfona czy nawet telefonu, a z kolei zbyt długie zwlekanie z takim ruchem może wiązać się z wykluczeniem wśród rówieśników.

Przeglądając różnego rodzaju fora, ankiety czy badania, natknąć można się najczęściej na wiek pomiędzy 7, a 10 rokiem życia. Wydaje się, że jest to całkiem sensowne rozwiązanie. Dziecko idące do szkoły podstawowej rozpoczyna swoje samodzielne życie, ale mimo wszystko sercem pozostaje nadal w domu. Możliwość utrzymania stałego kontaktu z rodzicami daje mu poczucie bezpieczeństwa, którego z pewnością w pierwszych chwilach samodzielności będzie potrzebowało.

Pierwszy smartfon lub standardowy telefon to również pretekst do tego, by utrzymywać stałe relacje z rówieśnikami. Wiadomości SMS, czaty grupowe czy portale społecznościowe mocno zacieśniają więzi i mogą pomoc dziecku w nawiązaniu długoletnich przyjaźni. Wspólne rozrywki nie są już bowiem tylko przesiadywaniem na podwórku, gdzie dochodziło do potężnych batalii na suche gałęzie. Aktualnie spora część życia towarzyskiego przeniosła się do sieci i rodzice powinni o tym pamiętać.

Co powinno posiadać urządzenie dla dziecka?


Gdy mówimy o kwestii telefonu dla dziecka, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego wytrzymałość. Nawet smartfony, mimo że ich konstrukcja zdaje się bliźniacza, mogą znacząco różnić się pod względem odporności na zadawane „obrażenia”. Spore znaczenie będzie miała z pewnością ilość dostępnej pamięci wewnętrznej – młodsze dzieci, które otrzymają swoje pierwsze urządzenie, wyposażone w aparat, z pewnością będą chciały dokumentować każdy krok swojego życia. By nie odebrać im tej radości, warto zaopatrzyć się w sprzęt ze sporą ilością miejsca na dane. Dziecko nie będzie wtedy musiało tak często kasować plików, co z pewnością zostanie docenione.


Jaki jest dobry moment na zakup telefonu dla dziecka? - dodano: 2022-03-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.