ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Piasek kinetyczny - co to jest i czy warto kupić go dziecku do zabawy?

-
Piasek kinetyczny - co to jest i czy warto kupić go dziecku do zabawy?
Kto z uśmiechem na ustach wspomina długie zabawy w piaskownicy i lepienie babek oraz budowanie zamków z piasku? Teraz mamy świetną alternatywę, którą można bawić się w domu, bez zbędnego bałaganu. Jak działa piasek kinetyczny? Czy jest bezpieczny dla dziecka? Jakie rodzaje są dostępne? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Nie czekaj, tylko przejdź do lektury!


Piasek kinetyczny - co to jest?


Od najmłodszych lat obdarowujemy dzieci prezentami, kupujemy im wiele zabawek - poczynając od grzechotek i książeczek, przez edukacyjne, kreatywne, aż po logiczne i zręcznościowe. W tym wszystkim zaszczytne miejsce zajmuje piasek kinetyczny. Cieszy się on naprawdę ogromną popularnością. A czym dokładnie jest?

Otóż piasek kinetyczny składa się w 99 procentach ze standardowych ziarenek piasku, ale dodatkowo zawiera jeszcze specjalny polimer. To właśnie dzięki niemu piasek kinetyczny ma wyjątkową, nieco wilgotną konsystencję, na pograniczu piasku i plasteliny. Nie jest on ani za miękki, ani za twardy. Choć nie jest też sypki, to sprawia właśnie takie wrażenie, dając dziecku niesamowite doznania sensoryczne. Dodatkowo można go dowolnie formować, więc lepieniu nie ma końca.

Czy piasek kinetyczny jest bezpieczny?


Kinetyczny piasek, łącznie z obecnym polimerem, jest w pełni bezpieczny dla każdego dziecka, nawet dla alergika. Producenci zalecają, by zabawę nim zacząć od około drugiego roku życia. Dlaczego? Bo wcześniej istnieje ryzyko, że maluch – zamiast się nim bawić - będzie chciał go zjeść. Jeśli więc zdecydujemy się dać piasek kinetyczny roczniakowi, wówczas potrzebny będzie stały nadzór rodzica.

Zabawa sensoryczna - piasek kinetyczny


Piasek kinetyczny a zabrudzenia i bałagan


Mogłoby się wydawać, że piasek sensoryczny to zabawka, która wymaga później długiego sprzątania. Na pewno warto przygotować sobie twardą powierzchnię, jak stolik czy podłogę. Na dywanie taka rozrywka nie miałaby większego sensu, gdyż ziarenka wchodziłyby we wszystkie zakamarki. Dobra wiadomość jest taka, że w sytuacji, gdy piasek kinetyczny spadnie na dywan, to łatwo możemy go usunąć - ma on świetne właściwości przyciągania się do siebie nawzajem. Dużą zaletą piasku jest także to, że nie brudzi on ubrań ani otoczenia.

Piasek kinetyczny może być w kolorze znanym nam z nadmorskiej plaży, ale to nie wszystko. Występuje on dosłownie w każdym kolorze tęczy - od pasteli, przez standardowe barwy, aż po naprawdę mocne i neonowe, a nawet z brokatem. Dzięki temu można puścić wodze fantazji i lepić z niego małe dzieła sztuki. Dodatkowo - w przeciwieństwie do mokrego piasku - nie przykleja się on do skóry i do dłoni, więc dzieci bez problemu stworzą wybrane przez siebie kształty, babki i inne budowle.

Akcesoria do piasku kinetycznego - przegląd


Piasek kinetyczny kupimy pojedynczo, w puszkach, wiaderkach lub workach, zwykle o pojemności co najmniej 1 kilograma, albo w zestawach. I tak mogą być dołączone akcesoria typu łopatka, grabki, foremki czy wałki. Świetnie sprawdzi się również mała, przenośna piaskownica w kształcie kuwety. W ten sposób dzieci mają wyznaczone konkretne miejsce do zabawy, czują się jak na placu zabaw i nic dookoła siebie nie rozsypują.

Co ciekawe, piasek kinetyczny jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie – z oczyszczonego piasku, skrobi kukurydzianej oraz wody. Jednak profesjonalna masa jest bardziej elastyczna i plastyczna.

A zatem który piasek kinetyczny kupisz swojemu dziecku? Zwróć uwagę, że to też świetny prezent dla urodziny, święta czy inną okazję. Powodzenia!

Piasek kinetyczny - co to jest i czy warto kupić go dziecku do zabawy? - dodano: 2022-07-05

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.