ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dwa kółka dla dziecka - wybierz najlepszy rower dla swojej pociechy

-
Dwa kółka dla dziecka - wybierz najlepszy rower dla swojej pociechy
Zbliża się Dzień Dziecka, a więc także czas poszukiwania idealnego upominku. Świetnym pomysłem na prezent będzie wysokiej jakości rower oraz niezbędne akcesoria gwarantujące bezpieczeństwo. Na który model postawić? Jakie czynniki uwzględnić podczas wyboru? Podpowiadamy.

Regularna jazda na rowerze zapewnia dzieciom mnóstwo korzyści. Pozwala doskonalić koordynację ruchową, wzmacniać różne partie mięśni oraz rozwijać zmysł równowagi. Najmłodsi nabierają dzięki niej także odporności organizmu i przyswajają sporą dawkę witaminy D. A co równie istotne, podróżowanie na rowerze gwarantuje doskonałą zabawę, wiele radości i pozytywnych emocji. Jak wybrać odpowiedni model, aby zapewniał on dziecku komfort, a jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa?

Jaki rower wybrać dla najmłodszych dzieci?


Dla dzieci od 18 miesiąca życia świetnym wyborem będa mini rowerki biegowe, popularnie określane jeździkami. To pojazdy, które pomagają w nauce chodzenia oraz samodzielnego stawania. Najmłodszym sprawiają również mnóstwo frajdy. Zwłaszcza że wiele modeli posiada dodatkowe elementy np. klakson lub kierownice stylizowane na sportowe. Czym kierować się przy wyborze jeździka? Istotne jest przede wszystkim siedzisko. Musi być wąskie, aby nie krępowało ruchów i umożliwiało maluchowi swobodne wsiadanie. Koła jeździka powinny być bezdętkowe, wykonane z wysokiej jakości materiału, np. pianki EVA. Warto pamiętać również o dopuszczalnym maksymalnym obciążeniu. Wysokiej jakości jeździki posiadają ograniczenie wychyłu dla jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Dla starszych dzieci, w wieku od 2 do 5 lat, warto wybrać klasyczny rowerek biegowy. To jednoślad, który stanowi doskonałą formę przygotowania do nauki jazdy na prawdziwym rowerze dzięki konieczności zachowania równowagi. Jak znaleźć właściwy model? Podobnie, jak w przypadku jeździków, należy pamiętać o dopuszczalnej maksymalnej wadze użytkownika. Na rowerku biegowym dziecko powinno swobodnie trzymać nogi na podłożu, bez nadmiernego zginania kolan. Ważna jest także możliwość regulacji siedziska, która pozwoli odpowiednio dostosować jego wysokość do wzrostu dziecka.

Najlepsze modele jeździków i rowerków biegowych można znaleźć teraz w sklepie Sportano.pl. To szeroki wybór produktów od takich marek jak Milly Mally, Kellys czy Hudora.

Rower dla dziecka


Rower dla juniora


Dzieci, które opanowały już naukę jazdy na dwóch kółkach, chętnie wsiądą na swój pierwszy rower górski. To pojazd, który może być również środkiem transportu do szkoły czy na trening. Umożliwi także udział w rodzinnych wyprawach rowerowych za miasto. W przypadku wyboru roweru MTB należy wziąć pod uwagę wzrost młodego uczestnika ruchu. Dla dzieci 120-140 cm wskazane będą rowery górskie o ramie w rozmiarze 11-15 cali, wyposażone w koła o średnicy 20 cali. Z kolei pociechy, które przekroczyły już 150 cm, powinny korzystać z modeli o wielkości ramy w przedziale 15-16 cali i kołach 26 cali.

Wielu producentów stosuje oznaczenia literowe, np. S, M czy L. Wówczas należy sprawdzić tabelę informacyjną danej marki, a następnie wybrać odpowiedni pojazd. Warto stawiać na rowery górskie wykonane z wysokiej jakości aluminium, które gwarantują lekkość przy zachowaniu odpowiedniej trwałości. Istotna jest także obecność amortyzatorów, które zapewnią komfortową jazdę nawet na nierównej nawierzchni.

Rower dla dziecka


Bezpieczeństwo na każdej trasie


Prawidłowo dobrany jednoślad to oczywiście podstawa. Jednak każdy odpowiedzialny rodzic powinien zadbać również o dodatkowe akcesoria rowerowe dla dziecka. Najważniejszym elementem wyposażenia jest oczywiście kask rowerowy. Profesjonalne modele muszą przede wszystkim posiadać atesty i certyfikaty świadczące o spełnianiu najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym europejskiej normy EN71. Tylko taki kask rowerowy będzie stanowił odpowiednią ochronę podczas ewentualnych upadków. Jaką? Według wielu specjalistów to element, który w czasie uderzenia redukuje ryzyko wstrząśnienia mózgu aż o 54%, a także znacznie minimalizuje możliwość pęknięcia kości czaszki. Wysokiej klasy kaski rowerowe dla dzieci wyposażone są również w systemy wentylacji, które gwarantują, że nawet podczas całodniowych wypraw głowa pociechy pozostanie sucha.

Wyposażenie młodego rowerzysty powinno zawierać także ochraniacze na łokcie i kolana, które ochronią przed zadrapaniami i otarciami. Szczególnie że podczas letnich zabaw zdarzają się naprawdę często. Warto wybrać także wysokiej jakości oświetlenie przednie i tylne. Najlepiej zestaw lampek wykonanych w technologii LED, które można ładować za pomocą portu USB. Dzieciom wiele radości sprawi także oświetlenie boczne zakładane na koła roweru. Znacznie poprawiają widoczność, a do tego prezentuje się naprawdę efektownie.

Dwa kółka dla dziecka - wybierz najlepszy rower dla swojej pociechy - dodano: 2022-05-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.